KİŞİLİK VAKA İNCELEMELERİ

Kitabın Adı: Kişilik Vaka İncelemeleri

Kitabın Yazarı: Donna ASHCRAFT

Yayınevi: Kaknüs Yayınevi

Çevirmen: Aslıhan AKMAN

Sayfa Sayısı: 179

Fiyatı: 10₺

“Yaşam tarzını teşhis etmede anahtar, kişinin en  eski anısıdır.”

                                                                                             ADLER

Donna Ashcraft, New York College’ de psikoloji lisans eğitimi aldı. Lisansüstü eğitimi ve doktorasını Stole University of New York’ ta tamamladı.

Yazar CORAL ( Online Araştırma ve Öğrenim Alanında Karşılıklı İşbirliği ) projesi kapsamında, yüksek öğrenimde teknolojinin toplumsal nitelikte yapıcı olarak kullanılması için yöntemler geliştirmektedir.

Donna Ashcraft aynı zamanda internet teknolojisi ve cinsiyet konularında da araştırmalar yapmıştır.

Buradan hareketle kitabın hedef kitlesinin psikolojik danışmanlık ve rehberlik, psikoloji vb. bölümlerde öğrenim gören, çalışan ruh sağlığı hizmetinin uygulayıcıları olduğunu söyleyebiliriz.  Kişilik Vaka İncelemeleri, teorik olarak öğrendiğimiz kişilik kuramlarını biyografiler üzerinden uygulamalı olarak anlamayı ve öğrenmeyi sağlamak amacıyla yazılmış. Yazarın kendi ifadesiyle kitabın yazılma amacıysa şöyle: ” Bu yardımcı kitabı öğrencilerin kişilik kuramlarını daha iyi öğrenebilmeleri, derslerden ve kitaplardan öğrendikleri kavramları günlük hayatta karşılaşabilecekleri davranış ve deneyimlere uygulayarak daha iyi anlamaları için bir fırsat tanımak amacıyla yazdım.”

Kitapta Freud, Jung, Erikson, Adler, Horney, Fromm, Sullivan, Maslow, Rogers, May, Kelly, Skinner, Bandura, Rotter gibi kuramcılardan bahsediliyor.

Her kuramcının kuramıyla ilgili olarak 2 örnek yaşam öyküsü veriliyor ve sonrasında uygulama sorularının , kuram karşılaştırma sorularının okuyucu tarafından yanıtlanması, değerlendirilmesi isteniyor. Bu 2 vakanın sonunda da “Yardımcı İpuçları” başlığı altında kuramın genel bir tanıtımı yapılıyor. Bu da okuyucunun cevaplayamadığı sorulara cevap bulmasını sağlıyor.

Böylelikle  okuyucu kuramın sadece teorik yanını öğrenmekle kalmıyor aynı zamanda günlük yaşamda karşılaşabileceği vakalar üzerinden kuramı  daha iyi tanımış ve anlamlandırmış oluyor.

Kişilik Vaka İncelemeleri, Kişilik: Psikoloji Biliminin İnsan Doğasına Dair Söyledikleri adlı temel kaynak kitabının tamamlayıcısı olan bir nevi çalışma kitabıdır.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünde okutulan derslerden olan Kişilik Kuramları ve Psikolojik Danışma Kuramlarında öğrenilen birçok kavramın günlük literatürdeki yerini göstermede özellikle biz öğrencilere yol göstermektedir.


Anlaşılırlığı etkileyen bir başka ölçüt olan çevirinin dili de oldukça sade ve akıcıdır.Kitapta anlatılan öyküler yer yer yazarın içinde yaşadığı kültürden izler taşısa da genel itibariyle anlayıp anlamlandırabileceğimiz  yaşam öyküleri arasındadır.

Kişilik Vaka İncelemeleri 2 bölümden oluşuyor. Birinci bölümde belirli ve tek bir kuram üzerinde çalışılırken ikinci bölümde aynı davranış için çoklu açıklamalar yer almaktadır.

Kitap, kuramların öğrenilmesi, açıklanması ve bunların da ötesinde uygulanabilirliğinin sağlanması açısından psikoloji alanına önemli katkıları olan, öğrencilere yararlı bir çalışma kitabıdır.

Kitabın; öğrendiği kuramların hep teorik olduğunu düşünen, kuramların günlük hayata nasıl uygulanabileceği konusunda kafasında soru işaretleri olan, teoriyi aşmak ve  öğrendiklerini yararlı hale getirmek isteyen psikoloji alanı öğrencileri ve meraklılarına faydalı olacağını düşünüyorum. Keyifli okumalar diliyorum.☺

Kübranur ÜÇÜNCÜ

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir