Kramer vs. Kramer

Filmin Adı: Kramer vs. Kramer (Kramer Kramer’e Karşı)

Yapım: 1979-ABD

Tür: Dram

Süre: 105 Dak.

Yönetmen: Robert Benton

Oyuncular: Dustin Hoffman ,  Meryl Streep ,  Jane Alexander ,  JoBeth Williams ,  Howard Duff

IMDb: 7,7

Avery Corman’ın kitabından Robert Benton tarafından beyazperdeye aktarılan film, aile kavramı, boşanma süreci, bu süreçte çocuğun yaşadığı duygusal travma ve gerçek bir ebeveyn olma konusunda bilgiler içeriyor. Joanna, kocası Ted’i terk ederek onu oğulları Billy ile tek başına bırakır. Hayatında, belki de en beklemediği anda yaşanan bu gelişme işkolik bir adam olan Ted’in tüm düzenini altüst eder. Daha yalnızlıklarının ilk gününde baba ve oğul birbirlerini aslında hiç tanımadıklarını görürler. Bu andan itibaren, Ted’in bir ebeveyn olma mücadelesi başlar. Klasik aile tipine getirdiği eleştirilerle o dönem büyük ilgi görmüş ve 5 dalda Oscar ödülüne layık görülmüş film, ebeveyn olmanın dezavantajları ve hayata kattıklarını ele almakta.

Filmin Psikolojik Açıdan İncelenmesi:

Ted Kramer (Dustin Hoffman): İşkolik, akşam geç saatlere kadar iş yerinde patronuyla vakit harcayan, hayatını işine göre endekslemiş biridir. İşi yüzünden ailesini ihmal eden, bunu da ailesi için yaptığını düşünen bir karakterdir. Hayatına paranın yön verdiği, kariyer yolunda ilerlemeye düşkün olan Ted’in bu sebeple eşi ve çocuğuyla duygusal ilişkileri eksiktir. Hatta eşi onu terk ettiğinde oğlunun neyi sevip sevmediği, kaçıncı sınıfa gittiğini bile bilmiyordur. Bu andan itibaren yaptığı hataların farkına varan, özeleştiri yapan, eşiyle de empati kurabilen, oğlunun bu süreçte daha fazla yıpranmasına izin vermemek için mücadele eden ve daha iyi bir ebeveyn olmaya çalışan biridir.

Joana Kramer (Merly Streep): Hayatındaki amacın ne olduğu bilmeyen ve bunalımda olan bir annedir. Çocuk yetiştirmek konusunda yalnız kalmıştır. Kendini yetersiz hissetmiştir. Eşiyle iletişim kuramayan ve kimlik karmaşası yaşayan ve evliliğinde mutsuz olan biridir. Joana mutsuz olduğu için oğlunu terk eden, ancak bunu oğluyla iyi bir geleceğe adım atmak için yaptığını söyleyen bir karakterdir. Psikolojik destek almış, oğlunu seven anlayışlı bir annedir.

Billy Kramer (Justin Henry): Sevimli, sempatik, anne ve babasını çok seven biri.

 

Filmi genel açıdan yorumlarsak; duygusal, dramatik yapısına rağmen izlemesi keyifli, yer yer insanın yüzünde tebessüm oluşturan, annelik ve babalık kavramlarını izleyiciye düşündürten, iyi bir ebeveyn olmanın cinsiyetle alakası olmadığını gösteren aile olma üzerine başarılı bir film. İyi Seyirler

 

Ahmet YAŞAR

İnönü Üniversitesi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir