The Lobster / Istakoz

 

Aşk, bilim-kurgu, fantastik bu üçlüyü bir araya getiren film ilginç kurgusuyla dikkat çekiyor. Yalnız insanların istenmediği, 45 gün içinde eş bulamayanlar ise hayvana dönüştürülüp ormana bırakıldığı, bir dünyayı anlatan filmin başrollerinde Colin Farell ve Rachel Weisz yer almakta.

Filmin Psikolojik Açıdan İncelenmesi

David (Colin Farell): İlk başta kurallar çerçevesinde hareket etmeye çalışan, yer aldığı dünyada yalnızlığını gidermek için çaba sarf eden David, karakteri ile zorunluluk hissi arasında gidip gelmeler yaşamaktadır ve bunu filmin büyük bir kısmında görmemiz mümkün. Yalnız bireylerin yaşadıklarını ve yalnızlığın giderilmesi gerektiği konusunda toplum baskısının yoğun bir şekilde nasıl hissedildiğini David karakteri otelden ayrılmadan görmemiz mümkün.  Filmdeki asıl hikaye ise David otelden ayrıldıktan sonra, tam da istediği gibi yalnız olmanın zorunlu olduğu grupta yaşadıkları ile başlar. Birbirine zıt gruplar ve birbirine zıt beklentilerin beraberinde getirdiği tercihler, beynin çalışma ilişkisine ilişkin ipuçlarını ve ikili ilişkilerde fedakarlık kavramını David karakteri üzerinden ele almamız mümkün.

Yalnız kadın (Rachel Weisz): Filmdeki olay örgüsüne daha sonradan dahil olan ve film bitimine kadar da yer almaya devam eden, Rachel Weisz’ın canlandırdığı karakter. Tıpkı David gibi bu dünyada yaşamak üzere otele getirilen biridir. David’le yollarının kesişmesiyle, filmin adeta ‘yeniden’ başlamasını sağlamıştır.

 

 

 

 

 

Film genel anlamda karakterleri yorumlayıp ortaya koymak açısından zorlayıcı. Çünkü hem bunu yapmak hem de spoiler vermemek neredeyse imkansız. Film günümüzdeki evlilik ilişilerini, yalnız bireylerin yaşadıklarını ve sorumluluk-zorunluluk ayrımı ile ilgili kayda değer veriler sunuyor. Toplum içindeki bireylerin hikayesini anlatan Sosyal Psikoloji ve Bireysel Psikoloji açısından tatmin edici bir film izleyeceğinizi söylemem mümkün. İyi seyirler

Mücahit AKKAYA

Psikolojik Danışman

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir