Patch Adams

Filmin Adı: Patch Adams

Yönetmen: Tom Shadyac

Oyuncular: Robin Williams, Monica Potter

Tarih: 1998

Yapım: ABD

Filmin Konusu

Yaşanmış bir hayat hikayesinden alınan bu film Patch Adams’ın yaşam serüvenini anlatmaktadır. İntihar eğilimi yüzünden akıl hastanesine gönderilen Hunter Patch  Adams, oradaki hastalarla olan deneyimlerinden etkilenir ve tıp fakültesine girmeye karar verir.  Alışılmışın dışında biri olan Patch gerçek bir doktor olmak için hastalarla yakından ilgilenmeye başlar. Bunu mizah yoluyla yapması geleneksel yöntemin dışında olduğu için hocalarından tepki görür. Karşılaştığı tüm engellere rağmen içindeki hiç azalmayan insanlara yardım etme isteği ile Patch Adams bizlere hikayesi ile ilham veriyor.

Psikolojik Açıdan Değerlendirilmesi

Patch Adams: İntihar eğilimi yüzünden psikiyatri hastanesine yatırılan Patch, oradan büyük bir kararlılıkla çıkar. Hastanede tanıştığı kişilerle yakın ilişki kurar ve bu insanların sadece tek bir şeye ihtiyacı olduğunu anlar. O da dinlenmektir. Oradaki doktorların hastaları önemsememesi ve dinlememesi Patch’te bir şeyleri değiştirme isteği uyandırmıştır. Gerek oda arkadaşıyla gerek diğerleriyle kurduğu ilişki doktorlarınkinden çok çok farklıdır. Halüsinasyon gören arkadaşına gördüğünün yanlış olduğunu söylemek yerine olaya onun penceresinden bakmaya çalışır. Oradan çıktığında istediği şey biz psikolojik danışman ve adaylarının isteğiyle aynıdır: ‘insanlara yardım etmek’. Bunu yapmanın birçok yolu var. Patch bunu doktor olarak yapmak ister. İsteği ve azmi sayesinde sınıfın en iyi öğrencileri arasında yer alır. İnsanlara yardım etmenin birçok yolu olduğu gibi birçok şeklide var elbette. Patch bunu yakın ilişki kurarak, önemseyerek, mizah yoluyla ve dinleyerek yapar. Bu durum hocaları tarafından dikkat çeker ancak yinede onu durdurmaz. Hastaların en büyük arzuları yerine getirmeye, onlarla sohbet etmeye devam eder. Meslektaşlarının ve hocalarının doktorluk mesleğiyle ilgili algıları ise umut verici değildir. Onlara göre amaç sadece tedavidir ve bunun yolu tanıyı koyup gerekeni yapmaktır. Bu nedenle film boyunca birçok kez aksini kanıtlamak zorunda kalmıştır. Birkaç kez çeşitli sebeplerden suçlanır, okuldan atılma tehlikesiyle karşılaşır. En büyük hayali ücretsiz bir hastane açıp kendi yoluyla hastaları tedavi etmektir.  Kendi gibi düşünen arkadaşlarıyla bu hayalin taslağını gerçekleştirirler. Ancak ruhsatsız tıbbi yardımda bulunduğu için heyet karşısında savunma yapma durumunda kalır. Bu sahne en vurucu sahnelerden biridir çünkü doktorluğun artık bir saygı görme nedeni olduğunu, doktorların hastası ile ilişki kurmadığını ancak asıl iyileşmenin iletişimle olacağını vurgular.

‘ Bir doktorun görevi sadece ölümü engellemek olmamalı, aynı zamanda yaşam kalitesini arttırmak olmalı.’

 

Sonunda hayalini gerçekleştiren Patch Adams hastanesini açar. Bu hastane hala hizmet vermektedir. Siteye ulaşmak için bu linke tıklayabilirsiniz: http://www.patchadams.org/

 

İnsana yardım etmek en kutsal görevlerden biridir şüphesiz. Biz psikolojik danışmanlar ruhsal açıdan birilerinin hayatlarına dokunma şansına sahip olan bireyleriz. Bu film bize sorumluluklarımızı hatırlatmaktadır. Patch Adams film boyunca olağanüstü güç ve beceri isteyen bir şey yapmamıştır. Ama hastalarına hissettirdikleri olağanüstüdür. Sadece dinlemek, güldürmek ve ufak bir çaba ile birçok kişinin hayatında unutulmaz bir yere sahip olmayı başarmıştır. Mesleki açıdan saygı görmeyi hastaları tarafından takdir edilmeye tercih etmiş birçok doktora büyük dersler vermiştir. Doğru olduğuna inandığı şey uğruna kuralları yıkıp baştan yaratmıştır. Film boyunca doktorluk üzerinden verilen mesajları kendi mesleğim açısından değerlendirdim. Patch Adams’ın vurguladığı tüm ilkeler bizim mesleğimizin yapı taşıdır. Dikkatli dinlemek karşımızdaki insana değer verdiğimizi, onu anlamaya çalıştığımızı göstermenin en kolay yoludur. Kısacası bu filmi tüm alan öğrencilerinin izlemesini tavsiye ediyorum.

 Ayşe Çokyavaş                   

   Yeditepe Üniversitesi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir