Psikolojiye Giriş

Yazar(lar): Kemal Sayar-Mehmet Dinç
Yayınevi: Dem
Baskı: 5.Baskı
Sayfa sayısı: 182

Yazarlar Hakkında:

Prof. Dr. Kemal SAYAR
1966 Ordu doğumludur. Psikiyatri uzmanıdır. Halen psikiyatri alanında klinik şefi olarak çalışmakta, mesleğinin yanı sıra yazarlık ve tv programcılığı yapmaktadır. Olmak Cesareti, Hüzün Hastalığı ve Kendine İyi Bak kitaplarından bazılarıdır.

Uzman Psikolog Mehmet DİNÇ
1980 İstanbul doğumlu uzman psikolojik danışman Mehmet Dinç, Psikoloji Organizasyonları ve Eğitimleri Merkezi’nin kurucusu ve genel koordinatörüdür.

Kitap Analizi:
Bu yazımda sizlerle birlikte “Giriş Kitaplığı” dizisinde yer alan Psikolojiye Giriş isimli kitabı inceleyeceğiz. Psikoloji sadece alt dallarını sıralamak bile epeyce vaktimizi alacak bir alan. 1879’da Almanya’da bir psikoloji laboratuvarında başlayan insan davranışlarını inceleme ve açıklama merakı günümüzde insan nasıl öğreniyor, nasıl tepki veriyor, nasıl ilişki kuruyor, nasıl düşünüyor gibi binlerce soruyu içerisinde barındıran bir alan haline gelmiştir. Birçok disiplinle birlikte işleyen psikoloji hakkında bir şeyler bilmek her meslek grubundaki birey için oldukça önemlidir. Sadece mesleki boyutta olmayıp insanın kendini anlayabilmesi ve hayatını anlamlandırabilmesi için de bu alandaki bilgilere ihtiyacı vardır. Günümüzde bilgi kirliliği büyük bir sorunken psikoloji alanındaki bilgi kirliliği ve fazlalığı da oldukça yoğundur. İşte tam da burada bu kitap devreye giriyor diyebiliriz. Psikolojinin temel ilkelerini 182 sayfada ele alan kitap bu alan ile ilgili giriş niteliğindeki tüm bilgileri sade bir dille anlatıyor.

Kitap özellikle PDR veya psikoloji okumayı düşünen arkadaşlar için lisans eğitimi süresince öğrenecekleri birçok şeyden tadımlık bilgiler içeriyor. PDR lisans eğitimime başlamadan önce derslerle ilgili biraz fikrim olsun diye bu kitabı almıştım. Derslerin içeriğine oldukça sağlam bir temel oluşturduğuna inanıyorum. 4 yıl boyunca göreceğiniz derslerde duyacağınız çoğu şeyi içeriyor. Psikoloji hakkında çok fazla bilgi sahibi olmadan okunduğunda bile anlaşılabilecek bir dilde ustalıkla yazılmış. Çoğu yerde araştırma duygunuzu körükleyen bilgiler mevcut.


Kitap 13 bölümden oluşuyor. Teorik bilgiye boğulmadan sadece merakınızı giderecek düzeyde bilgiler okuyucu için oldukça yeterli dozda. Psikolojinin alt dalları, psikoloji tarihi, duyum-algı-öğrenme-bellek gibi zihinsel işlevler, duygular, motivasyon, zeka kişilik, gelişim, anormal davranışlar, klinik psikoloji gibi konuları içeren kitap bir de sonunda oldukça kıymetli seçimlerden oluşan öneri kitap listesi barındırıyor.

Kitabın herkes için gerekliliğini belki de bir örnekle açıklamak daha yerinde olacaktır. Kitapta “stres” alt başlıklı bir bölüm bulunuyor. Belki de yüzyılımızda insanlığın yaşadığı çoğu sağlık problemi ve ruhsal problemlerin kaynağını stres oluşturuyor. Bu anlamda stresle yüzleşmek, bu duygunun varlığını kabul ederek başa çıkma yolları geliştirebilmek oldukça önemli. Birisini tanımadan ona nasıl davranmanız gerektiğini nasıl kestiremezseniz olumsuz duygularınızı da tanımadan onlarla nasıl başa çıkabileceğinizi kestirmeniz oldukça güçtür. Bu bölümde stres duygunuzu tanımaya başlarken bambaşka açılardan stresi ele alıyorsunuz.

İnsan, olayları kontrol edebileceği yönünde bir inanca sahip olduğunda çok daha uzun süre stres verici bir duruma katlanabilir. Bu kontrol duygusunun da kültürden kültüre büyük değişiklikler gösterdiği tespit edilmiştir. Batı toplumlarında insanlar genelde birincil kontrol mekanizmasını seçerler. Bir durum seni rahatsız ediyorsa ‘değiştir, uğraş ve savaş’ mantığı onlar için genel bakış açısıdır. Doğu toplumunda doğup büyüyen insanlar ise ikincil kontrol sitemini benimsemeye eğilimlidirler. Gerçekliği kendi bakış açılarını ve taleplerini değiştirerek tanımlamaya çalışan bu insanlar ‘ya bu deveyi güdersin ya da bu diyardan gidersin’ tarzı bakış açısıyla hareket ederler.”

Birçok bölümde belki de birçok kez duyduğunuz kavramlara farklı açılardan bakma fırsatı yakalıyorsunuz. Kitap görsel ve şekiller açısından da oldukça zengin. Tablolalar çoğu kuramı açıklarken anlaşılırlığı arttırmış, bu da okunabilirliği arttıran bir etken. Kemal Sayar’ın kitaplarını okuduysanız bu kitapta da yazarın manevi psikolojiye ilişkin dokunuşlarını farkedeceksiniz. Psikolojiye giriş kitaplarının en sade ve güzel hallerinden biri diyebileceğimiz bu kitabı okumanızı öneriyor ve bu incelememizi kitabın yazarlarından Kemal Sayar’ın bir şiiriyle bitiriyorum:

Tanrım…

Beni yavaşlat, aklımı sakinleştirerek kalbimi dinlendir.

Bir çiçeğe bakmak için yavaşlamayı,

Güzel bir köpek ya da
kediyi okşamak için durmayı,

güzel bir kitaptan birkaç satır okumayı,
balık avlayabilmeyi,

hülyalara dalabilmeyi öğret.

Hergün bana kaplumbağa ve tavşanin masalını hatırlat.
Hatırlat ki, yarışı her
zaman hızlı koşanın bitirmediğini, yaşamda
hızı arttırmaktan çok daha önemli şeyler olduğunu bileyim.”

Keyifli okumalar dilerim, sevgiyle kalın.

Sibel UYANIK

Marmara ÜNİVERSİTESİ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir