Güneşe Bakmak, Ölümle Yüzleşmek

Kitabın adı: Güneşe Bakmak, Ölümle Yüzleşmek

Kitabın yazarı: Irvin Yalom

Çeviren: Zeliha İyidoğan Babayiğit

Yayın yeri ve yayıncı: İstanbul, Kabalcı Yayınevi

Yayımlanma tarihi: 2008

Sayfa sayısı: 256

“Güneşin ya da ölümün yüzüne doğrudan bakamazsınız.”

 İnsan varoluşunun bir sonu olduğunu bilir. Bu farkındalığa varmamız çok küçük yaşlarda başlar. Bir büyüğün aniden ortadan kaybolması, bir evcil hayvanın ölümü veya televizyon haberleri bir çocuğu ölümle tanıştıran ilk olaylardır. Ölümü soyutluğundan sıyırarak algılayabilmek çocuk için pek mümkün değildir. Genelde çevresi tarafından ölümün çocuktan bir sır gibi saklandığı, çocuğu aniden ortadan kaybolan canlının başka bir yere gittiğine ikna etmek için çabalar harcandığını duyar, görürüz. Tüm bu beyhude çabalara rağmen bir gün bu soğuk gerçeğin farkına varırız: Ölüm.

Herkes ölüm anksiyetesi yaşar. Fakat bunun dozu çok önemlidir. Yalom, kitabın başında bu tür kaygıları yüksek düzeyde olan kişiler için bu kitabın biçilmiş kaftan olduğunu belirtiyor. Yalom’un vaka örneklerini anlattığı kitaplara aşina iseniz, vakalarının çoğunda varoluşsal kaygılar içerisinde olan yaşlı veya hasta danışanlardan oluştuğunu görürsünüz. Kendisi de sık sık ölüm hakkındaki kaygılarını dile getirir. İşte bu tür kaygıları yaşayan birisi için kendini bulabileceği birçok satır içeriyor Yalom’un kitapları.

Bu kitap çarpıcı bir şekilde başlıyor. Güneşe doğrudan bakabilmek kadar cesaret isteyen bir durum, ölüme çıplak gözle bakabilmek. Korkmadan, ürkmeden ona yaklaşabilme cesareti… Birçok vaka örneğiyle zenginleştirilmiş kitap, birçok teorik bilgiyi de barındırıyor. Ölüm anksiyetesinin bazı durumlarda nasıl gizlendiğini, uyanma deneyimleri ile bu anskiyetelerle nasıl başa çıkıldığını ve iyi örnekleri bu kitapta okuyabilirsiniz. Günlük hayatta gerçekleştirdiğimiz ve çok basit gibi gözüken birçok davranışın altında ölüm anskiyetesinin yattığını okudukça çok şaşıracaksınız. Örneğin kararsızlığın ve seçim yapma isteksizliğinin gizli ölüm anksiyetesi ile bağlantısı birçok bölümde çok çarpıcı bir biçimde ortaya çıkarılmış. Davranışlarınızı sorgulatacak ve güneşe doğrudan bakma cesareti verebilecek bir kitap ile karşı karşıyayız.

“Ölüm, başka olanakların olanaksızlığıdır.”
Heidegger

 Kitapta “Fikirlerin Gücü” adlı bir kısımda Epikouros, Nietzsche gibi düşünürlerin ölüm hakkındaki yansımalarını ve fikirlerini anlatıyor. Yalom, çoğu kişinin iz bırakmış kişilerin de ölüm kaygısı yaşadığını görmenin ve onların bu kaygıyla nasıl başa çıktığını görmelerinin çok etkili olduğunu ifade ediyor. Birçok entelektüel konuyu da içeren kitap çok farklı yönlerden insanı geliştirebilecek, doyurabilecek nitelikte. Keyifli okumalar dilerim…

Sibel UYANIK

MARMARA ÜNİVERSİTESİ

 

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir