Sarhoş Atlar Zamanı/ A Time For Drunken Horses

Spoiler İçerir!

Yönetmen : Bahman Ghobadi

Senaryo-Yapımcı : Bahman Ghobadi

Oyuncular: Ayoub Ahmadi, Rojin Younessi, Ameneh Ektriar-Dini

Yıl: 2000

Ülke : İran

Film İran-Irak sınırında kaçakçılık yaparak geçimini sağlayan 4 kardeşin hikayesini anlatmaktadır. Anne ve babaları ölmüştür , bir kardeşleri de fiziksel engelli ve hastadır. Ayoub engelli kardeşleri Madi’nin ameliyatı için kaçakçılık yaparak para toplamaya çalışır.  Fakat parayı toparlayamaz bunun üzerine ablaları Madi’nin tedavısı karşılığında kendinden yaşça büyük biriyle evlenmeyi kabul eder. Damadın annesi Madi’yi son anda istemez ve Madi tekrardan eve döner. Ayoub, Madi’nin ameliyatı için amcasından izinsiz katırını alır ve kaçakçılarla beraber Irağa gitmeyi kafaya koyar ,orda ameliyat ettirebileceğini düşünür ama işler düşündüğü gibi ilerlemez.

Film Kürt Sinemasının baş yapıtları arasında gösterilebilir. Bir çok yerde Ghobadi Kürtlere ait değerlere yer vermiştir. Filmin başında ‘İsmin ne?’ sorusu uzun yıllardır resmi bir kimliğe sahip olunamadığına dikkat çekmektedir.

Geçimini kaçakçılık yaparak sağlayan bu aileler için atlar çok değerlidir.  Dondurucu soğukta katırların ölmemesi ve vücut ısısısın dengesinin bozulmaması için atlara alkol içirilir. Filme ismini veren sarhoş atlar buradan gelmektedir. İnsan yaşamının hayvanların yaşamından daha değersiz olduğunu filmin bir çok yerinde göz önüne serilmektedir. Bu değersizliğe rağmen insanlar olabildiğince özgeci ve umutludurlar. Ayoub’un Madi ‘yi ameliyat ettirmek için onca yolu çekmesi , ablalarının kardeşlerinin ameliyatı için tanımadığı bir adamla evlenmesi bu tür topluluklarda aileye verilen önemi göstermetedir. Burda dikkat çeken diğer bir konu da Kaplumbağalarda Uçar filminde olduğu gibi kadercilik.İnsan ne yaparsa yapsın kaderinden kaçamaz. Filmin sonunda Ayoub Madiyi ameliyat ettirmek için sınırı geçmeye çalışır fakat baskın yerler onca uğraşları boşa gider, Madi’nin yaşamasındansa  atlarının hayatta olması onlar için daha önemlidir.

Kürt ve Doğu Sinemasında sıkça kullanılan dağlar, karlar, uçsuz bucaksız yollar insanların aşmaları gereken engelleri yansıtan metaforlardır. Dondurucu soğukta ailesini geçindirmeye çalışan iki küçük çocuğun yaşadıkları, çetin kış ve karla temsil edilmektedir.

Cennetin Çocuları, Kaplumbağalarda Uçar, Arkadaşımın Evi Nerede ? gibi filmlerde işlenen konularla benzerlik gösteren Sarhoş Atlar Zamanı dram türünde güçlü bir yapıttır. İzlerken hayatın anlamını ve varoluşunuzu sorgulayacağınız bu film sizi alıp başka dünyalara götürecek. İyi seyirler 🙂

 

Büşra Vurkun

Adnan Menderes Üniversitesi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir