Üçüncü Sayfa – The Third Page

Filmin Adı: Üçüncü Sayfa

Oyuncular: Ruhi Sarı, Başak Köklükaya

Tarih: Ekim, 1999

Yapım: Türkiye

Yönetmen: Zeki Demirkubuz

Zeki Demirkubuz tarafından çekilen film, 90’lı yılların Türkiye’sinden izler barındırmasının yanında, hayata hayalleriyle tutunmaya çalışan sosyoekonomik düzeyi düşük insanların da hikayesini anlatıyor.
Filmin Psikolojik Açıdan İncelenmesi    
İsa (Ruhi Sarı): Geçimini film setlerinde figüranlık yaparak sağlayan İsa, saf, temiz kalpli biridir. Tek hayali vardır: Bir gün bir filmde başrol oyuncusu olmak. İbrahim Tatlıses gibi tanınan olmak. Filmin hikayesi, İsa’nın başına gelen talihsiz olayla başlar. İsa’nın süreçte yaşadığı sıkıntılar onun hayata tutunmasını güçleştirirken çözüm hiç beklemediği bir yerden gelir. Hayatın zorlukları sırtına yüklenen İsa, hayalini kurduğu hayatı kuracak gibiyken birden olaylar beklemediği şekilde gelişir. Hayata hayalleriyle bağlanan İsa’nın hayalleri gerçek olabilecek midir ? Psikolojik açıdan durgun, kendi halinde yaşayan. Tek başına yaşıyor olmanın getirdiği yalnızlıkla baş etmek zorunda olan İsa, umudun ve masumluğun somut bir örneği olarak karşımızda bulunmaktadır. Varoluşsal sorgulamaları yapmamızı sağlayan filmde İsa’nın hayatının içinden günün Türkiye’sini ve o günkü koşulları rahatlıkla görebiliyoruz.
Meryem (Başak Köklükaya): İki çocuğuyla birlikte yaşama tutunmaya çalışan Meryem, ekonomik sorunlarla boğuşmanın zorluğunu yaşar. Eşi, şehir dışında çalıştığı için tüm yük omuzlarına yüklenen Meryem, ekonomik sıkıntılarla boğuşmaktan kurtulmayı ve mutlu, güzel bir gelecek kurmayı amaçlar. Bu uğurda yaptıkları ise filmin derinliğine derinlik katarak insanın yaşamını bütün ögeleriyle yeniden sorgulamasını sağlamaktadır. İsa ile tanışması ve aralarında geçen diyaloglar ise filmin en çarpıcı sahneleri arasında yer almaktadır. Psikolojik açıdan Meryem, güçlü durmaya çalışan, cesur, yaşadığı koşullar itibariyle kendini güçlü olmak zorunda hisseden biridir. Davranışları ise insanlara, özelde kadınlara yüzeysel bakmanın yanlış olabileceğini, biraz kuşkunun aslında faydalı olabileceğini gösterir. Zeki Demirkubuz’un varoluşsal yaşama yönelik çektiği filmler arasında önemli bir yere sahip olan Üçüncü Sayfa, o günün koşullarını beyaz perdeye etkili bir şekilde yansıtmasıyla da ayrıca öneme sahip. Filmi izleyip beğenmeniz dileğiyle. İyi seyirler

Psikolojik Danışman Mücahit Akkaya

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir