October Sky-Ekim Düşü

Bu Yazıyı Tahmini Okuma Süresi: 2 Dakikadır.

Film Künyesi

Yönetmen: Joe Johnston

Senarist: Lewis Colick

Oyuncular: Jake Gyllanhaal, Chris Cooper, Chris Owen, William Lee Scott, Chad Lindberg, Laura Dern

Türü: Dram

Yapım Yılı: 1999

Süre: 108 dakika

Imdb: 7.7

 

Filmin Analizi

Gerçek bir hikâyeden uyarlanan ABD yapımı October Sky – Ekim Düşü 50li yıllarda Batı Virginia’nın Coalwood kasabasında geçmektedir. Maden mühendisi olarak çalışan John Hickham’ın en büyük isteği oğulları Jim ve Homer’in de kendisi gibi maden mühendisi olmalarıdır. Ancak Jim bir futbol bursu kazanmıştır ve bu alanda oldukça iyi ilerlemeye başlamıştır. Homer’in ise roketlere ve roket yapımına çok büyük ilgisi vardır, kendisini bu alanda geliştirmek istemektedir. Babayla çatışma tam bu noktada kendini göstermiştir.

Film Sovyetler Birliği’nin uzaya fırlattığı Sputnik 1 adlı insan yapımı uydunun etkisiyle başlamaktadır. Bundan çok etkilenen Homer babasının karşı gelmelerine rağmen amatör roket yapımıyla uğraşmaya başlar ve Roy Lee, Quentin ve O’Dell adlı üç arkadaşıyla birlikte bunun üzerinde çalışmalar yaparlar. İlk çalışmalarında başarısız olsa da pes etmez ve matematik öğretmeninin de desteğiyle hayallerinin peşinden koşan Homer sonunda istediği roketi yapmayı başarır. Babasıyla ilişkisini de ılımlı bir şekilde düzeltebilir. Hikâyemizin sonunda ise Homer Hickham NASA’da mühendis olmuştur ve uzay makineleri için astronot yetiştirmektedir. Diğer üç arkadaşı da birbirinden başarılı işlere imza atmıştır.

Filmde baba rolündeki John Hickham bir maden mühendisidir. Yaşadıkları kasabada tüm erkek çocuklarının da babaları gibi madenci olmalarının beklendiği bir sistem mevcuttur. Nesilden nesile aktarımlar bulunmaktadır. John da model aldığı babası gibi madenci olmuştur ve iki oğlunun da aynı işi yapması onun için tek seçenektir, bir başka seçeneği kabullenmek ona zor gelmektedir. Ancak bu rol beklentisi Jim’in futbol bursu kazanmasıyla ikinci çocuk olan Homer’e yüklenmiştir. Babasının rahatsızlık geçirdiği evrede Homer kısa bir süreliğine de olsa bu rolünü yerine getirmek durumunda kalmıştır.

Ailede otorite figürü baba John’dur. Disiplin ve geleneğin önemi film boyunca izleyiciye aktarılmıştır. Kural koyucu olan babadır. Kurallar ortak kararla verilmemiştir, anne kural koymada söz sahibi olmasa da baba üzerinde etkili olmayı başardığı noktalar olmuştur. Babanın disiplinine ve gelenekselleştirdiği yapıya uyulması beklenmektedir. Homer’in bu kurallara karşı gelmesi, kendi istekleri doğrultusunda hareket etmesi babayla oğul arasında açık bir çatışmaya sebep olmuştur. Çocuklar ebeveynlerinden yeterli ilgi görmemektedir. Duygusal ihtiyaçlar geri plana itilmiştir. Hayatın maddi yönü, aile içinde mesleki yönelim kararları öncelikli olarak gözler önüne serilmiştir.

Anne ve baba birbiriyle yakın ilişki içerisindedir. Bu ilişki örüntüsünün iyi olması annenin ailede yapıcı bir birey olarak yer almasını sağlamıştır. Anne küçük çocuğa destek çıkmayan babayla etkili bir iletişime geçerek babanın kararlarını değiştirmesine yardımcı olmuştur. Yani çatışmanın çözümünde pay sahibidir. Kardeşler arasında ise kapalı bir çatışma mevcuttur. Ailede roller belirgindir. Ailede gücün kaynağı babadır ve baba kuralları da belirleyici ve denetleyici olmuştur. Otoriter bir aile yapısı gösteren bu ailede baba elindeki güç ile diğer üyeleri kendi isteğinde tutmaya çalışmaktadır, anne ise çocuklarla baba arasında iletişimi iyileştiren roldedir.

 

MİNE TEKİN

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ