The Jacket – Çıldırış

Körfez Savaşı sırasında ağır yaralanan Jack Starks üzerinden birbirinden farklı hikayeleri bizlere sunan film psikolojik açıdan birçok ögeyi barındırmakta.

Filmin Psikolojik Açıdan İncelenmesi

Jack Starks (Adrien Brody): Körfez savaşında ağır yaralanan ve mucize eseri hayatta kalan Starks, psikolojik tedavi görmek üzere psikiyatri kliniğine yatırılır. Karakterimizin yaşadığı travmatik olayın kendisinde bıraktığı izleri ‘Travma sonrası stres bozukluğu’ başlığı altında görmemiz mümkün. Yine yaşadığı travmatik olay neticesinde yaşadığı hafıza problemleri aslında filmin şekillenmesini de sağlıyor. Yine filmde görebileceğimiz bir diğer psikolojik olay ise insanlar üzerinden yapılan psikolojik deneylerin uygunluğu (etik konusu) ve uzmanların bu konudaki yaklaşımları, sorumlulukları. Hastanede kendisine giydirilen ve filme adını veren ceket üzerinden filmin olay örgüsü, hikayelerini izlememiz mümkün.

Jackie Price (Keira Knightley): Filmin olay örgüsü çerçevesinde birkaç kez rastladığımız Jackie, çocukluğu ve aile yapısı üzerinden şekillenen yetişkin yaşamını görerek yetiştirilme koşullarının yetişkinin yaşamına etkisini görmemiz mümkün. Jackie üzerinden aile ve çocukluğun yetişkinliğe etkisini görebilmemiz mümkünken, Jack üzerinden travma sonrası stres bozukluğu, hafıza problemleri ve psikolojik deneylerin etik bağlamında incelenmesini görmemiz mümkündür. Film tüm bu yönleri ile zengin psikolojik ögeler barındırarak başladığı andan bitişe kadar olay içinde yer almanızı sağlıyor. İyi seyirler dilerim.

Mücahit AKKAYA

Psikolojik Danışman

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir