Çocukluk Çağı Mastürbasyonu

Bu Yazıyı Tahmini Okuma Süresi: 3 Dakikadır.

Mastürbasyon, pek çok çocukta normal gelişim çizgisi içerisinde görülebilen, cinsel, fiziksel, ruhsal gelişime olumsuz bir etkisi olmayan, çocuğun genital bölgesini tekrarlayıcı uyarma davranışıdır. Diğer bir deyişle çocuğun cinsel bölgeleriyle oynayarak kendini uyarması ve rahatlama sağlaması durumudur.

Sıklıkla oyun esnasında, kendi vücutlarını merak etmelerine paralel olarak, bazen de genital bölgelerini keşfetmelerini sağlayacak çevresel bir uyaran sonrasında (sıkı bezleme, idrar yolu enfeksiyonu, mantar enfeksiyonu gibi) başlangıç gösterir. Genellikle 18 aylar civarında başlayarak, 4 yaşında en sık görüldüğü döneme ulaşır. 6 yaşından sonrada ise ergenlik dönemine kadar azalma eğilimi gösterir. Burada önemli olan; çocuğunuzun mastürbasyona ne zaman başladığı değil, mastürbasyona ne kadar ihtiyaç duyduğu ve ne kadar sıklıkla yaptığıdır. Bu nedenle, çocuğunuzun yaşını gözlemler halde olmanın yanında; hangi sıklıkla ve ne zamanlarda mastürbasyon yaptığı çok daha önemlidir.

Bu dönemde, çocuklar hem kendi cinsel organını hem de karşı cinsin cinsel organını merak ederler. Çocuk kendi bedenindeki diğer uzuvlarını tanıdığı gibi cinsel organını da tanımaya ve keşfetmeye başlar. Aslında mastürbasyon demek yerine keşfediş süreci demek anlamlı olur. Mastürbasyon kelimesi ebeveynleri korkutup durumun ciddiyetini artırabiliyor. Çocukluk dönemi mastürbasyonu yetişkinlerdeki gibi cinsellik barındırmıyor. Tıpkı bebeklik döneminde, annenin memesini ya da yalancı emziği emerken duydukları hazla aynı şekildedir. Her ne kadar davranışlar genital bölgeye yoğunlaşmış olsa da çocuk açısından değerlendirildiğinde bu saçını kaşımak, parmağını emmekten farklı bir durum değildir.

Peki bu durumun ortaya çıkmasına neler sebep olabilir?

 • Çocuğun çevresinde ilgisini çekecek yeterince uyaranın bulunmaması,
 • Yeni bir kardeşin doğumu,
 • Anne baba ile yeterince zaman geçirememek,
 • Anne baba arasında yaşanan huzursuzluklar,
 • Çocuğun kendini güvende hissetmemesi,
 • Depresif veya kaygılı olması sıklıkla mastürbasyonun bir kaçış haline gelmesine neden olan unsurlardır.

 

Mastürbasyon yapan çocuğa yaklaşım nasıl olmalı?

İlk olarak ebeveynlerin buna vereceği tepki sorunun büyüyüp büyümemesinde belirleyici olacaktır. Sorunu gözlemleyerek başlayabilirsiniz. Bazı tıbbi rahatsızlıklar mastürbasyon davranışı ile karışabilir. Mesela genital bölgede kaşıntıya sebep olan rahatsızlıklar ebeveynler tarafından mastürbasyon davranışıyla karıştırılabilir. Öğrecilerimden biri ile bu durumu ciddi anlamda yaşadık. Sünnet olduktan sonra cinsel organıyla temasının arttığını gözlemledik. Sünnetten kaynaklı tıbbi bir sorun olduğunu düşünürken aslında o durumun sebebiyet verdiği bir süreç başlamıştı. Erkek çocuklarında bu gibi önemli bir durumda buna sebebiyet verebilir. Geçen yıl başka bir erkek öğrencim ile de bu sorunu şöyle yaşadık; cinsel organına sürekli teması dikkatimi çekti. Özellikle sınıf içerisinde arkadaşlarının yanında yapıyordu. Ben de bu durumu öncelikle gözlemledim ve anne ile konuştum. Evde de aynı durum söz konusu mu yoksa okuldan kaynaklı (wc kullanımı) bir problem mi acaba diye. Cinsel organını düzeltme ihtiyacından kaynaklı sık yapılan bir davranıştı. Sonrasında çocuk ile konuştuğumda (6yaş) ne tıbbi ne de mastürbasyonla alakalı bir durum olmadığını anladık. Çok dar çamaşır kullanımının sebep olduğu çocuğa rahatsızlık yaratan bir durumla karşılaştık. Ardından anne ile bu durumu çözüme kavuşturduğumuzda eylem son buldu.

Sakin olun. Asla çocuğa kızmak, cezalandırmak gibi eylemlerde bulunmayın. Bu davranışı azaltmak yerine ters teperek artma eğilimi gösterebilir. Çocuk için bu davranış kolunu kaşımaktan farklı bir davranış değildir. Onu cezalandırmayın. Cezalandırmak gelişimsel olarak herhangi bir sorun oluşturmayacaktır. Davranışı daha karmaşık hale getirerektir. Çocuğunuzun yetişkin yaşamında farklı sorunlarla karşılaşmasına ve ilerideki cinsel yaşamında olumsuz etkiler yaratmasına neden olabilir.

Çocuğunuz bunu yaparken onla bu durumun başlangıcından bitinceye; yani kendi dikkatini boşa çıkartıp, sizi duyabilecek seviyeye gelene kadar, hayatınıza kaldığınız yerden devam etmelisiniz. Bu davranışa yönelik, hiçbir şekilde sözel ya da davranışsal müdahaleniz olmamalı.

Peki, sonrasında çocuğa nasıl yaklaşılmalı? 

 • Birlikte oyunlar kurabilirsiniz,
 • Aktiviteler gerçekleştirirseniz,
 • Dışarıya çıkarak uyaranları çoğaltıp dikkatini o bölgeden uzaklaştırabilirsiniz,
 • Ev içerisinde temasta bulunabileceği nesneleri yani uyarıcı olan eşyaları kaldırabilirsiniz,
 • Çocuk sevgi ihtiyacını karşılayarak güvende hissedecektir.

Ona zaman tanıyın. Bu davranış 4 yaş civarında pek çok çocukta görülmesine rağmen, 6 yaş ile birlikte sıklıkla azaldığı, en azından toplum içinde yapılmadığını unutmayınız. Eğer mastürbasyon çocuğun günlük yaşantısını olumsuz etkilemeye, çevresiyle iletişim kurmasını engellemeye başlamışsa mutlaka profesyonel bir destek almanızı öneririm.

GÖRSELLERİN KAYNAKÇASI

https://parentology.com/talking-to-your-child-about-masturbation/

https://www.nytimes.com/2018/12/10/well/family/why-is-childrens-masturbation-such-a-secret.html

Gülsüm İrem KUMRU

Okul Öncesi Öğretmeni