Incendies / İçimdeki Yangın

Filmin Adı: Incendies (İçimdeki Yangın)

Yapım: Kanada, Fransa-2010

Tür: Dram, Gizem, Savaş

Süre: 139 Dak.

Yönetmen: Dennis Villeneuve

Oyuncular: Lubna Azabal ,  Mélissa Désormeaux-Poulin ,  Maxim Gaudette ,  Mohamed Majd ,  Allen Altman

IMDb: 8,2

“Bir artı bir hiç bir eder mi, Jeanne?”

     Bir tiyatro oyunundan beyazperdeye uyarlanan film Lübnan iç savaşını (her ne kadar konu hayali bir Ortadoğu ülkesinde geçer gözükse de) anlatıyor. İkiz kardeşler Jeanne ve Simon henüz yaşamını yitiren annelerinin vasiyetini okumak üzere notere gelirler. Vasiyette annelerinden hiç beklemedikleri bir istekle karşılaşırlar. Anne Nawal Marwan çocuklarından hakkında hiçbir şey söylemediği babalarını bulmalarını istemektedir. Böylece çocuklar Lübnan’a doğru bir yolculuğa başlarlar. Bu andan itibaren trajedi yüklü bir hayatın bilinmeyenleri ortaya çıkacaktır. Lübnan’dan Kanada’ya uzanan bu acı dolu hikâyede; savaşın anlamsızlığını, savaşın getirdiği acı ve yıkımı bir kadın üzerinden hatta bir aile ve toplum üzerinden izleme fırsatı yakalıyoruz. İçerdiği işkence, taciz, tecavüz, ensest ilişkilerle oldukça ağır bir drama sahip olan film, günümüz dünyasının bir Kral Oedipus hikayesi…

Filmin Psikolojik Açıdan İncelemesi:

Nawal Marvan (Lubna Azabal): Yaşamı boyunca ağır travmalara maruz kalmış biridir. Savaş yıllarında oldukça acı tecrübeler yaşayan ve işkenceler gören Nawal karakterinde baş etme mekanizmalarını görebileceksiniz. Yaşadığı acılar karşısında güçlü kalmaya çalışan, asi ve cesur bir kişiliğe sahip biridir.

Jeanne Marvan (Mélissa Désormeaux-Poulin): Matematik asistanını oynayan bir karakterdir. Jeanne, annesinin sözünü dinleyen onun vasiyetini gerçekleştirmeye çalışan söz dinleyen evlattır. Sessiz, sakin biridir.

Simon Marvan (Maxim Gaudette): Nawal Marvan’ın erkek oğlu. Asi bir kişiliğe sahip olan Simon, kardeşini seven ve değer veren biridir.

 

Sinemayla kalın.

“Çocukluk, insanın boğazına oturan yumru gibidir.”

 

Ahmet YAŞAR

İnönü Üniversitesi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir