STRES VE MÜZİK

Stres, günlük hayatta sık kullanılan bir kelimedir.Herkes için farklı anlamlara gelebilir.İş görüşmesi stresli bir an olabilirken,sevmediğimiz birisiyle karşılaşmamız da aynı şekilde stresli bir durum olabilir. Stres, kişinin bedensel ve ruhsal sınırlarının zorlanması ya da tehdit edilmesi sonucunda oluşur (Baltaş ve Baltaş,1988).

Stres, dış uyaranlardan ve iç uyaranlardan kaynaklanabilir. Sınavda başarısız olan bir öğrenci dış uyaran kaynaklı bir stres yaşıyordur. Hayata karşı olumsuz bakış açısına sahip birisinin içsel kaynaklı stres yaşaması olasıdır. Hayatımızda iki tür stres vardır. Olumlu stresi, hayattaki zorluklar olarak düşünebiliriz. Okul değiştirmek olumlu strestir. Bunlarla baş edebiliriz.

Olumsuz stres ise hoşumuza gitmeyen ama uyum sağlamamız gereken durumlardır. Boşanma ya da sevdiğimiz birini kaybettiğimizde olumsuz strese maruz kalırız. Stres sadece olumsuz olarak düşünülmemelidir. Stres, bazen bitirmemiz gereken işler için motive edicidir. Bitirme tarihi yaklaşan bir ödevimiz olduğunda stresli hissederiz ve ödevi tamamlamak için çaba harcarız. Yeni bir işe girmek stresli bir deneyim olabilir. Yeni bir ortama gireceğimizi, yeni insanlarla karşılaşacağımızı düşünürüz. İşe alıştığımızda bunların üstesinden gelmek cesaretli ve iyi hissettirir ve olumlu getirileri de vardır. Yeni arkadaşlar edinebiliriz ve iş çevremizi genişletebiliriz.

Stres ne zaman bizi kötü etkiler?

Bir stres etkeninin sürekli varlığına uyum sağlama girişimleri, vücudun kaynaklarını tüketir ve onu hastalıklara duyarlı hale getirir. Kronik stres ülser, tansiyon ve kalp hastalığı gibi fiziksel bozukluklara yol açabilir. Vücudun bakteri ve virüslere karşı savaşma yeteneğini azaltarak bağışıklık sistemini de bozabilir. Doktorlar stresin bütün tıbbi sorunların yarısından fazlasında önemli bir rol oynadığını düşünürler. Bir stres etkeni karşısında vücudun fizyolojik tepkisi, bu tepkinin kronikleşmesi halinde, fiziksel sağlık üzerinde doğrudan olumsuz bir etkiye sebep olabilir.

Psikolojik stres belirtileri nelerdir?

1.Duygusal Belirtiler

Depresyon, endişe ve hayal kırıklığı, azalan iş tatmini, duygusuzluk ve can sıkıntısıdır.

2.Entelektüel Belirtiler

Unutkanlık, yavaş düşünme, hayal aleminde yaşama ve azalan konsantrasyondur.

3.Davranışsal Belirtiler

Huy değişimi, işte devamsızlık, görev yapmada zorlanmadır.

Stres hayatımızın bir parçasıdır ama bizi rahatsız ettiğini hissettiğimizde stresi azaltmaya yardımcı yöntemleri kullanabiliriz. Spor yapmak, meditasyon yapmak, nefes ve gevşeme egzersizleri yapmak stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Bunun yanında müzik dinlemenin stres üzerindeki etkileri üzerinde araştırmalar yapılıyor. Müzik dinlemek bizi virüslerden koruyan bağışıklık sistemi hücrelerini arttırıyor. Böylece virüslere karşı savunmamız artmakta ve hastalıklara yakalanma ihtimalimiz azaltmaktadır. Yapılan araştırmalar, müziğin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve stresi azalttığını göstermiştir. Ameliyata girmeden önce müzik dinlemenin kaygıyı azaltmada ilaçtan daha etkili olduğu bulunmuştur.

Araştırmacılar tarafından müzik dinlemenin stres hormonu olan kortizolü düşürdüğü ve sonucuna varılmıştır. Dr. David Lewis-Hodgson, müziğin stresi azaltmaya yardımcı olup olmadığı konusunda araştırmaya başlamış ve bunun üzerine bir çalışma yapmıştır.

Çalışma, algılayıcılara bağlıyken mümkün olan en kısa sürede zor bulmacaları çözmeye çalışan katılımcılar üzerinde gerçekleştirildi. Bulmacalar belirli bir stres seviyesine neden oldu ve araştırmacılar beyin aktivitesini ölçülürken katılımcılar farklı şarkılar dinledi, ayrıca kalp hızı, kan basıncını ve solunum sıklığını da içeren fizyolojik durumları ölçtü. Nörobilimcilere göre “Marconi Union’ın ‘Weightless” şarkısını dinleyen katılımcıların %65’inin kaygı seviyesi azalmıştır.

https://www.youtube.com/watch?v=UfcAVejslrU (Marconi Union-Weightless)

‘Weightless’ Marconi Union ve ses terapistlerin işbirliği yaparak hazırlanmış bir şarkıdır. Şarkının dikkatle düzenlenmiş armonileri, ritimleri ve bas çizgileri dinleyicinin kalp atış hızını yavaşlatır, kan basıncını düşürür ve stres hormonu olan kortizol seviyesini düşürmeye yardımcı olur.

(Şarkıları araç sürerken dinlememeniz tavsiye edilmektedir.)

Dr. David Lewis-Hodgson’a göre kaygı ve stresi azaltan 10 şarkı aşağıdaki bulunmaktadır.

  1. We Can Fly,” Rue du Soleil (Café Del Mar)
  2. Canzonetta Sull’aria,” Mozart
  3. Someone Like You,” Adele
  4. Pure Shores,” All Saints
  5. Please Don’t Go,” Barcelona
  6. Strawberry Swing,” Coldplay
  7. Watermark,” Enya
  8. Mellomaniac (Chill Out Mix),” DJ Shah
  9. Electra,” Airstream
  10. Weightless,” Marconi Union

 

Kaynaklar:

Atkinson, Rita L/Atkinson, Richard C./Smith, Edward E./DarYL, J. Bem/Hoeksema, Susan Nolen (1996); Psikolojiye Giriş, Çev. Yavuz Alogan, Arkadaş Yay., Ankara.

BALTAŞ,  Zühal, BALTAŞ, Acar, Stres ve Başaçıkma Yolları, İstanbul, Remzi Kitabevi, 1988.

https://www.inc.com/melanie-curtin/neuroscience-says-listening-to-this-one-song-reduces-anxiety-by-up-to-65-percent.html

 

Müge Adalı

Psikolog

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir