Bu Yazıyı Tahmini Okuma Süresi: 2 Dakikadır.

Yönetmen: Pelin Esmer

Senaryo: Pelin Esmer

Oyuncular: Nejat İşler, Mithat Esmer

Film, İstanbul’da, Emniyet Apartmanı’nda geçiyor. Karakterimiz Mithat Bey, biriktirmeyi hayatının merkezine almış biridir. Mithat Bey’in yıllardır her gün özenle aldığı gazeteler evinin her köşesinde boy boy, tarihine göre sıralanmış ve gazeteler evin her yerine o kadar yayılmış ki evdeki hareket alanı yok denecek kadar kısıtlı. Tabii ki, koleksiyon sadece gazetelerle sınırlı değil. Eve sığamayan kitaplar, antika eşyalarda var. Ana karakterin dışında dikkat çeken bir karakter daha var. O da Mithat Bey’in, koleksiyonunun devamlılığını sağlama amacıyla yakınlaştığı apartman görevlisi: Ali; hayatı Emniyet Apartmanı ve çevresinde geçen, dünyası bununla sınırlı biridir. Apartmanın diğer sakinleri ise deprem riski ve daha değerli bir eve sahip olma isteğinden ötürü binanın yıkılıp yeniden inşa edilmesi taraftarıdırlar. Ancak buna engel olan biri vardır: Mithat Bey.

Filmin Psikolojik Açıdan Yorumlanması

Filmin ana karakteri Mithat Bey, kişilik olarak biriktirmeyi kendisine amaç edinen, sınırlı bir çevresi olan, insanlarla çok fazla diyaloga girmeyen, yalnız, içe kapanık, inatçı, entelektüel ve soğukkanlı bir insandır. Bu özellikleri ile saplantılı (obsesif-kompulsif) kişilik bozukluğuna sahip olduğunu söyleyebiliriz. Yine bu kişilik özelliklerini mesleki rehberlik çerçevesinde yorumladığımızda, Holland’ın 6 kişilik tipinde ‘‘Geleneksel Tip’’in özelliklerini taşıdığını söyleyebiliriz. Psikanaliz kurama göre baktığımızda ise, anal dönemde (1,5-3 yaş) bir saplanmanın olduğunu söyleyebiliriz. Nitekim bu saplanma, obsesif-kompulsif bozukluğa yol açacak düzeydedir. Mithat Bey’in koleksiyon öyküsünü anlatan film aynı zamanda Obsesif Kompulsif Bozukluk ve Geleneksel Tip özelliklerini görmemizi sağlaması açısından alanımızda görülen derslere kaynaklık edecek düzeydedir. İyi seyirler dilerim.

Yazarın Notu: Film gerçek hayattan esinlenmiş, filmin ana karakteri Mithat Bey, yönetmen Pelin Esmer’in amcasıdır. Mithat Esmer, 2015 yılında hayatını kaybetti. Söz konusu filmden önce Mithat Bey’in çekilmiş bir belgeseli de mevcut.

Mücahit AKKAYA

Yararlanılan Kaynaklar

http://www.11e10kala.com/

Görsel Kaynaklar

http://www.beyazperde.com/filmler/film-171715/fotolar/detay/?cmediafile=19705450

http://www.sabah.com.tr/galeri/yasam/11e_10_kala_filminden_kareler