The Children’s Hour / Tehlikeli Fısıltı

 

Yapımı:1961 – ABD

Tür:Dram

Süre:107 Dak.

Yönetmen:William Wyler

Oyuncular:Audrey Hepburn ,  Shirley MacLaine ,  James Garner , Miriam Hopkins ,  Fay Bainter

1961 yılında çekilen The Childrens Hour bir çok yönden yılının ötesinde olmayı başarmış bir film. Başrollerde muhteşem zerafeti ve oyunculuklarıyla Audrey Hepburn (Karen) ve Shirley MacLaine(Martha) i görüyoruz.

Karen ve Martha yıllardır yatılı bir okulda öğrencilerine ders veren iki öğretmen ve çok yakın iki arkadaştır.Okulu bir ev ve öğrencileri ise çocukları gibi görmektedirler. Fakat bir gün okuldaki varlıklı bir ailenin  kızı ortaya bir iftira atar; Karen ve Martha arasında lezbiyen ilişki olduğunu, onları uygunsuz bir şekilde gördüğünü söyler. Dedikodular bütün şehre yayılır ve olay mahkemeye kadar gider. Karen ve Martha nın onca güçlükle kurdukları okul eninde sonunda kapanır ve olaylar beklenmedik sekilde devam eder.

 

 

 

 

 

 

 

 

Film ana konusu homofobiyi ve eşcinselliği dönemin toplumsal yapısından kaynaklı olarak üstü kapalı bir şekilde işlenmektedir; olaylar,diyaloglar , okulun kapanması tam anlamıyla bir kara kutudur. Bu durum yine de filmin başarısını kıramamıştır hatta eşcinselliğin işlendiği en güzel filmlerden biri denebilir.(Tabi burada Wizard of Oz-1936 filmine değinmeden geçmemek lazım  )

Filmin büyük çoğunluğu olaylardan ve diyaloglardan oluşsa da oyunculuklar, kullanılan müzikler, filmin kurgusundaki rahatlık ve doğallık izleyicileri hiç sıkmadan hemen içine çekmekte. 1960 yılında yapıldığı göz önüne alındığında filmin ele aldığı konu ve işlenişi her yönüyle etikileyici ve düşündürücü bir yapıya sahip.

The Childrens Hour izlenilmesi gereken başyapıtlardan. Keyifli Seyirler 🙂

 

 

Büşra Vurkun

Adnan Menderes Üniversitesi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir