Wild / Yaban

‘’Oluruna bırakmak ne kadar yabaniceydi’’

Yönetmen: Jean Marc Vallee
Oyuncular: Reese Witherspoon, Laura Dern

Süresi: 115 dakika

Yıl: 2015

Yaban, Cheryl Strayed’in anılarından oluşan Wild From Lost To Found On The Pacific Crest isimli kitaptan uyarlanarak 2 yıl içinde çekimleri tamamlanmıştır.

Filmin ana karakteri Cherly babası yüzünden kötü bir çocukluk geçirir.Anne ve babasının ayrılmasından sonra hayatta, tutunduğu tek dal annesidir. Bu filmin bazı yerlerinde Cherly için hayranlık derecesine ulaşabilmektedir. Fakat annesini bir çeşit hastalık sonucu kaybedince Cherly uyuşturucu ve seks bağımlısı olur. Son olarak kocasından boşanması onun için tam anlamıyla dibe vuruştur. Bu durum Cherly’nin kendisini sorgulamasına neden olur ve bir karar verir; tek başına Pasific Crest Yolunda 94 günlük bir yolculuğa çıkar. Film bu yolda yaşananlar ve Cherly’nin çocukluğuna olan flashbacklerle devam etmektedir.  Bu uzun yolculuk Cherly için kendini bulma yolu da denilebilir, kendi içsel yolculuğunda bir şeyleri bulmak ve eski güzel hayatına dönebilmek için eşsiz manzaralarla dolu Pasific Crest Yolunu kullanır. 3 aylık bu yürüyüş muhteşem doğanın içinde, kendini hayata bağlayacak sebepler aramasına aslında Cherly’nin ruhsal dönüşümünü izleyicilere aktarmaktadır.

Film başından sonuna sıkmadan izletse de Cherly’nin geçmişinin tam anlamıyla anlaşılmaması ve kurgusundaki eksikler filme odaklanmayı zorlaştırmış. Diyologların çok derin olmaması ve havada kalması filmin diğer eksiklerindendir. Tüm bunlara rağmen film baştan sonra sizi alıp başka diyarlara götürmektedir.

En sondaki alıntı tam anlamıyla Cherly’nin iç dünyasının özetidir.

Annemin yetiştirdiği kadın olmak yıllarımı aldı. Kendimi hüznümün bakir duasında kaybettikten sonra, ormandan çıkış yolunu buldum Ve yürüyüşümün son gününe kadar nereye gittiğimi bile bilmiyordum Tekrar tekrar teşekkür ederim diye düşündüm Patikanın bana öğrettiği ve henüz bilmediğim her şey için. Sadece artık çıplak ellerle uzanmama gerek olmadığını biliyorum balığı suyun hemen altında görmenin yeterli olduğunu artık her şeyin bu olduğu biliyorum Hayatım diğer hayatlar gibi kutsal gizemli değiştirilemez öylesine yakın öylesine anlık öylesine bana ait. Oluruna bırakmak ne kadar yabaniceydi …

Yol bu sözlerle bitmekte ve arkasından Simon & Garfunkel ‘nın El Condor Pasa sı çalmaya başlamaktadır. Cherly artık  aradığı ‘bütünlük’ ve ‘ait olma’ duygularını yabani hayatın yardımıyla bulmuştur.

Yaban, içinizi ısıtacak bir film. Keyifli seyirler.

 

Büşra Vurkun

Adnan Menderes Üniversitesi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir