Three Colors: White / Üç Renk: Beyaz

Film Künyesi

Yönetmen: Krzysztof Kieślowski

Oyuncular: Julie Deply, Zbignieosw Zamachowski, Janusz Gajos

Türü: Dram

Yapım : 1993, Fransa/Polonya/İsviçre

Süre: 88 dk

Imdb: 7.7

Polonyalı yönetmen Kieślowski’nin Fransız bayrağının renkleriyle adlandırdığı meşhur Three Colors üçlemesinin ikinci ayağı olan White (Beyaz) adlı filmde “eşitlik” teması işlenmektedir. Bireyin sahip olmak istediği eşitlik arzusu uğruna ektiği mücadele tohumlarını ve kişiler arası duygu çatışmalarını beyaz metaforunun içine yerleştirilmiş biçimde izleyebilirsiniz.

Filmin Psikolojik Açıdan İncelenmesi

Karol (Zbignieosw Zamachowski) : Yaşadığı bir olay sonucunda özgüveninin kırılmasıyla kendini vasıfsız hisseden birine dönüşmüştür. Sürdürmekte olduğu yaşamının bir anda değişmesiyle birlikte boşluğa düşmüştür, ne yapabileceğine ilişkin yeni yollar aramaya başlamıştır. Bu yolda ilerlerken hırslı, azimli ve intikam duygusu baskın bir karaktere bürünmüştür. Asla pes etmeyen, inatçı ve kararlı tutumlarıyla amacına ulaşmayı başarmıştır, kıvrak zekâsı ona bu konuda oldukça destek olmuştur. Yönetmen bu karakterle gücün önemini vurgulamıştır ve güç kimdeyse onun isteklerinin gerçekleştiğini izleyiciye göstermiştir. Çevresindekilere boyun büken bir Karol’un başkaldıran bir Karol’a nasıl dönüştüğü film boyunca izleyiciye sunulmuştur.

Dominique (Julie Deply): Güzellliği ve gençliğiyle dikkatleri çeken, Karol’un kendisini hiçbir zaman anlamadığını savunan acımasız karısıdır. Öncelikle içinde bulunduğu durumlarda doyuruculuğu tercih etmiştir ve beklentilerinin karşılanma düzeyine göre yaşamına yön vermiştir. Bu yönde verdiği kararlar ise sonraki yaşamını çıkmaz bir sokağa itmiştir.

Mikolaj (Janusz Gajos): Varlıklı, küstah ama yaşadığı hayattan bunaldığı için varoluşunu sonlandımayı düşünen bir karakter olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak Karol’la hayatlarının kesişmesiyle düşüncelerinde köklü bir değişiklik yaşamıştır. Dostuna yardımı esirgemeyen, mükemmel bir hafızaya ve planlama yeteneğine sahip biri oluşu saygıdeğer bir kimlik kazanmasını sağlamıştır.

Filmi tek cümleyle değerlendirecek olursak diyebiliriz ki; hayatın görünmez kıldığı bir adamın bu dünyada var olduğunu ispatlama çabasıdır.

 

MİNE TEKİN

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir