Ergenlik ve Risk Alma

Ergenler risk almadan ve kendilerini zarar vermeye maruz bırakmadan büyüyemezler. Çocukluktan ve erken ergenlikten ayrılma, genç insanda daha fazla kişisel düzensizlik, daha olumsuz bir tutum, daha aktif ve pasif direniş ve daha ne kazanılabileceğini görmek için daha fazla sınır testi yapılmasıyla başlar. Aile çevresi dışındaki geniş deneyim dünyasına ilgi duyulduğunda, bağımsızlığa giden maceralı yolun izlenmesi gerektiği gibi direnmek zordur. Artık daha fazla risk almak, kişinin nasıl büyüdüğünün bir parçası, araştırılması ve denenmesidir. Süreçte, eski çocukluk düşüncesi, sıklıkla inanan ergen için değişiyor: “Ayakta kalmak için hızlı olun”, “Ebeveynler her şey hakkında haklı değil” ve “Kurallar sorgulanmak üzere yapılır”.

Ergen, çocukluktan, ebeveynlerden ve aileden ayrılmaya ve ayrılmaya başladıkça, genç kişi onlara karşı iter ve daha fazla özgürlük için çeker ve arkadaşların rekabet eden “ailesi” ile giderek daha fazla ilişki kurmaya başlar Bağlanma yaşı ebeveynlik ve bekletme, zorlama ebeveynlik yaşının daha da zorlaşmasına ve gitmesine izin vermelidir. Çocuklukta onlara güvenli bir bağımlılık içinde temel güven oluşturduktan sonra, artık ebeveynin gençlerin özgüven konusundaki güvenlerini güçlendirmesi, böylece güçlü bir bağımsızlığın gelişebileceğidir.

Ebeveynlerin, risk konusunu gündeme getirirken derhal sıkıntı çeken şey, ergenin tepkisi olabilir. “Oh, çok endişeleniyorsun. Kendime nasıl bakacağımı biliyorum. Her şeyi biliyorum. Kötü bir şey olmayacak! ”Artık riskleri kör gözlerle görüyor ve sağır kulaklarla ebeveyn uyarıları dinliyor ve mükemmel bir güven ile konuşuyor. Ancak, görünüş aldatıcıdır.  Risk alma = merak + meydan okuma + heyecan + reddetme. Bu ergen büyüme için bir formül.

Bu nedenle, ebeveynler inkarla tartışmamalı, kabul etmeli ve sonra onların dikkat ve endişeleri hakkında konuşmaya devam etmelidir. Onların işi şimdi genç insanın tercihlerini onları bilgilendirmekten daha az kontrol etmek. Bazı gençler merak, meydan okuma ve heyecandan başkalarına göre daha fazla çekildikleri için, ebeveynler bu maceracı gençlerle çok fazla konuşurlar. 

Ergenlikte Dikkat Edilmesi Gerekenler;

1) Madde kullanımı

Madde kullanımı risk alma riskini artırır. Ayıklık kendiliğinden umursamadan ve neler olup bittiği gibi, seçimler daha dikkatsiz hale gelene kadar alınan dikkat derecesidir. Aşırı derecede, genç kişi sonuçlara bakmaktan vazgeçer ve şu anda kaygısız davranır.

Örneğin, cinsel ilişkiyle ilgili ilk deneyimlerin, bir ya da her iki genç partiden maddeden etkilendiğine inanıyorum – önemli derecede, normal bakımın gözetimi değiştirilmiş ya da askıya alınmış durumda

2) Sıkıntı Hissi

Gençlerin, kendileriyle ne yapmaları gerektiğini bilmemek için uzun süren acılardan kaçmak için, bazen bağlantısız, amaçsız ve gevşek uçların duygularını rahatlatmak için her şeyi riske atacaklardır.

Örneğin, boşluk duygusundan ve amaçsızlık, hareketsizlik ve huzursuzluktan kaçmak için bir arkadaş bir diğerine katılabilir ve sıcak bir yaz gecesine ilgilerini çekmek için vandalizme dönüşebilir.

 3) Heyecan

Bazı gençler için heyecan, onların seçim deneyimidir. Risk alma bu amaca, yüksek yoğunluklu, tamamen canlı hissetme – uyarılmış ve meydan okuyan bir durum yaratarak hizmet eder. Örneğin, bazı genç insanlar, hatta çocukluktan başlayarak bile, sunduğu heyecanın ve cüretkârlığından ilham alabilmenin uç noktasında yaşamaya çekilir gibi görünmektedir.

4) İktidar duyguları

Ergenlik, duygulanım, öfke ve korku gibi büyük üç olumsuz duygunun ergenlerin kendisinin düşünmesini yapmasına izin verilebilecek kadar güçlü hale gelmesi kolay olduğunda, duygusal olarak yoğun ve savunmasız bir zamandır. Bu iyi bir uygulama değil. Örneğin, bu duyguların iktidardaki emirleri altında, genç bir kişi kendi kendini yıkıcı ve kendi kendini yıkıcı eylemlere yol açabilir.

 

Ramazan AYDIN

Uzm. Psi. Danışman

Kaynakça:

Çocuğunuzun Ergenliğini Sürdürmek (Wiley, 2013.)

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın