KORKMA! İYİ BİR ANNESİN

Kitabın Yazarı: Saniye Bencik Kangal

 Yayınevi: Elma Yayınevi

 Yayın Yılı: Kasım 2017

 Baskı: 12.Basım

 Sayfa Sayısı: 204

Yrd. Doç.Dr. Saniye Bencik Kangal, 1980 yılında Ankara’da doğdu. 2003’te Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü’nden mezun oldu. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Çocuk Gelişimi ve Eğitimi programından 2006 yılında yüksek lisans, aynı programdan 2010 yılında doktora derecelerini aldı.2014 yılında yardımcı doçent oldu. 2013 yılında kendi deyimiyle de unvanların en güzeli ile taçlandırılarak “ANNE” oldu.

  Demir’in annesi olan Saniye Bencik Kangal “akademisyenanne” instagram hesabında bilgilerini, deneyimlerini; anne ve anne adaylarıyla paylaşmaktadır. Korkma! İyi Bir Annesin kitabı da yazarın ilk kitabıdır. Yazar, kitabını aldığı eğitimlerle deneyimlerini harmanlayarak oluşturmuş ve sunmuştur.

Korkma! İyi Bir Annesin’ de yazar,  anne ve anne adaylarına “Bu kitap sırtındaki elim, gözlerinin içine bakan gözlerim” samimiyetiyle sesleniyor. Amacının korkmadan nasıl çocuk yetiştirileceğine ilişkin bilgi ve deneyimlerini aktarmak olduğunu ifade ediyor. Bu anlamda yazar, tüm annelere ve anne adaylarına hitap ediyor.

Kitap, çocuk gelişimi ve eğitimi alanına ait. Yazar kitapta bu alandaki eğitimi sayesindeki bilgilerini, ANNE olması sayesindeki tecrübelerini aktarıyor. Bu bilgi ve tecrübeler kitapta, Zara’ nın yaşamı üzerinden hikayeleştirilerek anlatılıyor. Kitap bu yönüyle de teorik bilgilerle okuyucuyu sıkmamış oluyor ve gerçek yaşam üzerinden anlatılmasıyla da uygulanabilirliğini arttırıyor. Yazar aynı zamanda kitabını oluştururken birçok kitap ve dergiden yararlanmış ve bunları kitabın sonunda “kaynaklar” olarak belirtmiştir.

Korkma!İyi Bir Annesin toplam 22 bölümden oluşuyor: Önsöz, Başlarken, Korkma!Kucakla, Korkma!Güvenle Bağlanır, Korkma!Ağlar, Korkma!Kendine Zaman Ayır, Korkma!Uyur, Korkma!Alışır, Korkma!O Bir Kaşif, Korkma!Paylaşır, Korkma!Tanısın, Korkma!Bırakır, Korkma!Tuvalete Alışır, Korkma!Oyna, Korkma!Teknolojiye Sınır Koy, Korkma!Artık Okullu Oldu, Korkma!Cevapla, Korkma!Tekrar Oku, Korkma!Sınır Koy, Korkma!İletişim Engellerini Kaldır, Korkma!Özgüveni Gelişir. Kitapta bu bölümlere ek olarak Sonsöz ve Kaynaklar da yer alıyor.

Korkma!İyi Bir Annesin de, psikolojik danışmanlık ve rehberlik lisans programında yer alan özellikle Gelişim Psikolojisi ve Kişilik Kuramları derslerinden birçok bilgi bulunuyor. Bu anlamda teorik bilgiler açısından alan öğrencilerine katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Kitabın özellikle dikkatimi çeken birkaç bölümünden bahsedersem şunları söyleyebilirim:

Çocuk ilk doğduğunda çok fazla kucağa alınırsa alışır inancının yanlış olduğu bilimsel verilere dayalı olarak ifade ediliyor. Neymiş efendim o bilimsel dayanak. Buyrunuz… Bebeğin büyümesi 4 trimestere ayrılıyor  3′ ü anne karnında 1′ i ise doğumdan sonra gerçekleşiyor. Bebek annesinin kucağında 3 aylık olana kadarki dönem 4. trimesteri oluşturuyor. Yani yazarın ifadesiyle bebek önce anne karnında sonra anne kucağında büyüyor. Bize de bundan hareketle “Korkma!Kucakla” sonucunu çıkarmak düşüyor.

Kitapta çok sevdiğim yazarlardan biri olan Doğan Cüceloğlu ‘ndan da alıntı yapılmış ve şunlar aktarılmış: “Uçaklarda bile oksijen maskesini önce kendinize, sonra çocuğunuza takın. Kendisi hava alamayan ANNE, çocuğuna yeterli oksijeni sağlayamaz.” Yazar buradan hareketle annenin de çocuğunu büyüme sürecinde kendisine zaman ayırmasının önemi üzerinde duruyor.

 Yazar, Korkma!Teknolojiye Sınır Koy bölümünde ise çağımızın önemli bir sorunu olan çocukların teknoloji bağımlılığı sorununa parmak basıyor. Bu konunun önemini şu sözleriyle dile getiriyor:

“Tablet asla ve asla parkta oynamanın önüne geçmemeli, tercih etmesi gerektiğinde parkı seçen çocuklarımız olmalı…”

 

Yazar, kitabında çocuğun özgüven sahibi olmasının tüm hayatını ve ilişkilerini etkilediğini sık sık dile getiriyor. Bu konuyla ilgili şunları söylüyor: “Evet, o bizim biricik yavrumuz. Sizler de anne babanızın biriciğisiniz. İste bu biricikliğin bilincini çocuğumuza aşılamamız lazım.”

Bir bebeğin gelişim özelliklerini ve ihtiyaçlarını bilmenin onu büyütmede ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu bilen, “keşke bunları çocuğum doğmadan önce bilseydim” pişmanlığına uğramak istemeyen, “her çocuğun kendi gelişim kitabını yazdığını bilen” ve ona uygun davranmak isteyen tüm annelere ve adaylarına ve tabi ki bu sürecin yadsınamaz nitelikte bir parçası olduğunu bilen tüm baba ve baba adaylarına sahip olacakları mucizenin farkına varacakları okumalar diliyorum.😊

Kübranur ÜÇÜNCÜ

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir