Güneşe Bakmak /Ölümle Yüzleşmek

Yazarın Adı: Irvin YALOM
Yayınevi: Kabalcı Yayınevi
Basım Tarihi: İstanbul,2008
Sayfa Sayısı: 247
Fiyatı: 25₺

Irvin Yalom, Amerikalı psikiyatrist, psikoterapist ve yazardır. Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri bölümünde profesör olarak çalışmıştır. Psikoterapinin Teori ve Pratiği adlı ders kitabı tüm dünyada yüz binlerce satmış; 18 dile çevrilmiştir. Varoluşçu Psikoterapi adlı kitabı üzerine üniversitede ders açılmıştır. Aşkın Celladı adlı kitabı New York Times’ın en çok satanlar listesine girmiştir.

Romanları: Nietzsche Ağladığında Annem ve Hayatın Anlamı, Bağışlanan Terapi ve Bugünü Yaşama Arzusu.
Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek kitabı varoluşçu terapinin ilkelerinden oluşuyor. Yalom bu eserinde seans örneklerini bizlerle paylaşıyor ve bu seanslarda varoluşçu terapiyi nasıl kullandığını ifade ediyor. Kitap özellikle psikoterapistler başta olmak üzere bu kurama ilgi duyan birçok kişiye ışık tutacak bilgilerden oluşuyor.

Kitap tıp ve psikolojinin birleştiği psikiyatri alanında yer yer teorik bilgiler vererek yer yer günlük yaşamda olan olaylar üzerinden okuyucuya yararlı bir kaynak görevi görüyor. Kitap toplam 247 sayfa ve 7 bölümden oluşuyor. Bölümler sırasıyla şöyle: Ölümcül Yara, Ölüm Anksiyetesini Tanıma, Uyanma Deneyimi, Fikirlerin Gücü, Fikirler ve ilişkiler Yoluyla Ölüm Korkusunun Üstesinden Gelmek, Ölüm Farkındalığı: Bir Hatıra, Ölüm Anksiyetesiyle Uğraşmak: Terapistlere Tavsiyeler.

Kitap, Yalom’ un diğer kitaplarına göre daha açık ve anlaşılır bir dile sahip ve kendi içinde tutarlı bilgiler sunuyor. Kitapta yazarın daha önceki kitaplarından bölümler yer alırken aynı zamanda başka birçok yazarın – şairin -felsefecinin görüşlerine de yer verildiğinden zengin bir içeriğe sahiptir. Bu nedenle sayfaların alt kısmında birçok dipnot bulunmaktadır.

Varoluşçuluk alanında bir önder durumunda olan Yalom’un bu kitabı da gerek teorik bilgilere gerekse gerçek seanslara yer vermesi açısından alanda değerli sayılan kitaplardan biridir.

Irvın Yalom’un bu kitabı PDR ‘ de okutulan derslerden Psikolojik Danışma İlke ve Teknikleri ve Psikolojik Danışma Kurumlarına destek sağlayan birçok bilgiyi de içinde bulundurmaktadır. Psikolojik Danışma İlke ve Teknikler derslerinde yer alan terapistin gerektiği yerde kendini açması, danışanın kendini açması, geribildirim verme, sessizlik, terapiyi-danışmayı sonlandırma, danışma ilişkisinin nasıl olacağı gibi konularla ilginç yerinde seanslar birleştirilerek bağlantı kurulmuştur.

Kitapta Psikolojik Danışma kuramları dersinde işlenen “Varoluşçuluk” konusunda öğretici, teorik bilgilere de yer veriliyor.

Yalom kitaptaki seanslarda sık sık yerinde ustaca kendini açıyor ve bu durumun güven ilişkisi için önemli olduğunu vurguluyor. Kendini açtığı bir konuda küçükken ölümle ilgili yaşadığı acı olaylardan bahsetmiştir. Böyle acı yaşantıları olan birinin ölümle ilgili pekçok yazısının bulunmasının normal olduğunu düşünüyorum. Kendini açtığı bir bölümde de kendisinin de terapi gördüğünü ifade ediyor. Bu deneyimini paylaşmasının terapi gören insanlar için umut verici olabileceğini düşünüyorum. Bu anlamda yazarın kendini açmalarının rahatlatıcı paylaşımlar olduğuna inanıyorum.

Güneşe Bakmak adlı kitapta ölüm anksiyetesi yaşayan kişilerin hissettiklerini , düşüncelerini okuyunca ölümle ilgili bizim toplumsal, kültürel algılarımızla diğer toplumların farklılıklarını da gözlemlemiş oldum.

Kitapta ilgimi çeken en önemli konulardan , sorulardan biri “İyi bir arkadaş ve terapist arasındaki fark nedir?” sorusu oldu. Hep merak ettiğim bir soru olmuştur, birçok cevap alsam da bu kitapta aldığım cevap en tatmin edici olanıydı. Yalom bu soruya şöyle cevap veriyor: “… İyi dostlar ihtiyaç duyulduğunda güvenilen, sevgi dolu ve ilgili sırdaşlar olabilir. Ama hala arada büyük bir fark vardır: Yalnızca terapistler sizinle burada ve şimdi de buluşabilir…”

Güneşe uzun süreli bakamasanız da ölüm anksiyetesini çokça yaşamadığınız yol gösterici okumalar diliyorum.

Her seçim bir vazgeçiştir ve her vazgeçiş sınırlılıkların ve geçiciliğin farkına varmamızı sağlar.”

Kübranur ÜÇÜNCÜ

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir