Film Analizi: Split ( Parçalanmış)

Bu Yazıyı Tahmini Okuma Süresi: 2 Dakikadır.

Yönetmen : M. Night Shyamalan

Oyuncular : James McAvoy , Anya Taylor-Joy , Betty Buckley , Haley Lu Richardson ,  Jessica Sula

Tür : Gerilim

Yapım Yılı – Yeri : 2016 – ABD

“Acı çekmiş ve parçalanmış insanların bizden bir eksiklikleri olduğunu düşünüyoruz, ya bizden fazlaları varsa ?”

Night Shyamalan tarafından yazılıp yönetilen film bizi alıp başka bir dünyaya sürüklüyor. Film kişilik bozukluğu olan Kevin Wendell Crumb’ın dünyasını bize çok çarpıcı bir şekilde anlatmaktadır. Gerilim türündeki filmde başarılı bir psikiyatrist olan Flectcher’ın baktığı bir vaka onun hayatını büyük oranda etkileyecektir. Kevin’in  özellikleri oldukça etkileyici ancak bu vakayı anormal hale getiren şey 23 farklı kişiliğe sahip olmasıdır.  Film Kevin’in bütün karakterlerini seyirciye aktarmıyor. Ancak başat olan birkaç karakter film için oldukça önem taşıyor. Tedavi sürecindeyken Flectcher’den sakladığı kişiliği Dennis karakteri diğer kişilikleri üzerinde hakimiyet kurar. Saplantılı  fantezi leri sonucunda 3 kız arkadaşı kaçırarak bir mahsene  hapseder ( Aslında mahsenden kastedilen karakterlerden biririnin çalıştığı bir hayvanat bahçesinin bakım dairesidir. ) Kızlarla değişik karakterlerle konuşan Kevin bu süreçte tedaviyide ihmal etmez. Kişilik özelliklerine göz atcak olursak ;

Dennis:  Diğer içe kapanık kişiliklerin aksine baskı ve dışlanmaya karşı verdiği bir iç savaşla kendisini kanıtlama arzusuyla ortaya çıkan şeytani bir kişiliktir. Ayrıca küçük yaşlarda annesinin baskı ve zorlayıcı tutumlarında dolayı Dennis’te OKB görülmektedir. Diğer ilginç yönü ise kızların çıplak dans etmesinden hoşlanmasıdır. Dennis bir çok olumsuz yönü ile ışığı eline almaması gereken bir karakterdir. Bütün bu kötü yanlarına rağmen  kızlara zarar vermemektedir.

Hedwig:  Yaşça kişiliklerin en küçüğüdür ve film akışındada görüldüğü gibi kızlarında kolaylıkla yönlendirebildiği büyük oranda Kevin’in masumiyeti simgeleyen yanıdır.

Patricia: Dennisle beraber ipleri eline alan Patricia Kevin’in küçükken yaşadığı taciz sonucu ortaya çıkan bir kişilik olarak düşünülmektedir.

Barry: Kevin’in yaratıcı yönünü simgeleyen gay karakter Barry , Kevin’in uzunca bir süre ışığı elinde tutan karakteridir. Flectcher’a terapiye gelen karakter çoğunlukla Barrydir ancak zaman zaman diğer karakterlerde ışığı alabilmektedir ve Flectcher onlarla da konuşabilmektedir.

Canavar: Bunlara ek olarak Kevin’in alter egosunda gizlenmiş olan ve de daha kendini henüz göstermemiş olan 24. bir kişiliği daha vardır.  Bu kişilik ise oldukça sadist, şeytani ve katildir. Dennis bu karakteri “canavar” olarak adlandırır. Ayrıca canavar hayvanat bahçesindeki hayvanların birleşimi olarak düşünülebilir. Kevin’in yaşadığı acılar beynin potansiyelini en üst seviyede açığa çıkarmasına neden oluyor olabilir. Hatta öylesine güçlü ki diğer karakterleri bile yok edebilecek güce sahiptir. Kevin’in babasının trenle gitmiş olmasından dolayı  alter egoda ki canavar trende bir ayinle dönüşmektedir. 24. karakter olan bu canavardan insan evrimleşmesinin en üst aşaması olarak bahsedilir. Kevin içinde bu karaktere karşı koymaya çalışsa da başarılı olamaz.

Kaçırılan kişiler arasında yer alan Casey ise durumun farkına varır ve Kevin’ın içindeki şeytani karakterin tamamen onu ele geçirmeden oradan kaçmanın bir yolunu bulmalıdır. Ayrıca film sadece Kevin üzerinde değil Casey ‘in küçükken yaşadığı olaylar ve özelliklede amcasının yaptığı taciz  üzerine de flashbacklerle  odaklanmaktadır.

Parçalanmış, izlemekten pişman olmayacağınız sıra dışı bir film, iyi seyirler.

Büşra Vurkun-Esra Suna

Adnan Menderes Üniversitesi