Öfke Kontrolü

Kitabın Yazarı: Mehtap Kayaoğlu
Yayınevi: Nesil Yayınları
Sayfa Sayısı: 216
Fiyat: 12 tl

“Öfkeli olmak veya öfkeli kalmak, bir alın yazı mıdır insan için? Öfke tarafından yönetilmemek mümkün müdür? Dahası, öfke denilen bu sert ve güçlü duyguyu yönetmenin yolu ve imkanı var mıdır?”

Bu kitap sayesinde bu veya buna benzer birçok sorunun cevabını bulabileceksiniz. Öncelikle yazarımızdan bahsedeyim.
Mehtap Kayaoğlu 1972 Çorum doğumlu. Marmara Üniversitesi’ndeki PDR lisans sürecinden sonra yüksek lisans eğitimini de tamamlayarak Dinamik Psikoterapi eğitimini aldı. Bu alanda çalışmalarını hala daha sürdürüyor. Radyo programlarındaki sunuculuklarından tutun Dünya’nın çeşitli ülkesinde Almanya, Avusturya, İsviçre, Belçika, Fransa, Hollanda gibi 1000’in üzerinde eğitim verdi.

Kitabın yazılmasındaki temel amacın elimizin altında uygulanabilir, pratiğe dönük bir öfke kontrol kitabının olmasıdır. Kitabın her sayfasında ya kendinizi ya da çevrenizdeki insanlardan parçalar görüyorsunuz. Öyle bir haldeyiz ki tahammül sınırımızın artık olmadığı ve en ufak şeylerde bile katlanabilme problemi yaşamamız hepimizi öfkeye sürüklüyor.

Kitap temel olarak iki bölümden oluşuyor. Birinci bölümde Öfkenin Hayatımızdaki Yeri adlı ana başlık altında öfkenin ne olduğunu, temel özelliklerini, insanların neden öfkelendikleri gibi başlıklarla açıklamalar yapıyor hatta terapi sürecinde kendi yaşantılarından örnekler vererek aktarıyor.

İkinci bölüme geldiğinizde ise orada artık bizi uygulamaya çekiyor. Yine benzer olarak Öfke ile Baş Etme Yöntemleri ana başlığı altında öfkeli insanların ortak özellikleri, örnek vakalarla adım adım öfke kontrol yöntemleri, öfkeyi gevşeyerek yok etmek ve öfke ve ölüm gibi ayrılan başlıklarla bizi uygulamaya geçiriyor.

Hepimiz çevremizdeki öfke problemi yaşayan insanlarla iletişimde bulunuyoruz. En azından çevremizde olmasa dahi günlük hayatımızda markette, telefonda veya otobüste karşılaştığımız insanlarda bile bu problemi yaşayan birçok insanla karşı karşıya geliyoruz. Peki bu anlarda biz ne yapmalıyız?
Ya da bu insanlar haricinde kendimize bakalım. Bazen işler yolunda gitmediğinde çevremizdekilere karşı olağanın üstünde sinirlenebiliyoruz, onlara veya kendimize karşı saldırganlaşabilip zarar verebiliyoruz. Bu durumun üstesinden gelebilir miyiz? Ya da bu gibi durumlarla neden karşılaşıyoruz?

Öfke de mutluluk, üzüntü ve sevinç gibi bizim bir duygumuzdur. Öfkemizin tamamen sıfırlandığı bir yaşam mümkün değildir. Diğer duygularımızda da olduğu gibi öfkemizi ayarlayabilirsek çok da zararlı bir duygu olmadığını ve birçok zaman işimize yaradığını hepimiz göreceğiz. Ama dediğim gibi kesinlikle ayarında olmalı, her şey gibi.

Peki öfke oranımız neye bağlıdır? Hiçbir insan öfkeli olarak dünyaya gelmez diyor Kayaoğlu. Anne karnında geçirilen zaman, aile içi ilişki biçimleri, yakın çevre ve sosyal çevreden öğrenilenler insanı öfkeli hale getirir. Öfkenin tarihi, insanlığın tarihi kadar eskidir. İlk insandan, günümüzden kıyamete kadar yaşanacak normal ve sağlıklı bir duygudur.
Benim kitapta oldukça dikkatimi çeken bir kısım vardı ve o kısmı okurken birçok şeyin farkına vardığımı hissettim. Öfkenin 5 temel özelliğinden bahsediyor Kayaoğlu:
1. Hiçbir öfke, öfkenin yaşandığı ‘an’ı temsil etmez. Aslında çok öfkelendiğimiz o anlarımızda bunun geçmişte yaşadığımız bu veya buna benzer durumlardan kaynaklı olduğudur.
2. Alınganlık, olayları kişiselleştirmek.
3. “Kontrolü kaybediyorum” kaygısı
4. Tehdit altında hissetmek
5. Öfkeyi yaşam biçimi haline getirmek
Eminim ki bu satırlardan bile birçok taşı yerine oturtabilmişsinizdir siz de.

Kayaoğlu kitabını oldukça sade bir dille anlaşılır kılmıştır. Böylesine sürükleyici bir kitabı kendinizle içselleştirerek hayata huzurlu devam etmek adına daha emin adımlarla yürüyeceksiniz. Keyifli okumalar dilerim.
Sizin yorumunuz nedir?

“Aklınıza gelenleri; öfke kontrol süzgecinizden geçirip, sevdiklerinizle daha huzurlu yaşadığınızda, içinizde bir yerlerde bana teşekkür ettiğinizi hissedeceğim!..”

Betül SERTKAYA

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir