STRES YÖNETİLEBİLİR Mİ?

İnsan var olmak ister,

Belki doruklarda mutluluktan coşarcasına…

Günlük hayatta yaşadığımız her duruma belirli tepkiler veririz. Bizi zorlayan, uyarılmışlık eşiğimizi aşan,  fiziksel ve zihinsel tepkilerimize yansıyan belirli zorlanma durumuna; strese karşı nasıl bir yol izlemeliyiz?

Stres kaynağının otomatik olarak her bireyde birtakım duygusal tepkilere yol açacağı anlamı çıksa da, aynı tepkilere yol açmaz. Bir stres kaynağının birey tarafından nasıl ‘algılandığı’ önemlidir. Bireyin yaşadığı stresin derecesi, stres kaynağının algılayış biçimine bağlıdır. Örneğin; eşin ölümü, evlenme, sınava girme, amirle münakaşa etme… gibi yaşanılan durumlara karşı bireyin kendini zorlaması, hoşgörülü olamama, ‘hayır’ demesini bilememe, risk almayı öğrenememiş olma, az şeyle yetinememe, içten geldiği gibi davranamama, mevki edinme hırsı ve kendine zaman ayırmama stres için kaynak oluşturmaktadır.

Stres bir topa benzer. Çarptığı ve durduğu yeri de harekete geçirir. Peki bizi harekete geçiren şeyin bizde ifadesinden nasıl kazanç sağlarız? Yaşadıklarımızla kaybeden olmamak için ne yapmalı?

Stresin kontrol edilmesine ilişkin psikologların belirli araştırmaları ve görüşleri vardır. Stres ile yönetimde;

1.Kabul Et! Bireyin yaşadıklarının farkında olup bir olayın etkisinin yaşandığı ilk sinyaldir. Şu an ne yaşıyorum?

2.Çözüm Ara! Zorlanma karşısında algılananın olumluya çevrilmesi için harekete yön verme süreçlerinin araştırılmasıdır. Şu an ne yapmalıyım?

3.Eyleme Geç! Farkında olduğu ve bir daha yaşanmaması için çözümünü kullanma sürekliliğidir. Şu an ne yaptım?

4.Değişime Yürü!: Eyleme geçilen davranışın doğru olup olmadığını anlamak için test etme sürecidir. Şu an nasılım? Bu adımlarla yaşam kolaylaştırılabilir.

 

Kaynaklar:

BALTAŞ, Zühal, BALTAŞ, Acar, Stres ve Başa Çıkma Yolları, İstanbul,Remzi Kitabevi, 1988.

ÖZER, A.K.; BEN Değeri Tiryakiliği. Varlık Yayınları. 1988, İstanbul

NORFOLK, Donald,’İş Hayatında Stres’. Form Yayınları. Çev: Leyla Serdaroğlu. İstanbul.1989.

 

Merve Nur SERTKAYA

Psikolojik Danışman

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir