Kitap İncelemesi: 1984

Kitabın Adı: 1984

Kitabın Yazarı: George ORWELL

Çevirmen: Celal ÜSTER

Yayınevi: Can Yayınları

Baskı: 55. Baskı

Sayfa Sayısı: 350

Fiyatı: 26₺

 

“Hiçbir yararı olmayacağını bile bile insan kalmanın çok önemli olduğunu düşünüyorsan, onları gerçekten yendin demektir.”

“George Orwell, 1903’te Hindistan’ da doğdu. Gerçek adı Eric Arthur olan Orwell, Hindistan İmparatorluk polisi olarak görev yaptı. Ancak imparatorluk yönetimiyle çatışınca istifa etti. Bir Fili Vurmak adlı kitabı, sömürge memurlarının davranışlarını eleştiren makalelerin derlemesidir. 2. Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru yazdığı Hayvan Çiftliği, Stalin rejimine karşı sert bir taşlamadır.”

“Orwell’ın en çok tanınan yapıtlarından 1984, bilimkurgu türünün örneklerinden biri olmanın yanı sıra, modern dünyayı protesto eden bir romandır.”

1984, baskıya, şiddete, tutsaklığa, geçmişin sürekli istenilen şekilde değiştirilmesine, zulme bir başkaldırı kitabıdır. Farklı düşüncelerin suç sayılmasına;nefretin,acının,sevgisizliğin bilerek oluşturulmasına bir isyan metnidir. Orwell, bu isyanını Winston baş kahramanıyla, bilimkurgu yapısıyla bir ütopya şeklinde dile getirmiştir. Kitapta anlatılan ütopyanın aslında bugünün dünyasının gerçeklik temellerini taşıdığını, bir hayal ürünü olmadığını söyleyebiliriz.

1984’te kahramanlar sürekli izleniyor ve parti denen yapılanmaya, “Büyük Birader” diye adlandırılan kurucularına aykırı düşen herhangi bir fikre  kapıldıklarında ya da eyleme hazırlandıklarında işkence görüyorlar, geçmişleri ve savundukları fikirler zihinlerinden tamamen yok ediliyor.

Bu kitabı okuduğunuzda belki de defalarca duyduğumuz “Hiçbir yararı olmayacağını bile bile insan kalmanın çok önemli olduğunu düşünüyorsan, onları gerçekten yendin demektir.” sözünün bu kitapta tamamıyla nasıl vücut bulduğunu görmüş olacaksınız. Kitabın dilinin bu anlamda yer yer zorlaştığını, akıcılığını yitirdiğini görsem de, yine de merakı kamçılayan bir anlatımının olduğunu da belirtmeliyim.

1984’te anlatılan toplumun tamamına yakını geçmişini bilmiyor, hatırlayanlar da suçlu olmadığı halde suçunu kabul eden itiraflara  zorlanarak,gözleriyle gördüklerine,kulaklarıyla duyduklarına inanmamaları sağlanarak düşünsel teslimiyete zorlanıyordu. Böylece toplumun üyeleri en elle tutulur gerçeklerini bile yadsıyor, kişilerin geçmişleri silindiği gibi adları, yaşamları da gelecekten siliniyordu.

                 (George Orwell) 

 

Tüm bu kısıtlamaların içinde Winston en dayanılmaz bulduğu durumu şöyle açıklıyor: “Parti geçmişe el koyabiliyor ve şu ya da bu olayın hiçbir zaman olmadığını söyleyebiliyorsa bu kuşkusuz işkenceden de, ölümden de beter bir şeydir.” Winston özellikle bu durumdan dolayı partiye, ilkelerine hep başkaldıran biri oldu. Partiye, karşıt görüş oluşturanları bir arada toplamak için birçok eylemde bulundu, hatta bir topluluk bile kurmaya çalıştı. Peki sonunda ne oldu dersiniz? Sizce Winston geçmişin bile sonradan oluşturulduğu bu topluma karşı galip gelebilmiş midir? Hayatta kalıp yeni bir düzen kurma imkanı olmuş mudur? Sevginin, gerçeğin varolduğu, karanlığın olmadığı ideal toplumu oluşturabilmiş midir? Ne dersiniz?

Orwell’ın Hayvan Çiftliği kitabı, “korkunç sonla biten bir peri masalı” olarak değerlendirilmişti. Acaba 1984 kitabı da acı veren bir sonla mı bitiyor yoksa bu sefer umuda aralanan bir kapı var mı?

Orwell, anlattığı toplumun bir benzerinin mutlaka gerçek olacağına inandığını ifade etmiştir. Kitapta bu sözü desteklediğini inandığım bazı örnekleri söylemem gerekirse; kişileri sürekli izleyen teleekranın bugünün dünyasında  telefon, bilgisayar, televizyon olduğunu söyleyebiliriz. Kitapta gerçek kahve üretiminin az olduğunu gösteren ifadeler var, günümüz bilimsel araştırmaları da mevcut kahvenin, modern dünyanın 40 yıllık ihtiyacına ancak cevap verebileceğini gösteriyor…Bunun gibi birçok sırrı keşfetmek isteyen,  Winston’u nasıl bir sonun beklediğini merak eden herkese keyifli okumalar diliyorum.😊

Kübranur ÜÇÜNCÜ

Uludağ Üniversitesi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir