Matchstick Men / Üçkağıtçılar

Filmin Adı: Matchstick Men (Üçkağıtçılar)

Yönetmen: Ridley Scott

Oyuncular:  Nicholas Cage, Sam Rockwell, Alison Lohman

Tarih: 2003

Yapım: ABD

 

Filmin Konusu

    Roy ve Frank birlikte çalışan iki dolandırıcıdır. Takıntıları ve fobileri olan Roy durumunun kötüleşmesi ile uzman yardımı alır. Kızıyla 14 sene sonra irtibat kuran Roy’un hayatı değişime uğrar. Ancak olaylar beklenmedik şekilde gelişir.

 

Psikolojik Açıdan İncelenmesi

Roy(Nicholas Cage):    Roy ve ortağı Frank insanlara su arıtma mekanizması satarak onları dolandırmaktadır. Geçimlerini bu şekilde sağlamaktadırlar. İllegal bir şekilde iş yapmanın sonucu olarak sürekli stres altında olması fobi ve psikolojik rahatsızlık olarak kendini göstermiştir. İlk olarak ortaya çıkan fobi agorafobidir(açık alan fobisi). Kapalı alanda olmak Roy’a güven vermektedir. İlaçlarını almadığı takdirde paniklemektedir. Bir gün ilaçların öğütücüye düşer ve psikoloğuna ulaşamaz. Yaşadığı panik neticesinde rahatlamak için temizlik yapmaya başlar. Dip bucak her yeri tek tek temizler. Evine girenlerin ayakkabılarıyla mikrop getirdikleri düşüncesiyle önce ayakkabıları çıkarttırıp sonra kirlendiğini düşündüğü yerleri tekrar temizlemektedir(kompülsiyon). Aynı zamanda kapatıp açma hareketini 3 kez tekrarlamaktadır. Agorafobi ve OKB’ye ek olarak göz kırpma tiki vardır. Tiklerin nedeninin korku, tedirginlik, kaygı ve gerginlik olduğunu düşünürsek Roy için bu beklendik bir durumdur. Durumu kötüleştiği için hap yazdırma amacıyla başka bir psikoloğa gitmeye karar verir. Ülkemizde psikolog ünvanına sahip kişilerin ilaç yazma yetkisi yok ancak Amerika’nın bazı eyaletlerinde bu yapılmaktadır. 14 senedir konuşmadığı eşi ve kızıyla iletişime geçer ancak bu başlangıcı etik olmamasına rağmen psikolog yapar. . ‘İlişki iyileştirir’ cümlesinin canlı kanıtı olan Roy, kızı ile kurduğu ilişkiden sonra temizlik takıntısını bir nebze azaltmıştır. Yıllardır alışveriş yaptığı marketteki kasiyere selam vermiştir. Kızı ile kavga ettikten sonra ise haplarını arar ve bittiğini görür. Soluğu eczanede alan Roy kullandığının aslında hormon ilacı olduğunu öğrenir. Psikolog onun probleminin ilaç alacak kadar ciddi olmadığını söyler. Plasebo ilaç kullanan Roy, işi nedeniyle bu durumdadır. Sürekli yakalanma olasılığı onun psikolojik rahatsızlıklarına sebep olmuştur.

    Filmde psikoloğun etik dışı hareketleriyle bolca karşılaşacaksınız ancak bunun sebebini söylemek spoiler olacağı için söyleyemiyorum                                    

                                                                                    Ayşe Çokyavaş

                                    Yeditepe Üniversitesi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir