Psikanaliz ve Sonrası


Kitabın Yazarı: Engin Geçtan
Sayfa sayısı: 319
Yayınevi: Metis Yayıncılık

Psikanaliz… Belki de psikolojiye biraz ilgisi olan herkesin en sık duyduğu kelimelerden biri. Bu konuyla ilgili herkesin söyleyecek bir şeyi olduğu gibi birçok kavram yanılgısını ve yanlış bilgiyi de zihnimize yerleştirmiş durumdayız. Bu çok duyduğumuz psikanaliz nedir, nasıl ortaya çıkmıştır ve psikanalizin sonrasında üzerine inşa edilen kuramlar nelerdir? İşte bu soruların cevabını alabileceğimiz bir kitap inceliyoruz bugün: Psikanaliz ve Sonrası.

Psikanaliz diyince aklımıza ilk gelen isim Freud. Önceki bir incelememde Freud’un psikanalizini anlattığı “Psikanaliz Üzerine” kitabının özeti baskısını incelemiştim. Aslında orada da psikanalizin doğuşundan ve temel ilkelerinden bahsetmiştim. Psikanaliz Üzerine’ yi okurken bu kitap bana çok faydalı bir kılavuz olmuştu. Freud’un üç temel kuramı olan topoğrafik kişilik kuramı, yapısal kişilik kuramı ve psikoseksüel gelişim kuramını açıklayıcı bir dille anlatan bir kitap.

Kitapta öncelikle 19.yy Viyana’sına gidip Freud’un akıl hocalarını tanıyoruz. Psikanalitik kuramı Freud’un zihninde oluşturan etmenleri tek tek açıklayan kitap, “Böyle bir kuram nereden aklına gelmiş?” gibi bir sorunuz varsa bunu daha ilk bölümden açıklıyor. İlk bölümde ego savunma mekanizmaları güzel örneklerle açıklanmış. Ders kitabı niteliğinde kullanılabilecek bir bölüm.

Freud’un kuramını ve kızı Anna Freud’un kurama eklediklerini sindirmeniz zaman alabilir. Bu yüzden size naçizane önerim kitabı bölümlere ayırarak farklı zaman dilimlerinde okumanız. Bilgileri zihninizde yapılandırmak için biraz zamana ihtiyacınız olabilir.
İkinci bölümden sonrası psikanaliz kuramı üzerine inşa edilen kuramları anlatıyor. Adler, Jung, Otto Rank, Horney ve Sullivan gibi isimlerin kuramları detaylı bir şekilde açıklanmış. Kitapta bir de ek bölüm olarak varoluşçu psikiyatri mevcut.

Eğer bir PDR öğrencisiyseniz 1.sınıftan itibaren sindirerek bu kitabı okumanızı tavsiye ediyorum. Zira çoğu dersinizde size oldukça fayda sağlayacağını düşünüyorum. Psikolojiye ilgi duyan ve bu alanda kişisel gelişim amaçlı okumalar yapan okur dostlarıma tavsiyem ise bu kitabı bir rehber gibi kullanmaları. Okumalarında ihtiyaç duydukları kuramsal bilgileri buradan okuyarak zihinlerinde anlamlı hale getirebilirler. Bunun dışında benliğini tanımak isteyen herkes için önerebileceğim kısımlar var. Hepimizin her gün kullandığı ego savunma mekanizmaları kısmı herkesin farkındalığını arttıracaktır.

Kitaplığınızda bulunması gereken, zaman zaman açılıp tekrar okunması gereken kuramsal bir kitap. Kuramsal bilgiye ihtiyaç duyduğunuz her an size yardımcı olacaktır. Keyifli okumalar dilerim.

Sibel Uyanık

MARMARA ÜNİVERSİTESİ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir