Üniversiteye Girişte Yeni Sistem: YKS

Üniversiteye girişte yeni sistem: YKS

12 Ekim 2017 tarihinde Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) başkanı Yekta Saraç tarafından açıklanan YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) üniversiteli olmak isteyen öğrencilerin girmeleri gereken yeni sınavın adı. YÖK, yeni sınav sisteminin getiriliş amacını şu şekilde açıkladı:

 • ‘‘Daha yalın, sade ve kolay anlaşılabilir
 • Temel yeterlilik odaklı bir değerlendirme
 • Mesleki eğitimi önemsemesinin ve bu kapsamda tek tip bir puanla farklı MYO programlarını tercih edebilme imkanı sağlama
 • Orta öğretim kazanımlarına dayalı olma
 • Adaylarımız üzerindeki sınav stresinin olumsuz etkilerini azaltma

Yeni sınav sistemi, bir önceki sınav sistemi olan YGS-LYS’den farklı olarak ilk aşamada 80 sorudan oluşmakta. Yeni sınav sisteminin ilk aşaması olan ‘‘Temel Yeterlilik Sınavı’’ 40 ar soruluk Türkçe ve Matematik sorularından oluşmakta. Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler soruları ise sınavın ilk aşamasında adaylara yöneltilmeyecek. Uygulamanın bu haliyle ‘Sözel’ olarak adlandırılan alandan tercih yapmak isteyen adaylar için dezavantaja neden olacağı uzmanlar tarafından dile getiriliyor. 9 Kasım tarihine kadar buraya kadar olan kısım geçerli iken 9 Kasım itibari ile TYT Sınavı’na Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri soruları da eklendi. TYT’de Sosyal ve Fen Bilimleri’nden adaylara 20 şer soru yöneltilecek. Sosyal Bilimler bölümünde Tarih, Coğrafya, Felsefe ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alanlarından 5’er soru yer alacak. Fen Bilimleri bölümünde ise Fizik ve Kimya alanlarından 7’şer soru Biyoloji alanından ise 6 soru yer alacak.  TYT’de adaylara 120 soru yöneltilip cevaplandırma için 135 dakika verilecek. TYT birinci oturumunun 23 Haziran Cumartesi günü sabah, ikinci oturumu ise 24 Haziran Pazar günü  gerçekleşecek. Dil Sınavı (Oturumu) ise Pazar günü öğleden sonra yapılacak. Sınava yönelik yapılan bu güncelleme, TYT’yi YGS’nin daha az sorulu isim değişikliğine gitmiş versiyonu haline getirdiğini söylemek mümkün.  Sınavın ikinci aşaması 5 testten oluşmakta, testlerden biri olan İngilizce testi tıpkı LYS-5 gibi bağımsız bir yapıda iken 4 test (Matematik, Fen Bilimleri, Türk Dili ve Ed-, Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2) LYS ile benzer yapıya sahip. Yeni sınav sisteminde LYS’den farklı olarak ikinci aşamadaki her testte 40 ar soru yer almakta. LYS’de  ise testlerdeki soru sayıları birbirlerinden farklılık göstermekteydi. Sınav sisteminin genel içeriğini bu şekilde özetlemek mümkün.

Yeni  Sınav Sisteminin Olumlu ve Olumsuz Yönleri Neler ?

 • YKS, üç sınav haftasından oluşan YGS-LYS’ye göre daha kısa sürede bitecek. Öğrenciler bir hafta sonunda sınavı tamamlamış olacaklar (Bu yıl 23-24 Haziran 2018 de yapılması öngörülüyor). Sınav stresinin haftalarca uzamaması adına bu durum avantaj teşkil ederken, art arda iki sınava girme girmenin de öğrencilerde baskı unsuru oluşturabileceği aşikar.
 • YKS’de soru sayısında ciddi bir azalma mevcut ve bu durum müfredattaki konuların sınava tam olarak yansıtılıp yansıtılamayacağı konusunda soru işareti barındırıyor. Ölçme ve değerlendirmede, soru sayısı azaldıkça kapsam geçerliliğinin de doğru orantılı olarak azalabileceği yönünde bir bilimsel bilgi mevcut iken kaygıların yersiz olmadığını söylemekte fayda var.
 • YKS açıklanan ilk haliyle birkaç eksiklik barındırırken ‘‘YÖK’’ tarafından yapılan yeni açıklamada eksiklik barındıran hususlar cevaplandırılmış (Bkz. Sosyal Bilimler sınavında din kültürü dersinden muaf olan öğrencilerin felsefe sorusu çözüp çözemeyecekleri ile bilgi, tarih sorularındaki azalmanın sosyal ağırlıklı eğitim gören öğrencileri rahatsız etmesi ve edebiyat-coğrafya testine 10 adet tarih sorusu eklenmesi, dolayısıyla testin adının ve içeriğinin değişmesi, gibi). Sınav sisteminin eğitim-öğretim yılının başladığı ve devam ettiği bir dönemde değiştirilmesi zaten tartışılabilecek bir durum iken, öğrenciler yeni sınava hazırlanırken değişikliklerin yapılması ayrıca strese yol açabilecek bir faktör.

 

 • YKS’de tartışmalı hususlarından biri, ilk aşamaya giren öğrencilerin sınavın ikinci aşamasına girip girmeyeceklerini adeta ‘sezgileriyle’ belirlemeleri. Eğitimin en temel unsurlarından biri olan geri bildirimi almadan öğrencilerin sezgileri ve tahminleri ile ikinci sınava girip girmeyeceklerini belirlemeleri bilimsel yaklaşımla bağdaşmamaktadır.

 

 • Sezgilerinde yanılabilen adaylar için olumlu sayılabilecek bir değişiklik ise şu şekilde yapıldı: Adayın yerleştirme puanı hesaplanırken TYT’nin yüzde 40’ı, ikinci sınavın yüzde 60 ı geçerli olacak. TYT’den 180 ve üstü bir puan alamayan ancak ikinci sınavda başarılı olan adayların baraja takılmaları böylelikle engellenmiş oldu.

 

 • Sınavın avantajlı sayılabilecek yönlerinden biri, TYT’de 200’den fazla bir puan alan adayın puanının bir sonraki yıl da geçerli olabilmesi.

Genel anlamıyla YKS’yi özetlersek, yeni sınav sisteminin bir önceki sınav sisteminden çok farklı olmadığını söyleyebiliriz. Yeni sınav sisteminde soru sayılarının azalmasıyla birlikte bir değişim sağlandığını görmekteyiz. Ancak yapılan son güncelleme ile  YKS’de değişimin bununla sınırlı olduğunu bunun dışında YGS-LYS’den pek de farklı olmayan bir sınav sistemine dönüştüğünü söyleyebiliriz. En büyük farklılığın öğrencilerin 3 hafta sınava girme durumlarının 1 hafta sonu ile sınırlandırılması noktasında olduğunu söyleyebiliriz. Yeni sınav sisteminde azalan soru sayısına bağlı olarak önceki yıllarda yüksek olan üniversite yerleştirme puanlarının azalacağını söyleyebiliriz. Soru sayısının azalmasına bağlı olarak adayların hata yapma lüksleri azalmaktadır. YKS’nin üniversiteye girişteki problemleri azaltması beklenirken, ciddi olmayan değişiklikler içermesi sebebiyle bunu başarması zor görünürken, üniversiteye giriş sisteminin ve lisans programının ciddi değişiklikler istediği aşikardır.   Bilginin ve bilmenin kıymetli olduğunu bilen ve bu bilgiyi hayatlarının her alanına uygulayan nesiller yetiştirebilmemiz dileğiyle.

Görsel Kaynakça: http://www.aktuelpsikoloji.com/2018-yks-ne-zaman-yapilacak-17456h.htm

Faydalı olabilecek bağlantılar:

*9 Kasım tarihinde YÖK tarafından yapılan açıklama doğrultusunda yazı güncellenmiştir.

 

Mücahit AKKAYA

Psikolojik Danışman

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir