Video Yardımcı Hakem Uygulaması: Futbol’un Yeni Gözü

Video Assistant Referee: Futbol’un Yeni Gözü

Maç izlerken, tuttuğunuz takımın oyuncusuna  sert müdahale yapıldığı zaman doğrudan itirazda bulunuyor musunuz? Pozisyonun tekrarını izlemeden olumsuz değerlendirme yapıyor musunuz? Bu sorulara evet diyorsanız bu paylaşım sizin için (Gelin bu konuyu irdeleyelim).   Neredeyse her  futbol kulübü maçın kaderini etkileyen hatalı kararlara maruz kalmıştır. Ancak maçın  kaderi üzerinde önemli etkiye sebep olan  hakem hatalarını en aza indirecek yeni bir teknoloji sistemi geliştirildi: Video Assistant Referee(VAR) Türkçe adı ile Video Yardımcı Hakem uygulaması.

Peki Nedir Bu VAR Uygulaması?

VAR uygulaması, karşılaşma sırasında hakemi tereddütte bırakan ya da oyuncuların yoğun itirazda bulunduğu bir pozisyonda, hakemin, ekran başında pozisyonların tekrarını izleyen diğer hakemlerle kulaklık aracılığıyla iletişim kurduğu ve onlardan gelen bilgiye göre karar verdiği (VAR hakemlerinden gelen pozisyonu izleme tavsiyesiyle hakem verdiği kararı değiştirebilir) bir sistem olarak tanımlanabilir. VAR; ofsayt, penaltı, kırmızı kart gibi oyunun kaderini değiştirebilecek tartışmaya açık pozisyonlarda,  hakeme yardımcı olarak bu konuda en doğru kararı vermeye çalışan bir sistem olarak nitelendiriliyor.

Peki Var Uygulamasının Futbolcular Üzerindeki Etkileri Neler?

VAR uygulamasının öncesinde ve sonrasında sahada bulunan futbolcuların zihinsel ve fiziksel durumlarında önemli derecede değişimlerin yaşandığı söylenebilir. VAR uygulamasından önce, yanlış olsa dahi, oyuncu,  takımı lehine karar alınması için birtakım girişimlerde bulunuyordu. Bu girişimler ise yavaş  yavaş alışkanlığa dönüşmüştü.  Bu durum ise futbol müsabakalarının doğuşundan günümüze kadar gözlenen ve devam eden bir davranış şekli olmuştur. Ancak geliştirilen VAR uygulaması ile birlikte kişi bu uygulamanın kararları tersine döndürebileceği kaygısını ve gerilim halini yaşamaktadır. Özellikle bu durum ileri uçta görev yapan oyuncular ile onları karşılayan savunma oyuncularını etkilemektedir.  Futbolun doğasında bulunmayan böyle bir teknolojinin getirdiği bu esrarengiz hava, savunma oyuncularında gerilim ve öfkenin normalin üstünde had safhaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu da sahada bulunan savunma oyuncusunun maç içerisindeki performansında gözle görülebilir derecede düşüşlere neden olabilmektedir. Bunun yanında ileri uçta bulunan ve gol atan oyuncunun golünün sayılmaması durumu, kişide fiziksel ve zihinsel olarak duygusal çöküntülere ve hayal kırıklarına sebep olabilmektedir. Oyuncuların bu yaşamış oldukları ani duygu geçişleri ve (psikolojik olarak sağlıklı olmayan) normalin üstü kaygı, gerilim ve öfke hali önemli sorunlara yol açabilmektedir. VAR sistemine karşılık verilen bu tepkiler  ise oyuncuların maç içerisindeki performanslarını doğrudan etkileyebilmektedir.

VAR uygulamasına ne kadar hazırız? Futbolcular bu uygulama karşısında nasıl davranacaklarını biliyor mu ve bu duruma uyum sağlayabildiler mi?

Aslında sorulması gereken sorular tam olarak bunlardır. Futbolun teknoloji ile birleşmesi sonucunda ulaştığı bu önemli nokta, oyuncuların geçmişten gelen köklü alışkanları ile teknoloji arasında çatışmaya yol açabilmekte ve bu durumun futbolcu üzerine önemli psikolojik etkileri olmaktadır. Bu etkiler ise detaylı bir şekilde incelenmelidir.

Spor Psikologları Bu Uygulama karşısında neler yapabilir?

VAR uygulamasına uyum sağlamayı kolaylaştırmak için oyuncuların belirli eğitimlerden geçmeleri sağlanabilir. Bu noktada spor psikologları, hem konu hakkında araştırma-inceleme faaliyetlerinde bulunarak hem de çalıştıkları kulüplerdeki oyunculara yönelik eğitim faaliyetleri yürüterek oyuncuların bu sisteme uyum süreçlerini kolaylaştırabilirler.   Böylelikle oyuncuların gerilim, kaygı, öfke, duygusal çökkünlük gibi birçok psikolojik sorunla karşı karşıya çıkmaları önlenebilir, bu sorunlarla karşı karşıya kaldıklarında güçlü kalmalarına katkı sağlanabilir.

Unutmayalım, futbol her zaman içinde saygıyı barındırdığı sürece futboldur. Seyir zevki yüksek ve içinde saygının bulunduğu futbol müsabakaları izlemek dileğiyle…  

Ferhat YILDIZ

Hacettepe Üniversitesi / Aday Psikolojik Danışman                                                                                                      

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir