The Perks of Being a Wallflower – Saksı Olmanın Faydaları

2012 / IMBDb: 8 / Dramatik Komedi, Romantik / ABD

Yönetmen: Stephen Chbosky

Oyuncular: Emma Watson, Logan Lerman, Ezra Miller, Mae Whitman, Nina Dobrev, Johnny Simmons

    Travmalarla dolu geçmişine rağmen hayata tutunmaya çalışan bir gencin hikayesi. En yakın arkadaşının intiharı ile birlikte durumu kötüye giden Charlie’nin liseye başlamasıyla birlikte başına gelenler konu alınır. Travma sonrası stres bozukluğu ve sorunlu ergenliği kolayca görebileceğimiz bir film.

Filmin Psikolojik Açıdan İncelenmesi

Charlie(Logan Lerman): Hayata aktif katılamaması ve içe kapanıklığıyla dikkat çeken bir karakter. Çocukluğunda yaşadığı travmanın üzerine liseye geçmek üzereyken en yakın arkadaşının intihar etmesi Charlie için psikolojik bir yıkım olur ve sorunlarıyla baş edemeyecek duruma gelir. Sorunlarını konuşmak yerine içine atmayı tercih ettiği için bu problemleri aşamaz. Bastırma savunma mekanizmasını kullandığı için küçükken yaşadığı olumsuz olaylar da bilinç düzeyinde değildir. Lisede edindiği arkadaşları her ne kadar Charlie’ye psikolojik destek sağlasa da travma sonrası stres bozukluğunu yardım almadan çözemez. Analitik psikolojiye göre Charlie içedönük duyumsal tiptir. Yazar olma yolunda ilerlemesi buna bir kanıttır. Sam ve Patrick sayesinde yaşamına renk gelen karakterin üzerinde sosyal ilginin önemini görmekteyiz.

Sam(Emma Watson): Enerjik ve hareketli karakteriyle öne çıkar. Charlie’nin hayatına girdiği andan beri ona psikolojik destek sağlamaktadır.  

Patrick(Ezra Miller): Tıpkı üvey kardeşi Sam gibi enerjik ve hareketli yaşamı olsa da arkasında yaşadığı sıkıntılar dikkat çekmektedir. Eşcinsel olan Patrick toplum baskısından dolayı bunu gizlemek zorundadır ve bunun yüküyle yaşamaktadır.

Filmin içinde sık sık geçmişe dönen Charlie, aslında sonunda bizi bekleyen kötü sürprizin ipuçlarını vermektedir. Harry Stack Sullivan’ın kuramında da rastladığımız gibi sağlıklı kişilerarası ilişkilerin psikolojik rahatsızlıklarla başa çıkmada önemine dikkat çekiliyor. Çok zeki ve bir o kadar içine kapanık bir gencin talihsiz yaşamı ve ardından hayata tutunmasını keyifle izleyeceğiniz bir film.

  1. Atike Erözdemir – Hacettepe Üniversitesi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir