FİLM ANALİZİ- “MANCHESTER BY THE SEA – YAŞAMIN KIYISINDA

Bu Yazıyı Tahmini Okuma Süresi: 3 Dakikadır.

Film Künyesi

Yönetmen: Kennet Lonergan

Yapımcı: Matt Damon, Kimberly Steward, Chris Moore, Kevin J. Walsh, Lauren Beck

Görüntü Yönetmeni: Jody Lee Lipes

Oyuncular: Casey Affleck, Michelle Williams, Kyle Chandler, Gretchen Mol, Lucas Hedges

Türü: Dram

Yapım yılı: 2016, ABD

Süre: 137 dakika

Imdb: 7.9

Filmin Yorumlanması

Film, Lee Chandler’in hayatından bazı kesitlerle başlar. Lee, bir apartmanın bodrum katında, tek odada yaşamaktadır. Kapıcılık yaparak geçimini sağlamaktadır. Apartmandaki tesisat sorunlarıyla ilgilenmektedir. Tesisat sorunlarıyla ilgilenirken ev sahibi kadınlara olan tavrı dikkat çekmektedir. Bir gün barda otururken hiçbir neden yokken kavga çıkarır. Lee’nin tavırları onun kişiliği hakkında detaylar içermektedir. Kaba, çevreye karşı ilgisiz, içinden geldiği gibi davranan biri olarak tanımlanabilir. Bir gün aldığı bir telefonla Manchester’a dönmek zorunda kalır. Abisi kalp krizi geçirmiş, vefat etmiştir.

Lee’nin Manchester’a dönmesinden sonra hayatı hakkında flashbackler görmeye başlarız. Lee kapıcılık yapmadan önce abisi ile birlikte balıkçılık yapmaktadır, evlidir ve 2 kız 1 oğlan olmak üzere 3 çocuğu vardır. Lee’nin hayatının nasıl değişime uğradığını flashbackler sayesinde görürüz. Lee ile Patrick, Joe’nun vasiyetini öğrenmek üzere avukata giderler. Joe, Lee’yi Patrick’in 18 yaşına kadar varisi olmasını istemektedir. Lee bunu yapmayacağını avukata söyler, avukat bütün masrafları karşılayacak kadar paranın olduğunu ve Joe’nin istediğinin Lee’nin Manchester’a geri dönmesi olduğunu belirtir. Lee’nin bu sorumluluğu kabul etmemesinin altında büyük bir olay yatmaktadır. Bu olayı flashback sayesinde görmüş oluruz. Lee bir gece arkadaşlarıyla toplanmıştır. İçip ve bilardo oynamaktadırlar. Eşi Randi, çocuklarının uyuduğunu söyleyerek arkadaşlarını evden göndermesini ister. Lee’nin burada umursamaz tavırları göze çarpmaktadır. Lee, arkadaşlarını evden gönderdikten sonra markete gitmeye karar verir, gitmeden şömineye odun atar ve o odun yangın çıkarır, çocukların üçü de yangında hayatlarını kaybederler. Lee karakolda ifade verdikten sonra bir polisin tabancasıyla intihar etmeye kalkışır ama başarılı olamaz, polisler engel olur. Randi ile boşanırlar. İşte bu olay Lee’nin hayatını değiştiren, Manchester’ı terk etmesine neden olan olaydır. Lee bu yüzden Patrick’in sorumluluğunu almak istemez ama bir anda kendini Patrick’in ebeveyni konumunda bulur. Çocuklarının kaybından sonra böyle bir şeye hazır değildir.

Patrick’in hayatına göz atacak olursak küçükken anne ve babası ayrılmışlardır ve bundan annesinin içkiyi çok kullanması yatmaktadır. O zamandan beri Patrick annesiyle görüşmemiştir. Babasından gizli annesiyle haberleşmektedir ve babasının ölümünü haber vermek için annesiyle iletişime geçer. Annesi hayatını düzene sokmuştur, nişanlanmıştır ama Patrick annesi ile yaşayamayacağını annesinin nişanlısının attığı mesajdan sonra anlar.

Lee’nin davranışlarına Freud’un savunma mekanizmaları açısından bakacak olursak iki örnek verilebilir. Lee ile Patrick avukatın yanından çıktıktan sonra Patrick’in velisinin Lee olduğu hakkında konuşmaktadırlar. Lee bu durumdan dolayı abisine kızgındır, kendisine sormadan bir işe kalkışmıştır. Yolda Patrick ile tartışırlarken yoldan geçen bir adam Lee’ye bir şeyler söyleyince abisine olan öfkesini o adama yöneltmiş ve onu dövmek için harekete geçmiştir. Bir sonraki olay da şöyledir: Lee Manchester’a taşınmak zorunda kaldığında öfkelenip elini cama geçirmiştir, burada öfkesini yansıtmak istediği cam değildir, onun Manchester’a geri dönmesine neden olan şeylerdir. İki olayda da yer-yön değiştirme savunma mekanizmasını görebiliriz.

Lee ile Randi bir gün yolda karşılaşırlar, Randi Lee’ye yangından sonra söyledikleri için pişman olduğunu, hala onu sevdiğini ve hayata geri dönmesi gerektiğini söyler. Böylece yangın olayından sonra ikisinin de iyileşme göstermediğini, hala geçmişteki olaylara takıldıklarını, yas sürecini atlatamadıklarını görmüş oluruz. Randi’yi yeni bir hayat kurmuş, evlenmiş ve bir bebeği olmuş görüyoruz ama Lee hala kendini suçlamaya devam etmektedir.

Lee, Manchester’da kaldığı sürece geçmişi sürekli hatırlayacağından çareyi geçmişinden kaçmakta bulur ve Patrick’in Manchester’da kalması için bir yol düşünür. George onu evlat edinebileceklerini söyler ve Lee Boston’a geri dönebilecektir. Bahar geldiğinde Joe’nun defin işlemlerini hallederler, Lee’nin Temmuz’da Boston’a dönmesi için bir sorun kalmamıştır ama yeğeniyle bağlarını koparmak istemez, Boston’da tutacağı evin iki odalı olacağını, istediğinde gelip kalabileceğini söyler. Lee’nin Patrick ile ilişkisinin devam edeceğine ilişkin ipucunu yakalamış oluruz. Kapıcılık yaparken sahip olduğu robotik yaşamı bir nebze olsun değişecek, biriyle iletişim kuracaktır.

HAZIRLAYAN:

Özlem Tekin

Psikolojik Danışman