Palm Sacrifice-Şah Mat

Bir Satranç Şampiyonunun Hikayesi: Pawn Sacrifice

 

Filmin Adı :  Pawn Sacrifice

Oyuncular: Tobey Maguire, Liev Schreiber, Peter Sarsgaard

Tarih: Ekim, 2015

Yönetmen: Edward Zwick

Edward Zwick’in filmi 1972 Satranç Dünya Şampiyonası’nın İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te oynanan finali, Amerikalı Bobby Ficher ile Sovyet Boris Spassky’nin unutulmaz maçı anlatıyor.

Filmin Psikolojik Açıdan İncelenmesi

Bobby Ficher (Tobey Maguire) : Parçalanmış bir ailede büyümüş, ilgisini ve odağını satranç oynamaya yönelten Bobby, küçüklüğünden beri satranca tutkuyla bağlı. İnsanlarla iletişim kurmaktan pek hoşlanmayan, yakın ilişkiler kurmaktan kaçınan Bobby, Satranç’ta genç yaşta hızlı bir çıkış göstererek tüm ilgiyi üzerine çeker. 1970’ler Soğuk Savaş döneminin yoğun olarak yaşandığı yıllar. Amerika’dan yükselen bu yeteneğe yatırım yapmak ve Satranç’ta Rusların hakimiyetini sona erdirmek için fırsat olarak görülen Bobby’e hükümet tarafından yakın ilgi gösterilir. Dünya’nın en genç satranç şampiyonu ünvanına sahip olmak isteyen Bobby, çok yoğun bir çalışma gösterir. Kaybetmeyi aklının ucundan geçirmez, tek isteği kazanmak ve Dünya’nın en iyisi olmaktır. Bobby Ficher, yakın ilişkilerden kaçma isteğiyle, yalnızlığı tercih edişiyle ve tutkulu bir satranç oyuncusu olması itibariyle Şizoid Kişilik Bozukluğu’nun izlerini barındırır kendinde.

Boris Spassky (Liev Schreiber) : Uzun yıllardan beri, Satranç’ta dünyanın en iyisi olarak anılan Boris, şanla, şöhretle yaşamaya alışık. Ülkesini uluslar arası platformda en iyi şekilde temsil eden Boris, müthiş bir desteği yanında taşır. Başarının ve yenilmezliğin getirdiği özgüven ona hiç kaybetmeyeceğini düşündürür. Yer yer yaptığı konuşmalar ve ikili ilişkilerde sergilediği tavırlardan kaynaklı olarak Narsistik Kişilik Bozukluğu’ndan izler taşır Boris Spassky. Sovyetlerin satranç ustası için önemli olan tek şey ünvanını korumak ve Dünya’nın en iyisi olduğunu bir kez daha göstermektir.

 

Spoiler vermemek amacıyla, genel hatlarıyla tanıtımını yaptığım filmi izlemeniz dileğiyle. İyi seyirler J

 

Mücahit AKKAYA

Psikolojik Danışman

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir