İyi Hissetmek

Kitabın Yazarı: Dr. David Burns

Kitabın Yayınevi: Psikonet Yayınları

Sayfa Sayısı: 404 Sayfa

Kitabın Fiyatı: 23.40 tl

Kitabın yazarı Burns, 1942 yılında doğmuştur. Psikolojiye olan ilgisi ve katkılarıyla tanınan yazar Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesini başarıyla bitirdikten sonra Pensilvanya’ da psikiyatr alanında uzmanlaştı. David Burns Stanford Üniversitesi’nde psikiyatr ana bilim dalında uzman olarak görev almaktadır. İnsan yetiştirmeye adadığı yaşamında bu ülküsüyle övünmekten çekinmemektedir.

İyi Hissetmek ve Panik Atak kitaplarıyla çok satanlar listesine girmiştir. Özellikle İyi Hissetmek kitabı dünya üzerinde milyonların üzerinde satmıştır ve yazarın en önemli eseridir. Psikologların ve psikiyatrların destekleyici tedavi olarak gördükleri bu kitap insanlarda oluşturduğu olumlu etkiler sebebiyle pek çok kez araştırma konusu olmuştur.

Dr Bums Pensilvanya Üniversitesi’nde depresyonun nedenleri ve tedavisi üzerine yıllardır yapılmış çalışmaları toparlıyor ve bu araştırmadan çıkarılan özel tedavinin gerekli olan kendine yardım ayağını sunuyor. Kitap, kendi duygudurumunu anlamak ve bu konuda ustalaşmak isteyenler için üstün bir eğitim almak isteyenlere önemli bir katkıdır.

“Okunacak ve tekrar okunacak bir kitap!”
-Los Angeles Times-

Yazar öncelikle bilişsel terapiden bahsediyor bize. İyi Hissetmek 1980’de ilk kez basıldığından bu yana bilişsel terapiye olan ilgi artmış. Sadece birkaç insanın tanıdığı o zamanlardan bugüne kadar, bilişsel terapi akıl sağlığı uzmanları ve halk arasında büyük yol kat etmiş. Bilişsel terapi dünyada en yaygın kullanılan ve üzerinde en çok araştırma yapılan psikoterapi metodu olmuş.

Bu psikoterapi tarzına böyle özel bir ilgi nasıl gelişti? En az üç neden sayabiliriz. İlk olarak temel fikirler çok sağlam temelli ve akla yatkındır. İkincisi, birçok araştırına çalışması bilişsel terapinin depresyon, kaygı ve sık rastlanan diğer şikayetleri olan çoğu kişi için oldukça faydalı olabileceğini göstermiştir. Gerçekte, bilişsel terapi en az, en iyi antidepresan ilaçlar (örneğin Prozac) kadar yararlı görünmekledir. Üçüncüsü, İyi Hissetmek kitabı da dahil olmak üzere birçok kendine yardım kitabı Amerika’da olduğu kadar tüm dünyada artan bir talep yaratmıştır.

Biliş, bir düşünce ya da algıdır. Diğer bir deyişle, bilişleriniz herhangi bir zamanda olaylar hakkında ne düşündüğünüzdür. Bu düşünceler zihninizde otomatik olarak akar ve nasıl hissettiğiniz üzerinde büyük etkileri vardır.

David Burns depresyonu psikiyatrik rahatsızlıkların “gribi” gibi tanımlamış fakat depresyonun daha tehlikeli bir hastalık olduğunu düşünüyor. Kitabında, depresyondaki hastaların neredeyse yüzde beşinin intihar sonucu öldüğünden bahsediyor ve kitabında da ilaç kullanmadan depresyonu alt etmek için kullanabileceğimiz yöntemlerden bahsediyor.

“Size kötü hissettiren sadece ve sadece kendi düşünceleriniz; dünyada size zulmeden tek kişi kendinizsiniz.”

Depresyonda olduğu görülen hastaların birçoğu kendilerine görünmez duvarlar inşa etmişlerdir. Bu duvarların ne kendileri ne de başkaları tarafından yıkılamaz olduğunu düşünürler. Dr. David Burns’a göre öncelikle imkansızlıkları ortadan kaldırmak gerekir. Artık zevk almadığı şeyler olduğunu söyleyen hastalara aktiviteleri en son ne zaman yaptıklarını ve bir kez daha denemeleri gerektiğini söyler. Sonuç şaşırtıcıdır; çünkü hastalar sevdikleri işleri yaptıklarında hala aynı zevki aldıklarını görmüşlerdir. Sadece ilk adımı atamamaktadırlar. Duygu durumumuzu tanımak için bizlere verdiği 10 adet kural kitapta yer almaktadır.

Bunlar sırasıyla; Hep ya da Hiç Düşüncesi, Aşırı Genelleme, Zihinsel Filtre, Olumluyu Geçersiz Kılma, Sonuçlara Atlamak, Büyütme ve Küçültme, Duygusal Kararlar, -meli -malı Cümleleri, Etiketleme, Kişiselleştirme.

Yazara göre kişi bu maddeleri öğrenmeli ve bilinçlenmelidir. Özgüven yaratmak ya da hak etmek için önemli bir şey yapmak durumunda değilsiniz. Kişinin tüm yapması gereken o nutuk çeken iç sesi kapatmasıdır. Çünkü o eleştirel ses yanlıştır! Hiçbir şey yapmama isteğiniz depresyonun bir parçasıdır. İstekleriniz felç olmuştur. Ümitsizlik, çaresizlik, kendinizi bunaltmak, sonuçlara atlamak, kendinizi etiketleme, ödülleri değersizleştirmek, mükemmeliyetçilik, başarısızlık korkusu ya da başarı korkusu gibi pek çok duygu bu dönemde meydana gelir. Bu durumlarda yapabileceğinize inanın. Depresyon kaybolmaya başladığında bu olumsuz duyguların yerine rahatlama ve keyif alma isteği gelir.

Bir psikiyatristin bu denli sade ve akıcı dille kitap yazması nedense beni çok şaşırtmıştı. Kitabın 404 sayfa olması başta beni korkutmuştu üstüne de kişisel gelişime benzer bir kitap olması eklenince işin içinden çıkamayacağım, ne zaman bitireceğim diye düşünmeye başlamıştım ama düşündüğüm gibi olmadı. Kitabı neredeyse beklediğimden de kısa bir süre zarfında bitirdim.

Bazı zamanlar vardır hayatınızda, artık işin içinden çıkamayacağınızı düşünürsünüz ya da bu işlerin hep sizi bulduğunu düşünürsünüz. Bu kitaba başlamadan önce gerçekten de iyi hissettiriyor mudur ya da bana da iyi gelecek midir diye düşünüyordum. Çünkü kitap üzerine yazılan yorumlara bakınca nasıl bir depresyon düzeyinde olursanız olun iyi gelecek gibi gözüküyordu. Tabi ki de herkes kendini zor görür ve bana iyi gelmez diye düşünür. Ben de bir umutla kitabı okumaya başladım o zor gelen zamanlarımda ve hiç beklemediğim bir etkiyi görmeye başladım üzerimde. Öyle ki kendinizi gerçekten her güne mutlulukla uyandırabiliyorsunuz ya da kötü olaylar karşısında bile umutsuzluğa kapılmayıp çözüm yolları arayabiliyorsunuz. Beni iyi hissettirmişti umarım sizi de İyi Hissettirir..

Keyifli okumalar dilerim..

“Sonuç olarak, sizi sadece siz mutlu edebilirsiniz.”

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir