YKS tercih sürecinde: PDR lisans programı hakkında

YKS tercih sürecinde: PDR bölümü hakkında

Psikolojik Danışma ve Rehberlik, mezunlarının ağırlıklı olarak okullarda istihdam edilen, bireyin kendini tanımasını, güçlü ve zayıf yönlerini tanımasını sağlayarak kendini gerçekleştirmesine olanak ve imkan sağlayan bir programdır. PDR lisans programından mezun olan kişi ‘‘psikolojik danışman’’ ünvanına sahip olur. PDR programının ders içerikleri arasında, psikolojiye giriş, mesleki rehberlik ve kariyer danışmanlığı, gelişim psikolojisi, öğrenme psikolojisi, davranış bozuklukları, kişilik kuramları, grupla psikolojik danışma ve bireysel psikolojik danışma gibi dersler yer alır.  Bireylere ruh sağlığı hizmetini bireysel psikolojik danışma ve grupla psikolojik danışma aracılığıyla da sunan program mezunları, bunun yanında kişisel-sosyal, mesleki ve eğitsel rehberlik hizmetlerini de sunarlar. Psikolojik danışma hizmeti sadece bu alanının mezunları tarafından verilen bir hizmet iken, rehberlik hizmetini gerekli bilgi ve donanıma sahip alan mezunları dışındaki kişiler tarafından da sunulabilmektedir. Ancak bu hizmetlerin sunulmasında da yetkinlik sınırlarının aşılmamasına dikkat edilmelidir.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik programı hakkında kısa bilgiler:

  • Psikolojik Danışma ve Rehberlik programı, ilk olarak Eğitimde Psikolojik Hizmetler adı altında Ankara Üniversitesi’nde öğrenci kabul etmeye başlamıştır.
  • PDR programının 2017 yılındaki toplam kontenjanı 7357 iken, 2018 yılında bu sayı 7314’e düşmüştür.
  • PDR lisans programı, 2018 yılında Muş, Elazığ (Fırat), Sinop, Nevşehir (Hacı Bektaş-ı Veli) ve Karaman (Karamanoğlu Mehmet Bey) üniversitelerinde açıldı.
  • 2019 yılında PDR programından yaklaşık 6596 kişinin mezun olması beklenmektedir.
  • PDR programından mezun olan kişiler, öncelikli olarak MEB’e bağlı devlet okullarında, Rehberlik ve Araştırma merkezlerinde ve özel öğretim kurumlarında istihdam edilmektedir. Bununla birlikte Aile Sosyal ve Politikalar Bakanlığı’nın Aile Sosyal Destek Programı’nda da PDR programı mezunları istihdam edilmektedir. PDR programı mezunları, çiftli yıllarda yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı puanıyla (P-3) Adalet Bakanlığında ‘adli pedagog’ olarak da istihdam edilmektedir. Son olarak Psikolojik Danışma ve Rehberlik programı mezunları üniversitelerde akademisyen olarak çalışma imkanına da sahiptirler. PDR programından mezun olan kişilerin istihdamını artırmaya yönelik çalışmaların artması beklenmektedir.
  • MEB’e bağlı devlet kurumlarına (Okul, Ram vd.) 2015 yılı puanıyla 3030 kişi, 2016 yılı puanıyla  1210 kişi, 2017 yılı puanıyla ise 922 kişi atanmıştır.
  • 2016 yılında ise ASDEP kapsamında istihdam edilen 1500 kişi içinde en az 500 PDR mezununun olduğu tahmin edilmektedir.

PDR programını tercih etme sürecinde göz önüne almanız gereken, ihtiyaç duyabileceğiniz bilgileri kısa ve öz şekilde sunmaya çalıştık. Tercih listesinde Psikolojik Danışma ve Rehberlik programına yer vermeyi düşünen adaylara elimizden gelen desteği sunmaya hazırız. PDR’yi kazandıktan sonra da bizlere ulaşabilir. Ruh sağlığı alanının bileşenleri olan üç program Psikoloji, PDR ve Sosyal Hizmet hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

Mücahit AKKAYA

Psikolojik Danışman

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir