Obsesif Çekingenin Bir Günü (Vaka İncelemesi)

  1. “Aşağıda obsesif ve çekingen bir kişilik yapılanmasına sahip kurgusal ergenin yeni okulundaki ilk gününde yaşadıklarını anlatan bir öykü ve öykü içerisindeki semptomatik unsurların psikopatolojik tahlili sunulmuştur. Keyifli okumalar!”

“Obsesif Çekingenin Bir Günü”

…Uyanması gerekti. Yeni okulunda ilk günüydü ve saat çoktan yediyi vurmuştu bile. Bu durumda daha ilk günden geç kalabilirdi. Ancak sıcak yatağından kalkabilmesi için uyumadan evvel kurduğu alarmın üçüncü defa çalması[1] gerekiyordu elbet.

Nihayet bahçe kapısından iri cüsseli silüeti göründü. Aceleden olsa gerek, ilk adımını sol ayağıyla atıvermişti sokağa. Geri döndü ve “olması gerektiği gibi”[2] dışarı çıktı. Birisi görmüş müydü acaba? Kimse fark etmemeliydi dışarıya “anlamsızca” iki kez çıktığını.[3] Neyse ki şanslıydı, kimsecikler yoktu ortalıkta.

Kalabalık içinde –tabii ki sıranın en arkasından[4]– zor zahmet binebildiği otobüsten inmişti sonunda. Artık yeni okulunun tam da önündeydi ve yeni insanlarla tanışmak zorunda olduğunu anımsadı. Bu zor bir görevdi.[5] Onun hakkında ne düşüneceklerdi, kim bilir?[6] Acaba kıyafeti ve saçı düzgün müydü? Bundan emin olmanın tek yolu vardı: gömleğini ve kravatını yoklamak ve ardından saçını, sol eliyle,[7] yedi kez sağ tarafa yatırmak.[8] Gerekli adımları tek tek izledikten sonra, sınıfını bulmak için olağandan genişçe ve yayvan binaya doğru, kısa adımlarla[9] yürümeye başladı. Binanın görüntüsü rahatsız ediciydi ancak şu an bunu düşünemezdi, çok daha büyük bir problemi vardı çünkü. Sınıf kalabalıklaşmadan, duvar kenarındaki sıraların arka tarafından itina ile seçeceği yerine oturmalıydı. Aksi takdirde sınıfa girerken, aksak yürümek gibi, anormal bir davranış sergilerse onu olabildiğince az kişi görmeliydi.[10]

Enteresan bir şekilde, hiçbir problem yaşamadan yerine oturmuş ve ilk dersi başlamıştı bile. Kızıl saçları ve şık giyimiyle oldukça zarif görünen öğretmeni içeri girdi. Kendini tanıttı ve sınıf listesini eline alarak isimleri bir bir okumaya başladı. Tabii ismi okunan öğrenci de kendisini tanıtacaktı. Acaba listenin kaçıncı sırasındaydı? Sıra numarasının çift bir sayı olmasını umuyordu.[11] Kalp atışları iyice hızlanmıştı ve muhtemelen yüzü de çoktan kızarmıştı bile.[12] Evet, işte öğretmenin dudaklarından ismi dökülüverdi. Tedirgince ayağa kalktı. Sesi sınıfta ilk defa duyulacaktı. Olabildiğince kısık sesle, düzgün cümleler kurmalı ve bir an önce yerine oturup rahatlamalıydı. [13]

Sonunda, ilk günün bittiğini duyuran zil çalmıştı işte. Tıpkı daha öncekiler gibi bu zili de iç sesiyle üç kez tekrarladıktan[14] ve sınıfın tamamen boşalmasından[15] sonra, gün boyunca tuvalete gitmek için bile kalkmadığı yerinden usulca kalktı ve paltosunu üzerine geçirerek otobüs durağına doğru harekete geçti.

Nihayet, artık evindeydi ve tüm dış baskılardan kurtulmuş, rahat bir soluk almıştı. Akşamı odasında yalnız, kendisiyle baş başa beklemeye başladı. Ancak annesinin akşam yemeğinde misafir edecekleri akrabalarının haberini babasına ileten ve odanın kapalı kapısından belli belirsiz duyulan sözleriyle bütün huzuru yerini yeni bir endişeye bıraktı.[16] Evet, kahrolası döngü yeniden başlıyordu. Yemekte masanın köşesine ilişmeli,[17] kâsesindeki çorbayı damlatmadan[18], sessizce ve sadece yirmi bir yudumda[19] bitirmeliydi. Tüm bunları yaparken gece boyunca yerinden kalkmamalı, yüzü de hiç kızarmamalıydı elbet.[20] Zira aksi bir durumda tüm gözler kendisine çevrilecekti. Üstelik tüm bu zorluklarla birlikte obsesif çekingenin bilinçaltındaki dayatmalar, onları keşfedecek bir psikolojik danışmanla karşılaşıncaya dek onu pasif kılmaya ve sosyal hayattan soyutlamaya devam edecekti ve ne yazık ki obsesif çekingen henüz bundan bihaberdi.

Psikopatolojik Tahlil:

1, 2, 7, 8, 11, 14, 19. “Obsesif-Kompulsif bireyler bazı sayı ve davranış biçimlerine, mantıksal gerekçe aramaksızın, bazı anlamlar yükleyip bu sayı ve davranış biçimlerini tekrar ederek dışavurum sağlarlar.”

3, 4, 9, 10, 13, 15, 16, 17, 18. “Çekingenlik eğilimli bireyler davranışlarının yadırganması ve dolayısı ile toplumda alay konusu olmaktan kaygı duyarlar.”

4, 5, 6, 9, 13, 16, 17. “Çekingen bireyler tanımadıkları kişilerin, kendisi hakkındaki görüşlerinin ne yönde olacağı konusunda belirsizliğe düştüklerinde toplumsal ortamlara girmekten ve diğerleriyle sosyal ilişkiler kurmaktan kaçınma eğilimi gösterebilirler.”

12, 20. “Çekingen bireyler yaşadıkları kaygılar nedeni ile bazı somatik belirtiler gösterebilirler.”

 

Kaynakça:

APA, (2014), DSM-5TM Tanı Ölçütleri Başvuru Elkitabı, (E. Köroğlu, Çev.), Ankara: HYB
https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%87ekingen_ki%C5%9Filik_bozuklu%C4%9Fu
http://www.aktuelpsikoloji.com/cekingen-kisilik-bozuklugunun-belirti-ve-nedenleri-10609h.htm

 

Mutlu Cihan DEMİRCAN

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir