Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak

OYUNCULAR: İsmail Hakkı Taslak, Kadir Kaymaz, Boncuk Yılmaz

YÖNETMEN: Ahmet ULÇAY

YIL: 2004

Filmin ismi bize olayın genelini anlatmakta yeterli olmaktadır. Olmayacak işler için boşuna uğraşmak anlamında olan bu deyim yönetmen Ahmet ULUÇAY’ın hayatını anlattığı rivayet edilen otobiyografik bir eserdir. Recep karakteri Ahmet Uluçay’ı, Mehmet karakteri ise en yakın arkadaşı ve hala hayatta olan arkadaşı İsmail’i tasvir etmektedir. Filmin ikincisinin çekilme planları yapılmış olmakta fakat Ahmet Uluçay’ın aramızdan ayrılması sebebiyle yarım kalmış bulunmaktadır.
RECEP(İsmail Hakkı Taslak): Tavşanlı ilçesinin Tepecik köyünde yaşayan, babası vefat etmiş karakterimiz ailesine yardım etmek ve yaz aylarını boşa geçirmemek için karpuzcuda çıraklık yapmaktadır. Fakat hayalleri bu köyün çok ötesindedir. Bir sinemacı olmak ve kendi projeksiyon aletini yapmak en büyük hedefidir. Bu nedenle sinemanın her hafta yollarını arşınlamaktadır. Recep karakterinde Bireysel Psikoloji Kuramı sayesinde hayatımıza yer edinen üstünlük çabası kavramını yoğun bir şekilde hissetmekteyiz. Recep’in en büyük destekçisi Mehmet ve köyün delisi Ömerdir. Fakat projeksiyon yapma çalışması annesi tarafından sık sık sabote edilmektedir. Bunun sebebi ise Recep’in boş gezenin boş kalfası olacağına ilişkin annenin inancı ve toplumsal rollere uygun bir erkek çocuğu beklentisidir. Recep ergenlik dönemi ile beraber gelen karşı cins ilgisini kasabada yaşayan Nihal’e yöneltmiştir. Aralarındaki saf duygu, mektuplaşmalar içinizde eski sevdalara özlem uyandıracak.

MEHMET(Kadir Kaymaz): Recep ile birlikte sinema sevdasına tutulmuş ikinci karakterimiz berber yanında çıraklık yapmaktadır. İşini hiç sevmese de köydeki işsizlik ve parasızlık nedeniyle sesini patrona çıkaramamaktadır. Maslow’un söylediği gibi alt ihtiyaçların bir bölümü karşılanmadan üst ihtiyaçlara geçiş pek de mümkün olmamaktadır.
NİHAL(Boncuk Yılmaz): Varlıklı bir ailenin kızıyken babasının vefatıyla elinde beş kuruş parası kalmayan bir anne ve bir kız kardeşle bulmuştur kendini. Ergenlik sancılarıyla kimlik karmaşası yaşayan Nihal bir de fakir kalmalarına uyum sağlayamamaktadır. Recep’i sürekli aşağılasa da ona aşık olma konusunda kendini engelleyememiştir.

Filmde 2 kafadarın tüm imkansızlıklara, çevrelerindeki tüm baskılara rağmen hayallerinden vazgeçmemesini anlatan bu filmde umudu iliklerinizde hissedeceksiniz. Yorulabilirsiniz. Lütfen sadece nefes almak için durun. Bırakmak istediğinizde bu 2 küçük köy çocuğu gelsin aklınıza ve kaldığınız yerden devam edin. Çevreniz istediği kadar Karpuz Kabuğundan Gemi Yürümez dese de aldırmayın. Bilin ki o gemiyi yürütmüş birileri var. İyi seyirler…
Tuğçe ERDEM
Psikoloji Danışman

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir