K-PAX

Film Künyesi

Yönetmen: Iain Softley

Oyuncular:  Kevin Spacey, Jeff Bridges, Marry Mccormack

Türü: Bilimkurgu / Fantastik / Dramatik Komedi

Yapım : 2001, ABD

Süre:  121 dk

Imdb: 7.4

Softley’in yönetmen koltuğuna oturduğu, Prot isimli esrarengiz bir adamın tuhaf tavırları nedeniyle bir psikiyatri kliniğine yatırılmasıyla başlayan oldukça akıcı ilerleyen bir filmdir. K-PAX isimli bir gezegenden geldiğini iddia eden ve doktorların tüm karşı çıkışlarına rağmen sunduğu bu geçmişinde direten adamın yaşayışı, bilgileri ve fikirleriyle çevresindekileri ne denli etkilediği izleyiciye sunulmuştur. Anlama, dinleme, araştırma becerilerinin ve ikna kabiliyetinin hayattaki önemine dair farkındalık kazanılmasına destek sağlayacaktır.

Filmin Psikolojik Açıdan İncelenmesi

Prot (Kevin Spacey) : K-PAX gezegeninden geldiğini ve isminin Prot olduğunu söyleyen dünyaya yabancı bir adamdır. Gözlerinin güneş ışığına aşırı hassaslığı ve bu yüzden güneş gözlüğüne bağlı oluşuyla en başta  izleyicinin dikkatini çekmeyi başarmış bir karakterdir. Tuhaf davranışları ve tuhaf konuşmalarına rağmen tanısal bir bozukluk teşhisi konabilecek bir belirti göstermeyip antipsikotik ilaçlara cevap vermemiştir. Prot’un bu durumu izleyicide merak duygusunu kamçılamıştır. Verdiği bilgiler ve davranışları klinikteki diğer hastaların kendisine yönelmesini ve güvenmesini sağlamıştır. Geçmiş yaşamında travmaya maruz kalmıştır ve kimliğini değiştirmek istemektedir. Travmaya maruz kalmış kişilerde “yapısal disosiyasyon” sürdürülür, çünkü bu kişilerde travmatik yaşantının bir bütün olarak algılanması yönünde bir korku vardır. Travmatik anının duygusal ve bilişsel etkilerinin kuvvetinden dolayı onu hatırlatabilecek her türlü dışsal uyaran ve zihinsel eylemden kaçınılmaktadır. Bu şekilde düşünüldüğünde Prot’un kimliğinde ani sarsılmalarla geriye dönüşün meydana geldiği görülmüştür. Finalde ise yönetmen Prot’un kimliğini çözmeyi izleyiciye bırakmıştır.

Doctor Mark Powell (Jeff Bridges) : Prot’un psikiyatrik ilaçlara kayıtsız kaldığını öğrenmesiyle onunla tedavi sürecine başlayan bir psikiyatristtir.  Hastalarını tedavi etme konusunda ısrarcı, yönergeleri kuvvetli ve işinde son derece azimli bir karakter olarak karşımıza çıkmaktadır. Önsezileri kuvvetlidir ve inandıkları doğrultusunda hareket etmesi ona kazanımlar sağlamıştır. Filmin neredeyse tamamında Prot ve Powell’in diyaloglarıyla karşılaşılmaktadır. Doktor-hasta ilişkisinin filmin ilerleyen dakikalarında dostluk ilişkisine dönüştüğü gözlenmiştir.

Filmden tek cümlelik dikkat çekici bir replik örneği verecek olursak:  “Çünkü sana anlatırsa kendisinin bile öğrenmek istemediği şeyi öğrenirsin. “ Rast geldiğimiz bu cümle yaşamını sürdüren biz bireylerin kendisiyle bağdaştırabileceği yöndedir. Kendimize açıklamaktan dahi çekindiğimiz bazı olguların dış çevreyle paylaşılmasının sonuçlarını özetler niteliktedir.

Filmi genel açıdan değerlendirecek olursak diğer bilimkurgu hikâyelerinden ayrılan kendine haslığının mevcut olduğunu söyleyebiliriz. K-PAX gezegenine ve bir K-PAX’lıya dair izleyicinin kafasında soru işaretleri bırakan, sonu izleyicinin hayal gücüne bırakan ve bunu da oldukça iyi işleyen bir yönetmene sahiptir. Ek olarak insanların olaylara bakış açılarına da güçlü ve vurgulayıcı göndermelerde bulunmuştur. Kendi inanç sistemlerimizi, prensiplerimizi ve yaşam koşullarımızı yeniden düşünmeye itmiştir.

 

 

MİNE TEKİN

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir