YAKININIZDA BİR DEPRESYON VARSA

Eğer eskiden zevk aldığınız şeylerden eskisi gibi zevk alamıyorsanız, boşluktaymış gibi yada mutsuz hissediyorsanız, odaklanma ya da konsantre olmakta zorlanıyorsanız, uyku bozuklukları yaşıyorsanız durun. Depresyon yaşıyor ya da depresyonu yaşatıyor olabilirsiniz?

Depresyon artık çok yaygın bir hastalık haline geldi. Öyle ki her ailede bir depresyonlu görebiliyoruz.

Depresyon kişinin sadece kendisine değil eşine, çocuklarına, ailesine, çevresine, iş ortamındaki kişiler için sorunlar oluşturabilir. Hatta şiddetli bir depresyon dönemi geçiriyorsa bu baskı da o derece fazla olabilir.

Peki ailenizde bir depresyon hatası varsa ona nasıl yardımcı olabilirsiniz. Türkçede şöyle bir atasözü vardır; “Damdan düşeni, damdan düşen anlar.” Depresyona girmemişseniz depresyonun ne demek olduğunu bilemezsiniz. Depresyonluya yardımcı olmak istiyorsanız;

Öncelikle bu durumu ciddiye almalısınız. Eğer hastayla iletişiminiz “boş ver, bu da geçer”, “kafanda büyütüyorsun”, “senden daha kötü durumda olanlar var” gibiyse ona yardımcı olmuyorsunuz (ciddiye almıyorsunuz) demektir.
Tedaviye yönlendirmek zor olsa da doktora gitmesi konusunda yardımcı olmalısınız. Bu konuda direnç gösterirse, doktora beraber gitmeyi de teklif edebilirsiniz.
Sabırlı olmalısınız. Tedavi bazen uzun sürebilir ve ilerleme kaydedemeyebilirsiniz. Böyle durumlarda anlayışlı olmak daha faydalıdır.
Etkinlik ve faaliyetler için teşvik edin. Sinema, tiyatro yada yürüyüş gibi faaliyetlere davet edin. Ama bu konuda zorlayıcı olmayın, anlayışı elden bırakmayın.
Dinleme konusunda istekli olmalısınız. Depresyonlu kişi sizinle konuşmak istediğinde dikkatli bir şekilde onu dinleyin. Tavsiye, fikir vermeyin sadece anlamaya çalışın.
Kendinize iyi bakın. Evet, doğru duydunuz kendinize iyi bakmalısınız. Sizinde bir dayanma kapasiteniz var. Buna dikkat etmezseniz depresyonlu kişinin iyileşmesine engel olursunuz.
İntihara dair herhangi bir belirti/ipucu bulursanız doktoru ile iletişime geçin.

Unutmayın tedavi için; Doktor – Hasta – Hastanın Yakını işbirliğinde olmalıdır.

 

Uğur ORMAN

Psikolojik Danışman

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın