#BEDENOLUMLAMAHAREKETİ

Bu Yazıyı Tahmini Okuma Süresi: 2 Dakikadır.

Çoğu zaman bedeniniz hakkında kararları siz değil de başkaları veriyormuş gibi hissetiğiniz oldu mu? Özellikle alışveriş yaparken mankenleri görüyor veya televizyon izliyorken “ ya bende böyle durmazsa” dediğiniz veya yara izlerinizi, kıllarınızı, çatlaklarınızı yani diğer insanlar tarafından çekici kılınmayan, sevemediğiniz bölgelerinizi, ve hatta ten renginizi, saç renginizi kapatmaya özen gösterip ideal olana göre bir şeyler almaya çalışıyor veya dışarıya çıkarken hasta gibi görünmemek için makyaj da yapıyor olabilirsiniz. Bunlara ek olarak, çok zayıf olduğunuz için rüzgarlı havalarda dalga geçiliyor bile olabilirsiniz. Bu yüzden çoğu insan farkında olmadan dışarıdan dayatılan ideal standartlar yüzünden bedenine bir nesneymiş gibi eleştirilerde bulunup aslında bir sanat eserinden uzaklaşabilmekte. Tam da bu noktada idealler krallığından uzaklaşıp kendinize iyi gelebilmeniz için ortaya beden olumlama hareketi çıkmaktadır.

The Body Positive’den (2018) derlenen bilgilere göre, ilk olarak 1996 yılında Connie Sobczak ve Elizabeth Scott adındaki kadın aktivistler tarafından geliştirilen beden olumlama (body positivity) kavramı, o yıllarda AIDS organizasyonlarında HIV virüsü taşıyan bedenleri desteklemek amacıyla ortaya çıkmıştır. Ancak kavram daha sonraki yıllarda bireylerin bedenleriyle barışık bir ilişki kurmalarını sağlamak anlamını içermiştir. Sobczak, insanların bedenlerinden daha önemli şeylere değer verdikleri bir dünya yaratmak için bu hareketi başlattıklarını belirtirken, Scott ise insanların bedenlerine olan nefretlerini bırakmalarını sağlamak ve onların yaşam gayelerini değerli kılmak için çabaladıklarını ifade etmektedir. Dolayısıyla Beden Olumlama Hareketi bedenleri mükemmelleştirmek için harcanan enerjinin dünyayı daha güzel bir yer haline getirmek için harcanması gerektiği fikrine dayanmaktadır (Erdem ve Yıldız, 2019).

Beden Olumlama Hareketi sayesinde yeme bozukluğu, depresyon, madde bağımlılığı ve bedene zarar verme(intihar, fiziksel olarak yaralama) gibi problemlerle başa çıkılabilmektedir. Dışarıya çıkıp bakıldığında özellikle sosyal medyanın etkisiyle yeni nesilin genelde tek tip yani benzer saç rengine ve şekline, burna ya da belirli standartlarda beden ölçülerine örneğin bunlar kadınlar için 34 veya 36 beden olabilmek, erkekler içinse yeterince kaslı ve hatta uzun boylu olmanın ideal ve istenen olduğu görülmektedir. Bu ideale ulaşmak için sağlıksızca kilolar alınıp verilmekte, profesyonel olmayan estetik ameliyatlarına girilmekte ve bu da kişide fiziksel ve psikolojik zararlara neden olabilmektedir. Uzun zaman sonra gördüğünüz arkadaşınıza “sen kilo mu aldın? ” demek nasıl bir iltifat değilse “ aa sen kilo mu verdin, çok zayıflamışsın” demekte aslında bir iltifat değildir çünkü artık farkında olmadan bir kişiyi sözde ideal kalıplardan uzaklaştırıp ötekileştirmiştir. Beden olumlama hareketi her ne kadar ötekileştirilmiş bedenleri içeriyormuş gibi gözükse de beden olumlama konusunda daha güçlü ve daha emin adımlar atılması gerektiğini, böylelikle standart ölçülerin değişebileceği fikrine yoğunlaşmaktadır.

Sonuç olarak kendini ve bedenini sevmeye herkesin ihtiyacı var ve bu ideal kalıpların içine girmeye çalışmak bulunan fiziksel hal ve ruh hali için herkese her zaman uygun olmayabilir. Bu yüzden ten renginiz, vücut ölçünüz, yara izleriniz ve daha fazlası sizi siz yapan değerler. Hepsi yaşadığınız hayattan bir anı size. Toplumun güzellik dayatmaları kendinizle aranızı açmasın, bedeninizi sevin!

Kaynakça

Erdem, B. N. ve Yıldız, A. C. B. (2019). “ İdeal”in Sınırında Bir Mücadele: Beden Olumlama Hareketi Üzerine Bir Alımlama Analizi. Erciyes İletişim Dergisi, 6 (2), 1483- 1506.

About us. (2020, October 21). The Body Positive. https://thebodypositive.org/about-us/

Görsel Kaynakça

Beden olumlama nedir? (2017, October 9). hthayat.haberturk.com. https://hthayat.haberturk.com/guzellik/haber/1054962-beden-olumlama-nedir

Gürer, P. (2018, January 10). “O” Olmayanlar. Sivil Sayfalar. https://www.sivilsayfalar.org/2017/08/03/o-olmayanlar/rsel Kaynakça

Ünzile DUMAN

                                                                                                      Aday Psikolojik Danışman

                                                        Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampüsü

Bugüne Kadar Toplam 632 Görüntülenme, (Bugün) 1 Görüntülenme