Sağlıklı Olmak

-Sağlıklı Olmak-

Çoğu insan, yalnızca bedensel olarak iyi olma durumunu “sağlıklı olmak” diye nitelendirmektedir; oysa DSÖ’ye göre sağlık, bireyin yalnızca bedenen hasta ya da sakat olmaması değil aynı zamanda ruhen ve sosyal yönden de iyilik halidir. (Akt. Işık ve Yıldırım, 2010). Toplum, soyut şeylerden tatmin olmamanın etkisini kendi zihninde yaşar. Ruhen çeşitli sorunlarla savaşırken, bunu ancak bedensel acı olarak hissedince iyi olunmadığı düşünülür. Bu düşünce ve tereddüt, sürekli sorgulamaya ve daha fazla kaygılanmaya yol açar; bunun sonucunda döngüsel bir hale gelen stres olgusu çeşitli ruhsal bozukluklara sebep olur. Somatizasyon bozukluğunun temelinde de sağlığın yalnızca bedende aranması ve stresin somut bir şekilde ortaya çıkmaması vardır. Somatik rahatsızlıklara sahip kişiler, bedenleri ve organları ile ilgili çeşitli şikayetlerde bulunabilirler. Vücutlarında yanma hislerinin, sürekli yer değiştiren ağrılarının, dillerinde farklı tatların ve ara sıra giren krampların olduğundan yakınırlar (Çoban, 2018). Bu da stresin çıkış yolu aradığının bir göstergesidir. Ne kadar yakınılsa da farklı doktorlar ve tedavi yöntemleri denense de hastaya göre “elle tutulur” bir sonuca ulaşılmaz.

Sağlığın bedensel, ruhsal ve sosyal boyutu etkileşim içerisindedir; herhangi birinde meydana gelen bozukluk diğerlerini de etkilemektedir. Ortaya çıkan bu bozukluk çatışmaya sebep olur ve bu çatışma da stres olgusunu tetikler. Çatışmayı önlemek adına; duygular ve mantık, sağlıklı, ortak bir yol izler. Başarıyla tamamlanan bu süreç de kaliteli yaşamı getirir. Kalbiniz ve beyninizin aynı şarkıya kulak vereceği günler dilerim.

Özge ÇANKAYA

Çanakkale Üniversitesi

Kaynakça

Çoban, A. (2018). Somatizasyon bozukluğu. Erişim tarihi: 06.12.2018. http://www.adnancoban.com.tr/somatizasyon_bozuklugu.html .

Işık, N. & Yıldırım, N. (2010). Sağlıklı Olmak Nedir?  Erişim tarihi: 06.12.2018.  https://nenedir.com.tr/saglikli-olmak-nedir/ .

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir