Bu Yazıyı Tahmini Okuma Süresi: 3 Dakikadır.

Sevgili anne ve babalar 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılının ilk dönemini çocuğunuz ile birlikte bitirmiş bulunmaktasınız. Bu dönem karne heyecanı evlerde yaşandı. Dünyayı etkisi altına alan salgın tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları sebebiyle evlere kapanılması ve salgının psikolojik etkileri nedeniyle zorlu geçen eğitim öğretim döneminin ardından, duyulmayan tatil zili çaldı. Bu süreçte gün boyu televizyon ve bilgisayar ekranına bakmak zorunda kalan, fiziksel hareketleri sınırlanan, arkadaşlarıyla iletişim kuramayan öğrenciler çok yoruldu. O nedenle tatili iple çekiyorlardı.

Evet,  belki de bu ilk dönem normale göre hem sizin hem de çocuğunuz için zorlu ve çetin geçmiş olabilir. İçinde bulunduğumuz bu zorlu süreç erişkinlerin olduğu gibi çocukların da rutinlerini değiştirdi. İlk kez dijital karne ile tanıştık. Çocuklar için en önemli rutinlerden biri olan karne heyecanı da bu süreçte geçici de olsa tamamen değişti, çocuklarımız bir süre evlerinden ve uzaktan eğitim yöntemiyle derslerini takip ederek birinci dönemi 22 Ocak itibariyle tamamladılar. Tüm ülke olarak koronavirüs önlemleri nedeniyle öğrenciler için uzaktan eğitime başladığımız bir dönemi daha geride bırakmış bulunmaktayız. İçinde bulunduğumuz süreçten en çok etkilenenlerden biri de çocuklarımız.

Uzunca bir süredir evde olan çocuklar, üç haftaya çıkarılan sömestr tatilini de pandemi nedeniyle yine evlerinde geçirecekler. Uzun yarıyıl tatilinin verimli bir şekilde geçirilmesi için ebeveynler neler yapmalı?

Tatiller; aile içi ilişkileri yakınlaştırma ve birlikte geçirilen zamanı arttırma yönünden de önemli bir zamandır. Özellikle çalışan anne ve babaların izin dönemlerini mümkünse çocuklarının tatil döneminde kullanması sınırlı aile içi etkileşimi artıracaktır. Aile üyelerinin hep birlikte geçireceği bu tatil dönemlerinin iletişim, çocuklarına model olma, onları tanıma ve gelişimlerini görebilme açısından da yararları olacaktır.

Çocuğa verilebilecek en güzel hediye birlikte vakit geçirmektir. En azından hafta sonları birlikte kaliteli vakit geçirilebilecek ortamlar oluşturmak, çocuğu iyi tanımak ve gözlemlemek çok önemlidir. Okul öncesi dönemde çocuğa sorumluluk bilincinin mutlaka aşılanması gerekir. Çocuk okul hayatına başladığı zaman, sorumluluklarla karşılaştığında ciddi uyum problemleri yaşayabilmektedir. Ailenin çocukla okul ve notlar dışındaki konularla ilgili konuşması ve destekleyici olması gerekmektedir. Yine ailenin, öğretmenlerle kuracağı iletişim çocuğun başarısını olumlu etkilemektedir.

Karne, çocuğun desteğe ihtiyaç duyduğu noktaları gösterir.

Karne, öğrencilerin bir dönemlik-yıllık eğitim sezonu boyunca derslerindeki tutumu ve başarı durumunu belgelemek amacıyla verilir. Karneler, çocuğun başarı seviyesini gösterdiği gibi, aynı zamanda ilgisinin olduğu konuları da yansıtır. Tam da burada anne ve babaların unutmaması gereken nokta karnenin bir utanç ya da övünç kaynağı olmadığıdır. Aksine karnenin, çocuğun hangi alanda desteğe ihtiyaç duyduğu konusunda fikir alabilecekleri bir araç olduğu bilinmelidir.

Pandemi Gölgesinde Tatil Önerileri

– Evde sömestr havası yaratın.

– Hiçbir şey yapmayın.

– Duygularınızı kabul edin.

– Fiziksel yakınlık yetmez, duygusal yakınlık kurun.

-. Eski rutinlerinizi ev ortamına adapte edin.

– Yeni bilgiler ve oyunlar öğrenin.

– Online oyun oynamasına izin verin.

– Yürüyüş yapın.

– Yeni bir şey deneyin.

– Keyif almayı ve eğlenmeyi odağınıza koyun.

– Çocuklarınızın yüzü, tavrı ve tutumunun anne baba olarak hep sizi yansıttığını bilin. Eğer siz öfkeliyseniz onlar da öfkeli, siz tembelseniz muhtemelen onlar da… Eğer siz pandemi nedeniyle sürekli şikayet ediyor, sıkılıyor ve söyleniyorsanız muhtemelen onlar da yapar ama siz gülümsüyor ve her şeye rağmen kahkaha atmayı seçiyorsanız bilin ki onlar da mutluluğa daha yakın. Ebeveyn olmanın belki de en zor yanı, kendinizde sevmediğiniz ya da zorluk çıkaran yanlarınızı acil olarak onlar için değiştirme zorunluluğunuzdur. Unutmayın, siz değişirseniz hem onlar hem de tatilin tadı değişir. Herkese iyi tatiller. 🙂

GÖRSELLERİN KAYNAKÇASI :

https://www.haberofisi.com.tr/tr/haberler/haber7/egitim/ilkokul-ortaokul-lise-karnesi-dijital-olarak-mi-verilecek-bakan-accedilikladi-e-okul-uumlzerinden-VH0B2YlR7sOQ

http://www.anababalik.com/karneler-verildi-peki-ya-karne-hediyeleri/

G.İrem KUMRU

Okul Öncesi Öğretmeni