Kırılma Noktası

Kırılma Noktası
Hemen hemen her bireyin yaşamı boyunca geçirmiş olduğu dönemlere bakıldığında onu her dönemde bir diğer döneme hazırlayan, bir şeyleri yapabilmesini sağlarken bazı şeylerde başarısız olmasına yol açan kırılma noktaları bulunmaktadır. Ergenlik dönemini düşünelim. Bu dönemde yaşadığınız kırılma noktasının şuandaki yaşadığınız döneme etkileri neler olabilir?
Kendini iç dünyada ya da sosyal ortamda aradığın ve yokladığın en hümmalı bir arayış dönemidir ergenlik dönemi… Bu sorgulamaları aile, arkadaş, sosyal ortamlar, mesleki ya da eğitsel açılardan yapılan sorgulamalar oluşturabilmektedir. Bu dönemde sahip olunan heybeye atılan kişilik okları ergenin davranışlarını etkilerken aynı zamanda sahip olunan arkadaş ve aile desteği de etkilemektedir. Arkadaş ve aile desteği ergeni problem yaratacak davranışlardan korurken riskli faktörler de oluşturabilir. Yaşadıkları olaylar ve olayların getirileri ergenlerin bazılarında hedefleri konusunda hatırlatıcı olabilir ya da onlara yol haritası sunabilir. Ergenlik döneminde bunu sağlamayan sonraki dönemde sağlayabilir.
Çoğu birey kendini olumlu hissetmek istese de yaşadıkları olumsuzluklardan çabuk pes edenler bunu genelleyerek hedeflerine doğru harekete geçmek istemeyebilirler. Bunun sonucunda çaresizlik duygularını üst düzeyde yaşayarak kısır döngü içine girebilirler. İhtiyaçları olan şey aslında içlerindeki gücü keşfetmektir. Peki bir insan güçlüymüş gibi yaparak güçlü olabilir mi?

Arkadaşlarıyla arasında problemler yaşayan, ailesiyle iletişimi kötü olan ve kendini iş yerinde mutsuz hisseden bireyler kendini arkadaşları ile problemlerini çözebilecek beceride olduğunu, ailesiyle iletişiminin iyi olduğunu düşünerek ve kendini iş yerinde güçlüymüş gibi yaparak güçlenebilir mi? Yoksa daha fazla yorularak kendi yapısı dışında bir şey mi yapmış olur?
İyi ki yaptım diyebileceğin şeyleri önceden yapabilecek gücü en kestirmeden nasıl bulursun? Belki de iyi ki yaptım dediğim şey nedir diye düşünerek işe başlamalı… Bunun cevabını mış gibi yaparak bulabilir miyiz? Tabi bunun cevabı bireysel farklılıklardan dolayı kişiden kişiye farklılık gösterir. Birine göre cevap bağımsız davranarak, yani bu zamana kadarki ayak bağı olarak hissettiği bir alışkanlığından kurtularak… Birisi için bulunduğu şehri terk ederek… Birisi için bu zamana kadar kin beslediği birini affederek… Birisi için sürekli haksızlık ettiği birine hak ettiği değeri vererek…Seni bir adım ileri götürmeyen durumları fark ederek, yeşil bir ağaca kement atarak kurtuluşu yakalayabilmek önemlidir… Bunun için gerekli olan kırılma noktasını hangi gün hangi şekilde yaşarsın orası biraz belirsiz…
Kırılma noktaları her insanda farklı amaçlar yakalayabilmek adına belki bir kere belki defalarca olur. Belki de hiç olmaz. Kırılma noktaları ileriden geriye baktığında sadece iyi ki bunu yapmışım diyebilmek adına mı olur. Bazen seni olumludan olumsuz duruma da götürebilir. Bazı kişilerde topluma faydalı olmak, bazı kişilerde bu zamana kadarki olan hobilerinde ilerleme kaydetmek ve profesyonel hale gelmek, bazı kişilerde kişilik özelliklerindeki değişimle bile olabilir. Sorumsuz olmaktan sorumlu olmak ya da tam tersi sorumlu biriyken sorumsuzluk ve düzensizliği ilke edinmek.

Çiğdem SANDIKÇI
Psikolojik Danışman

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın