Primal Fear/İlk Korku

Filmin Adı: Primal Fear (İlk Korku)

Yapım: 1996-ABD

Tür: Gerilim, Gizem, Suç

Süre: 129 Dak.

Yönetmen: Gregory Hoblit

Oyuncular: Richard Gere,  Edward Norton,  Laura Linney,  Frances McDormand,  John Mahoney

IMDb: 7,7

” Ben Las Vegas’a gitmem. Neden gitmem biliyor musun? İnsanların hayatıyla kumar oynamak varken neden parayla oynayayım? “

Primal Fear genel olarak hukuk sistemini sorgulayan, adalet kavramını detaylı analiz eden bir film. Konu olarak öldürülen bir başpiskoposun katil zanlısı olarak yargılanan Aaron’un ünlü bir avukat tarafından savunma sürecinin anlatıldığı filmde, dissosiyatif kişilik bozukluğu ve savunma mekanizmaları ile ilgili çokça gözlemler yapabileceksiniz.

 

Filmin Psikolojik Açıdan İncelenmesi:

Martin Vail (Richard Gere): İşine önem veren, şöhret olmaya ilgi duyan zeki bir  avukatıdır. Kaybetmeye tahammülü olmayan oldukça mükemmeliyetçi birisidir. Kazanmak için her şeyi yapan Martin, her şeyi en ince ayrıntısına kadar planlayan bir yapıya sahiptir. Aaron Stampler’ in avukatıdır.

Aaron/Roy Stampler (Edward Norton): Her ne kadar senaryo şaşırtıcı olsa da Aaron Stampler olduça ürkek, çekingen, masum görünen biridir. Çekingen kişilik özelliklerinin gözlemlendiği Aaron, dissosiyatif kişilik bozukluğu (çoklu kişilik bozukluğu) yaşamaktadır. Ayrıca Aaron, bastırma, bölme ve dönüştürme savunma mekanizmalarını sık kullanan birisidir. Onun bir başka kişiliği olan Roy karakteri ise Aaron karakterinin tam tersidir. Kaba, bencil ve suç işlemeye eğilimli biridir. Roy karakterinin antisosyal kişilik örüntüsü geliştirdiği söylenebilir.

Janet Veneable (Laura Linney): Martin Vail’ in eski kız arkadaşı ve davanın savcısıdır. Kişilik özellikleri Martin Vail karakterine yakındır.

 

Genel olarak içerisinde çok sayıda psikolojik içerikler bulunduran, hukuk sistemini sorgulayan ‘adalet’ ‘suçlu’ ‘masum’ kavramlarının gerçekliğini araştıran ilginç senaryosu ile etkileyici bir film.

 

Ahmet YAŞAR

İnönü Üniversitesi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir