GÖĞÜ DELEN ADAM (PAPALAGİ)

GÖĞÜ DELEN ADAM (PAPALAGİ)

Kitabın Yazarı: Erich SCHEURMANN

Çevirmen: Levent TAYLA

Yayınevi: Ayrıntı Yayınları

Baskı: 25.Baskı

Sayfa Sayısı: 110

Göğü Delen Adam(Papalagi) Avrupa da yaşamış bir Polinezyalının halkına seslenişlerinin içerdiği satırlardan oluşuyor. Somut olarak tek bir kitap olmasına rağmen bu kitapta bize ayrı iki dünya profili sunulmuştur. Hızını alamayıp teknikleşme yolunda son sürat ilerleyen modern dünya ve hiçbir hıza aldırış etmeden kendi yolunda ve kendi halinde sakin kalmayı başarabilen ve modern dünyanın tekniğinden ve yaşantılarından bihaber bir dünya.

Modern dünyanın insanı her şeye sahiptir. Ne isterse anında yanında bitiverir. İhtiyacı olan şeylerden çok ihtiyacı olmayan şeylere de sahip olmuştur. ‘’Şeylere’’ takıntısı vardır modern insanın. ‘’Şeylere’’ sahip oldukça toplum bilincini ve bizlik duygusunu bir kenara bırakır. O andan sonra artık onun için önemli olan bireysel bir yaşamdır. Kendi ‘’Ben’’ i ön plandadır artık. Modern insan kolektif düşünceden bireysel düşünceye evrilen kişidir.

Birden çok kata sahip binaların insanı yalnızca taştan sandıkları paylaşır. Herkes kendi dairesinde kendi yalnızlığının pençesindedir. Selamlaşmalar hissiz, hatır sormalar samimiyetsiz olmuştur. Modern yaşamdakilerin her zaman yapmak zorunda oldukları işleri vardır. Zamanla yarış halindedirler. Zamanı parçalara ayırmadan yaşayamazlar. Zamana karşı yarışı onu hızlı yapmıştır. Kabile reisi ve anlatıcı Tuaivi bu hızın insanları anı yaşamaktan alıkoyduğunu belirtir.

Kitabın her satırı şu an yaşamakta olduğumuz hayata ya da yaşananlara farklı bir gözle bakabilmemize olanak sağlıyor. Hem zaten çoğumuz yakınmıyor çoğumuz özlemiyor muyuz insanın o yavaş doğal halini. Ruhsal yaşamlarımızda bunu derin sancılarını çekmiyor muyuz çoğunlukla.

 

Biz hep doğal yaşamla perçinleşmiş insanın geri kalmışlığını, medeniyetsizliğini ve bireysel olamama durumlarını eleştirdik ve bu yönde yazılan yazılar okuduk. Ama bu kitap bireysel insanı, medeniyeti ve tekniği yani kısaca günümüzü ve çok sonrasını farklı görmesi açısından dikkate değer bir kitap.

Hızlandıkça ilerliyor, ilerledikçe modernleşiyor ve modernleştikçe tutsak oluyoruz. Yaşamın bireyi toplumdan yalıttığını ve bunun sonucunda insanın bir takım açmazlarla karşı karşıya geldiğini bize bir kere daha hatırlatıyor. Özgürlüğümü kaybetmeden yaşama ayak uydurabilir miyim sorusu ile karşı karşıya kalıyoruz kitabın sonunda.

 

                                                                                               MUHAMMED ÖZKAN

PSİKOLOJİK DANIŞMAN

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir