Never Let Me Go / Beni Asla Bırakma

Film Künyesi

Yönetmen: Mark Romanek

Oyuncular: Carey Mulligan, Keira Knightley, Andrew Garfield

Türü: Dram / Gerilim

Yapım : 2010, İngiltere

Süre: 103 dk

Imdb: 7.2

Never Let Me Go (Beni Asla Bırakma), distopya, alternatif tarih ve romantik film türlerinde, Kazuo Ishiguro’nun aynı adlı romanından uyarlanan bir filmdir. Çocukluklarından itibaren aynı yatılı okula giden birbirlerine çok bağlı üç dost olan Ruth, Tommy ve Kath’in belli bir yaşa gelince asıl gerçeği öğrenmeleriyle yaşamlarının nasıl değiştiği anlatılmaktadır. Filmde dostluk ilişkilerinin içinde barındırdığı kıskançlık, sevgi, aşk gibi duyguları rahatça inceleyebiliriz. Buna ek olarak da var oluş sürecimizi belirleyen dış etkenleri görebiliriz.

Filmin Psikolojik Açıdan İncelenmesi

Kath H. (Carey Mulligan): Sessiz, sakin, uysal, yaşamını sonlandırmamak için önüne çıkan fırsatları değerlendirmeye çalışan bir kadındır. Mükemmeliyetçi yapısından dolayı yaptığı işte en iyisi olmak için daima çabalamıştır ve yaptığı işten mutlu olmaya, zevk almaya yıllarca kendini adamıştır. Dostluğu uğruna kendi isteklerinden ve aşkından vazgeçmeyi göze almıştır. Daima elindekilerle yetinmeyi bilen, hayallerine sınır koyabilen distopya içinde gerçekçi bir yaşama sahip olmuştur.

 

Ruth (Keira Knightley) : Kendi yarattığı doğrularına inanarak yaşamaya, yalan söylemeye meyilli bir karakter olarak karşımıza çıkmaktadır. Etrafındaki ilişkilere duyduğu kıskançlık ve imrenme duygularının sonucunda kendi istekleri doğrultusunda bir ilişki yaşamak için geride bıraktığı kişileri görmezden gelebilmektedir. Yaşamının sonlanacağını fark ettiği andan itibaren iyi bir insan olmaya karar vermiş ve hatalarını düzeltmek için çabalamıştır.

Tommy (Andrew Garfield) : Çocukluk yıllarında sinirlerine hâkim olamayan, yalnızlık çeken, arkadaşlarının alay ettiği, korkularından dolayı tepkilerini oldukça sert gösteren biridir. İlişkilerinde doğru kararı vermekte zorlandığını ve buna sebep olan faktörleri izleyici film boyunca gözlemleyip kendi hayatına yordama imkânı bulacaktır. Sanata dair yeteneklerinin ve bu yeteneklerin getirilerinin yok sayılması hatta gereksiz bulunması yaşamının son evresinde onu büyük bir hayal kırıklığına uğratmıştır.

 

MİNE TEKİN

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir