You’re Not You / Sen, Sen Değilsin

 

2014 / ABD / Dram / IMBDb: 7.4

 

Yönetmen: George C. Wolfe

Oyuncular: Hilary Swank, Emmy Rossum,Josh Duhamel

Başarılı bir yazar olan Kate, eşi Evan ile sakin bir hayat sürerken ansızın Als hastalığına yakalanır. Öte yandan Kate’den tamamen bağımsız inişli çıkışlı hareketli bir yaşamı olan Bec’le bir gün yolları kesişir. Hastalığı yüzünden kendi bakımını yapamayan Kate’e Bec yardımcı olur. Aralarında kuvvetli bir bağ oluşur.

Filmin Psikolojik Açıdan İncelenmesi

Bec(Emmy Rossum): Okulu, müziği kısaca hayatı askıya alan Bec, sadece gününü yaşayan, sorumluluklarından kaçan bir kızdır. Öz yeterliliğinin düşük olmasıyla dikkat çeker. Hayatı boyunca ailesi tarafından küçük görülmenin sebep olduğu gizli bir özgüven eksikliği vardır. Ailesinin onu tanımaması, isteklerine değer vermemesi Bec’i güçsüz kılmaktadır. Bec’in yaşam stilini gözlemlediğimiz takdirde kendine yetmeye ve bağımsızlığa duyulan nevrotik ihtiyaçlara rastlarız.

Kate(Hilary Swank): Evan adlı eşiyle sıradan bir yaşam süren Kate, bir gün als hastalığına yakalanmasıyla tüm yaşantısı değişir. Çeşitli bakıcılar değiştirirken bir gün karşısına Bec çıkar. Bec, Kate’e hem psikolojik hem de fiziksel destektir. Bec ile kurduğu dostlukla ait olma ve sevgi ihtiyacından doyum sağlar. Evan için benliğinden vazgeçen Kate zamanla tüm ilgilerini hatta yaşam stilini değiştirir. Kendini böylesine hiçe sayması benliğine zarar verir. Bu durum bize Kate’in birey olma gereksiniminin düşük olduğunu gösterir. Aynı zamanla müzikten uzaklaşmasının, adeta kendini görünmez hissetmesinin karşısında bir şey yapmaması kişisel kontrol arzusunun da düşüklüğüne işaret eder. Hastalığından sonra bu durumu kendine itiraf etmesiyle birlikte hayata geç kalmışlığının pişmanlığını yaşar.

Filmde anlatılmak istenen bireyin kendine, isteklerine, ilgilerine önem vermesinin ne denli önemli olduğudur. Benliğin değeri ön plana çıkar. Bir başkasının arzusuna göre kişinin kendini kalıba sokması boşa geçen yaşam ve pişmanlıklardan ibarettir.

Atike Erözdemir – Hacettepe Üniversitesi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir