İt’s Kind Of a Funny Story / Bir Çeşit Komik Hikaye

Spoiler içerir!

Yönetmen:Ryan Fleck,  Anna Boden

Oyuncular:Zach Galifianakis ,  Emma Roberts ,  Lauren Graham , Viola Davis ,  Zoë Kravitz

Yapımı:2010 – ABD

Tür:Dram ,  Komedi

Süre:101 Dak.

Film intihar düşüncesi olan Craig isimli 16 yaşındaki bir çocuğun yaşamından vazgeçmemek ve anlam bulmak için  bir hastaneden yardım almaya karar vermesiyle başlar.Birey olmaya ve kendini tamamlamaya çalışan bir gencin 5 günlük hastane hikayesini anlatır.Film hem dram hem de komedi ögelerini bir arada bulundurması itibariyle izleyiciler tarafından antidepresan etkisi bırakan bir film olarak nitelendirilmekte.  Biraz ana karakterden bahsedersek; Craig 1 yıldır hayatından memnun olmadığını, anlamsız işlerle uğraştığını sıklıkla dile getirmekte. Yaşamdan zevk alamama, derin üzüntü, bitkinlik, düşük enerji , düşük özsaygı ve özkıyım düşüncesi depresif bozukluğu olan bireylerde gözlenen davranışlardır. Bunlara ek olarak Craig’de depresyona komorbidite yeme bozukluğu gözlenmektedir. Craig’in ‘Sanki her şey gittikçe zorlaşıyor , herkes bununla baş edebiliyor gibi ama ben edemiyorum.’’ Cümlesi depresyonda olan bireylerin yaşadıkları sorunlara bakış açılarını özetlemektedir. Filmin diğer karakteri olan Bobby (Zach Galifianakis) diğer filmlerden de aşina olduğumuz üzere uzun zamandır psikolojik sorunlarıyla boğuşup durmakta olana tabiri caizse doğuştan psikotik bir kişiyi canlandırmaktadır.Fakat filmde onun hayat hikayesine çok değinilmiyor.

Psikiyatristin ‘Yaz okuluna kabul edilmezsen ne olur?’ sorusuna Craig ‘in verdiği cevap içinde bulunduğu durumun nedenlerini bizlere göstermekte. Ailesinin arkadaşlarının ve toplumun baskısı sonucu yaz okuluna baş vurması gerektiği , mutlaka iyi bir üniversite, iyi bölüme gitmek zorunda olması, çok başarılı olmak, iyi bir işe sahip olmak, çok para kazanmak gibi konular aslında herkesin yaşadığı sorunlardır. Bu tür psikolojik sorunların basit nedenlerden kaynaklı olabileceği de filmde değinilen konular arasındadır.

Filmin en etkileyici unsuru tartışmasız kullanılan müziklerdir özellikle Queen’in Under Pressure ve Mısırlı Muqtada’nın filmin son bölümünde oynadığı Habina şarkısı filme farklı bir hava vermiştir.

Yaşattığı antidepresan etkisiyle keyifle izleyeceğiniz, izlerken güleceğiniz bir film. İyi seyirler

 

Büşra Vurkun

Adnan Menderes Üniversitesi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir