Krugovi-Kesişen Hayatlar

Yıl: 2013

Yönetmen: Srdan Grubovic

Oyuncular: Leon Lucev, Nebojsa Glugovac, Aleksandar Bercek, Vuk Kostic, Boris İsakovic

Rivayete göre insanlar ayak bileklerinden görünmeyen kırmızı ipliklerle birbirlerine bağlıdır. Yaşanan olaylar bu ipleri esnetebilir aynı zamanda kısaltabilir fakat etkileyeceği kişiler değişmez. Krugovi bu gerçeği anlatan filmlerden biridir. Tanımadığımız insanların hayatları bizim hayatımızı etkileyebilir ya da bizim varoluşumuz başkalarının varoluşuyla çakışıp diğerini yok edebilir.

Bosna’da savaşların en şiddetli zamanında geçen filmimiz başkahraman asker Marko’nun sigarasını evde bırakmasıyla başlıyor ve ilerleyen evrelerdeki kırmızı ipin esnekliğini gözler önüne seriyor. Marketten son sigaraları satın aldıktan sonra arkadaşıyla sohbet eden Marko askerlerin büfedeki kişiyi dövmelerine şahit oluyor. Görüyor ki aldığı son sigaralar nedeniyle başka insana zulüm yapılıyor. Buna engel olmaya çalışırken maalesef bedeli ağır ödeniyor ve hayatından oluyor.

Filmde Marko’nun ölümünün etkilediği insanlar anlatılmaktadır. Başlangıç olarak babası Ranko tek evladının kaybından sonra toparlanamamış ve 12 yıl geçmiş olmasına rağmen hala yas süreci içerisindedir. Kimselerin aksi ihtiyar diye nitelendirdikleri kişi aslında gelişim dönemindeki krizleri aşamamış ve derin bir umutsuzluk içerisindedir.

İkinci kurtardığı kişi büfeci Haris. Hayatını borçlu olduğu adamın nişanlısına sahip çıkarak bir nevi borcunu ödemeye çalışmaktadır. Fakat hayatı boyunca o olayda oluşan çekingenliği atamamış gerek insan ilişkilerinde gerek kendi içinde suskun bir hayat geçirmektedir. Marko’nun arkadaşı Nebojsa ise askerlere karşı çıkmadığı için suçluluk hissetmekte ve pek tabii savunma mekanizmalarını kullanarak yansıtma yapmaktadır ve Marko’yu öldüren askerleri suçlamaktadır.

Filmin bana kalırsa en can alıcı cümlesi Marko’yu öldüren Todor’un dudaklarından dökülmekte:” Marko doğru olanı yapmak için çok yanlış bir zamanı seçti.” Burada sorgulamamız gereken çok fazla şey var. İyi insan olmak için herhangi bir doğru zaman var mıdır? İnsanların din yüzünden ettikleri kavga elzem midir? En önemlisi birine kötülük yapılırken kafayı çevirmek ne kadar kolaydır? İyi seyirler dilerim…

 

Tuğçe ERDEM

Psikolojik Danışman

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir