Mr. Brooks

Filmin Adı: Mr. Brooks

Yönetmen: Bruce Evans

Yer: ABD

Yıl: 2007

Oyuncular: Kevin Costner, Demi Moore, William Hurt, Dane Cook

Film öldürme isteğiyle baş etmeye çalışan bir adamın hikayesini anlatmaktadır. Earl Brooks yılın iş adamı seçilmiş başarılı bir kişiliktir. Fakat herkesten gizlediği karanlık bir yönü vardır. Amerikan polisi tarafından başparmak katili olarak tanınan Earl, öldürme isteğini 2 yıl boyunca kontrol altında tutmuştur. Aynı zamanda halüsinasyonlar gören Earl, Marshall adını verdiği öteki kişiliğinin ısrarlarına dayanamayarak tekrar öldürmeye başlamıştır. Earl zannettiği kadar kontrollü davranamamış, polis tarafından ipuçları takip edilmeye başlamıştır.

 

Earl(Kevin Costner): İyi bir iş adamı, baba ve eştir. Dışardan bakıldığında mükemmel bir insandır. İçindeki kişilikle baş etmeye çalışmakta fakat bir yandan da öldürmenin verdiği hazdan kopamamaktadır. Filmde Marshall’ın ortaya çıkma nedenine pek yer verilmemekte, hikaye sadece Earl’ün içindeki öldürme isteğiyle savaşını anlatmaktadır.

Marshall(William Hurt): Earl’ün diğer tarafı, sahip olamadığı pervasızlığıdır. Kişiliğindeki bölnmenin sebebi Earl’ün öldürme isteğini başka birine, daha savruk bir karaktere mal etme isteği olabilir.

Dedektif Tracy(Demi Moore): Dedektif zengin bir babanın kızıdır. Başarılı bir öğrencilik hayatı olmasına rağmen dedektiflik mesleğini seçmiştir. Bunun nedeni olarak da Adler’in hayatımıza kazandırdığı Erkeksi Protestonun can bulmuş halidir. Babası o kız olarak doğduğu için hayal kırıklığına uğramış ve Tracy’e bunu sonuna kadar hissettirmiştir. O da babasını bir nebze mutlu edebilmek için daha erkeksi bir meslek seçmiştir.

Seri katil hepimizin aklına çok kötü şeyler getirir. Fakat bu filmde bunun hem kötü olacağını bilecek hem de Earl ile empati yaptığınızı hissederek ambivalans duygular arasında gidip geleceksiniz. Bir katilin iç dünyasını anlamak tuhaf bir deneyim olacak. İyi seyirler…

Tuğçe ERDEM

Psikolojik Danışman

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir