“MUCİZE” Kitabının Analizi

Bu Yazıyı Tahmini Okuma Süresi: 3 Dakikadır.

 “Bir kitabı kapağına, bir çocuğu yüzüne bakarak değerlendirmeyin.”

Kitabın Adı: Mucize

Yazarın Adı: R. J. Palacio

Yayınevi: PegasusYayınları

Yayınlanma tarihi: Nisan, 2016

Sayfa Sayısı: 336

Fiyatı: 22,75 tl

Kitabın yazarı R. J. Palacio gündüzleri grafik tasarım, geceleri yazarlık yapar.

Eşi, iki oğlu ve köpeği Ayı’yla New York’ta yaşayan yazarın bu güzel kitabı,

 

ilk romanı olmasına rağmen tüm dünyada iki milyondan fazla satmıştır.

 

“Mucize, sevgi, hüzün ve insan yaşamının

değeri hakkında çok güzel bir hikaye.

Okuduktan sonra daha iyi bir insan

olmayı istememek mümkün değil.”

Patricia Reilly Giff

Kitapla birlikte, yüzünde çok nadir görülen bir fiziksel bozuklukla dünyaya gelen August’un onuncu yaşına tanıklık ediyoruz. Kitabın amacı, farklı bir çocuğun gözünden hayata bakmamızı sağlamak. Eğer büyük bir çoğunluğu oluşturan insanların alışa geldiğinden farklı özelliklere sahipsek; okula gitmek, parkta oyun oynamak, yemek yemek, sokakta yürümek gibi sıradan eylemlerin  ne kadar zor olabildiğinin farkına bu kitap sayesinde varıyoruz.

“Sihirli bir lamba bulsaydım ve tek bir dilek hakkım olsaydı, hiç kimsenin fark etmeyeceği sıradan bir yüzüm olmasını dilerdim.” cümlesi August’un yaşadıklarının ağırlığını anlatacak onlarca sayfaya bedel.

August doğduğundan beri yanında olan ve onu çok seven anne, baba ve bir ablaya sahip. Kitap boyunca bu küçük çocuğun yaşadıklarına tanık olmayıp onunla birlikte adeta o durumları yaşıyoruz. Yani kendinizi empatiyi abartıp, biraz da sempatiye kayıp August için çevresindekilere kızarken bulabilirsiniz. Kitap pek çok bölümden oluşuyor. August’un kız kardeşi, annesi, babası, yakın arkadaşlarının neler yaşadığını anlatan bölümlerinin de olması hikayeyi oldukça etkili kılıyor. Özellikle de “Yıldız Savaşları (Star Wars)” hayranlığınız var ise August ile özdeşim kurmamanız imkansız.

İlgili resim

Biraz içerikten bahsetmek gerekirse:

August Pullman 10 yaşında “sıradan” bir çocuktur. Yani diğer insanların kedisine her 10 yaşında dondurma yemeyi seven, Xbox oyunlarına tutkulu ve Star Wars hayranı bir çocuğa davrandığı gibi davranmasını isteyecek kadar “sıradan”. Ancak August geçirdiği onca ameliyat ve anne babasının endişeleri sebebiyle 10 yaşına kadar hiç okula gitmemiş eğitimini evde devam ettirmiş bir çocuktur. August beşinci sınıfa geldiğinde ailesi onun artık okula başlamasına karar verir, fakat bu oldukça zor bir karardır.

Okullar açılmadan önce okul yönetiminin ailesiyle birlikte August’u okula davet etmesi ve birkaç arkadaşı ile tanışmasına ön ayak olmasına rağmen okulun ilk günü August için oldukça zor geçer. Çocuk acımasızlığı ile takılan lakaplar, yemekhanede dışlanma gibi sorunlar bir yana sınıfta kimse August ile oturmak istemez. Ancak zamanla August tüm bunların üstesinden gelir.

mucize kitabı ile ilgili görsel sonucu

Kitaptaki en etkileyici bölümlerden biri de Cadılar Bayramı ile ilgili olan kısımdır. Cadılar Bayramı’nda Yıldız Savaşları’ndaki bir karakter olan Boba Fett’in kostümünü giyecek olmak August’u çok heyecanlandırır. Böylece o da koridorlarda başını eğmeden yürüyebilecek, kimse onu farklı olduğu için dışlamayacaktır. Ancak işler pek de istediği gibi gitmez.

Kitap August’un çevresindeki altı farklı karakterin ağzından kendilerinin ve August’un yaşadıklarını anlatmaları ile devam eder. Bu karakterler sırası ile; ana karakterimiz Auggie, Auggie’nin ablası Via, Auggie’nin arkadaşı Summer ve Jack, Via’nın sevgilisi Justin ve Via’nın arkadaşı Mirandadır.

mucize kitabı ile ilgili görsel sonucu

“İşte benim sırım çok basit.

İnsan yalnızca kalbiyle görür.

Özü gözler göremez.”

Antoine de Saint- Exupery/ Küçük Prens

Yazarın dil ve üslubu oldukça açık ve akıcıdır. Bu da kitabın okunurluğunu olumlu anlamda etkiliyor. Yazar dili kullanmaktaki ustalığı sayesinde August için öfkelenip hüzünlenen okuyucularını bir anda gülümsetebiliyor.

Kitabın en önemli katkısı şüphesiz farklılıklara saygının önemini göstermesi ve farklı insanların pencerelerinden hayata bakmamızı sağlamasıdır.

Hedef kitle ise yediden yetmişe herkestir. Çocukların da yetişkinlerin de severek hiç sıkılmadan okuyabileceği kitap alandaki kişilerin “farklılıklara saygı” temalı etkinliklerinde kullanabileceği bir içeriğe sahipken. Çocuğuna “farklı olanın öteki değil zenginlik” olduğunu anlatmak isteyen anne babalar için de faydalı bir eserdir.

Kitabın aldığı onlarca ödül ve dünyada iki milyondan fazla satış yapmış olması da ne kadar etkileyici olduğunu gözler önüne seriyor.

HAZIRLAYAN:

Havva Merve BEKTAŞ

Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen