Hayat Var

Filmin Adı: Hayat Var

Yapım: 2008 -Türkiye

Tür: Dram

Süre: 121 Dak.

Yönetmen: Reha Erdem

Oyuncular: Erdal Beşikçioğlu, Önder Açıkbaş ,Elit İşcan,  Levent Yılmaz,  Şenol Toz

IMDb: 7,5

Türk Sinemasının önemli isimlerinden Reha Erdem’in yönetmenliğini yaptığı Hayat Var, ergenlik dönemindeki bir kızın, bu dönemde yaşadığı sorunları ve zorlu yaşamını anlatıyor. Hayat, 14 yaşında, İstanbul Boğazı’nın sapa, gözden uzak bir kıyısında, babası ve dedesi ile birlikte yaşamaktadır. Babasının küçük motorlu kayığı, boğazdan geçen gemilere uyuşturucu, ve hayat kadını taşır. Astım krizleri ile yatağa bağlı dede, egoist ve çabuk öfkelenen bir yapıdadır. Hayat’ın yaşantısı, hasta dedesiyle ve yasa dışı işlerle uğraşan babasıyla geçer.   Herkes tarafından ihmal edilmiş, ilgi ve sevgi görmeyen genç Hayat, yetişkinliğe zor ve sancılı bir geçiş yapmaktadır. Gerek anlattığı konu gerekse içerdiği arabesk ögeler ve güzel boğaz manzaralarıyla, Yeşilçam filmlerinin sanatsal ve modern bir uyarlaması olan filmde, ayrıca çocuk istismarı ve bu süreçte çocuğun yaşadıkları ile ilgili ciddi gözlemler yapabileceksiniz.

Filmin Psikolojik Açıdan İncelenmesi:

“İstanbullular zengin olmaz mı?”

Hayat (Elit İşcan): Filmde, Hayat karakterinin çocukluk döneminden, yetişkinlik dönemine ilk adımı atmasını ve bu süreçte yaşadığı sorunları izleme fırsatı buluyoruz. Hayat karakteri yalnız, kenarda kalmış, arada ezilmiş biri. Hayat, Ailesi tarafından ilgi ve sevgi görememiş, ihmal edilmiş, okulda arkadaşları tarafından dışlanmış. Sağlıklı bir çevrede yaşadığını söylemek oldukça zor. Ayrıca ergenlik gibi önemli bir süreçten geçiyor. Bu süreçte cinsel istismara maruz kalıyor. Bu kötü durum karşısında, Hayat karakterinin neler yaşadığını ve neler hissettiğini görebilmek mümkün. Keza ergenlik döneminde neler yaşadığını ve bu durumla nasıl başa çıkmaya çalıştığını da. Bir iki örnek vermek gerekirse, Hayat karakterinde regresif davranışlar görüyoruz (Örn. Emzik emme gibi). Aslında, bu biraz ilgi eksikliği ve sevgisizlikle alakalı ama davranışın daha geri planında çocuk kalmak ve yaşadıklarından sonra, yetişkin bir kadın olmaya karşı direnç olduğunu söyleyebiliriz. Bunlara ek olarak filmde savunma mekanizmalarından yöneltmenin güzel bir örneğini görmek mümkün. Ayrıca filmde, alt planda kalsa da (Hayat’ın babası ve ona yardım eden teyze) bir eşcinsellik temasının işlendiğini söylemekte fayda var.

Genel açıdan film hakkında şunları söyleyebilirim. İç burkan, ama aynı zamanda umudu ve yaşamayı anlatan, hayatın var olduğunu ve ne olursa olsun devam ettiğini anlatmaya çalışan, izlemeye değer bir film. Sanat filmlerini sevenler ayrı bir seveceklerdir. Son olarak, filmde kullanılan arabesk müziklerin oldukça iyi olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Sinemayla kalın.

 

Ahmet YAŞAR

İnönü Üniversitesi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir